DE
EN
PL
Pogoda jest aktualizowana
Prev Luty 2018Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
GOK Stryszawa: Dożynki Gminne.
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

Dożynki Gminne 2017

W niedzielę, 20 sierpnia br. odbyły się XVII Dożynki Gminne, których gospodarzami w tym roku były Sołectwa Hucisko i Pewelka. Całość obchodów tegorocznego święta plonów odbyła się na placu przy remizie OSP Hucisko, na który zjechały się reprezentanci wszystkich sołectw w gminie z pięknymi wieńcami dożynkowymi.  Rozpoczęły się o godz. 13.00 uroczystą Mszą Św. Dziękczynną przy ołtarzu polowym, koncelebrowaną przez ks. Zbigniewa Oczkowskiego - Proboszcza Parafii pw. Niepokalanego  Serca  NMP w Hucisku i ks. Krzysztofa Dudziaka  - Proboszcza Parafii pw. św. Stanisława Bp w Stryszawie.

Po Mszy św. nastąpiło powitanie gości przez Sołtysów z Pewelki i Huciska, Andrzeja  Szczerbę i  Zdzisława Michałka, a także gospodarza Gminy Stryszawa, Wójta– Rafała Laska. Następnie starostowie dożynek – Maria Majdak i Gabriel Kąkol na ręce Wójta uroczyście przekazali chleb upieczony na tę uroczystość z tegorocznych plonów. Podczas Mszy św., a także podczas późniejszego koncertu zebrani mogli usłyszeć Orkiestrę Dętą Gminy Stryszawa i scholę dziecięcą działającą przy tutejszej parafii. Zabawa rozpoczęła się na dobre wraz z Biesiadą z zespołem „Hanys Bynd”, znaną z licznych śląskich biesiad i Telewizji TVS. Były konkursy dla dzieci i dorosłych, można było przejechać się Ciuchcią Beskidzką, zjeść smaczną grochówkę i inne smakołyki, które przygotowały Panie z KGW Hucisko-Pewelka dla wszystkich uczestników dożynek.

Jednym z punktów programu imprezy jak co roku był Konkurs Wieńca Dożynkowego. Grupy Wieńcowe poszczególnych sołectw przygotowały wieńce w dwóch kategoriach: tradycyjnej i współczesnej. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Pecia, etnografa, reprezentującego również Stowarzyszenie „Bractwo Zbójników spod Babiej Góry”  dokonało wyboru najlepszych wieńców w każdej kategorii i przyznało nagrody. Najładniejszy wieniec tradycyjny o archaicznej, prostej formie koła wykonała Grupa Wieńcowa reprezentująca Sołectwo Stryszawa Górna, a w kategorii wieńca współczesnego laur przypadł Sołectwu Kurów. Zwycięskie grupy w obu kategoriach będą reprezentowały Gminę Stryszawa na Dożynkach Powiatowych w Łętowni, 10 września.  Poza tym każda grupa otrzymała podziękowania, pamiątki i nagrody za wkład pracy i uczestnictwo w konkursie. Na zakończenie świętowania wystąpił zespół  „Contra Band”, przy którego dźwiękach uczestnicy bawili się do północy. Pogoda w tym roku niestety wyjątkowo nie dopisywała, jednak trwająca od soboty ulewa ustąpiła późnym popołudniem i udało się zrealizować przygotowany przez organizatorów program do końca.

Organizatorzy dziękują wszystkim z Sołectw Hucisko i Pewelka, którzy przyczynili się do zorganizowania  XVII Dożynek Gminnych i zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.


GOK Stryszawa

Galerie powiązane z artykułem:
Gmina Stryszawa
Stryszawa 17
34-205 Stryszawa
tel. 33 874 72 72, 33 874 72 26
fax. 33 874 72 72


Imieniny:
Boguty, Bogusza, Macieja
Użytkowników on-line: 31

jesteś tutaj: