DE
EN
PL
Pogoda jest aktualizowana
Prev Marzec 2018Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
E-mocni - Cyfrowe umiejetności
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
    

REKRUTACJA DO PROJEKTU „E-MOCNI: CYFROWE UMIEJĘTNOŚCI, REALNE KORZYŚCI”

 

Szanowni Mieszkańcy,

zapraszamy Was do skorzystania z bezpłatnej możliwości podniesienia swoich umiejętności i kompetencji w korzystaniu z aplikacji internetowych, przydatnych w życiu codzienny.
 W ramach projektu: „E-MOCNI: CYFROWE UMIEJĘTNOŚCI, REALNE KORZYŚCI”  oferujemy wszystkim mieszkańcom Gminy Stryszawa bezpłatne szkolenia z obsługi komputera i korzystania z Internetu.

Jeżeli chcą Państwo nauczyć się np. jak złożyć PIT przez Internet, robić zakupy przez Allegro, zapisać dziecko do szkoły, znaleźć najlepszą ofertę pracy, wybrać lokatę bankową, rozwijać swoje zainteresowania, komunikować się z bliskimi przez Internet, zdobywać wiedzę i wiadomości przez internet  lub nauczyć się podstawowej obsługi komputera  to zachęcamy do zapisania się na bezpłatne szkolenia już dziś! 

Szkolenia zorganizujemy w salach komputerowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Stryszawie, Centrum Kształcenia na Odległość w Kukowie i w zależności od potrzeb w naszych szkołach. Szkolić będą trenerzy lokalni, którzy przekażą Wam wiedzę w  sposób prostym, zrozumiały i dostępnym dla wszystkich. Szkolenia będą przeprowadzane  w małych 6-u osobowych grupach. Czas trwania jednego szkolenia to 2 lub 3  godzin. Każdy uczestnik powinien skorzystać z minimum 6 godzin szkoleń i zadecydować czy chce wziąć udział z kolejnych szkoleń w kolejnych dniach i terminach.  w 2 lub 3 godzinnych blokach tematycznych.

 

Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić ankietę zgłoszeniową i dostarczyć ją do Urzędu Gminy Stryszawa pok. nr 10, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury lub do sołtysów. Ankieta dostępna jest na stronie internetowej Urzędu Gminy (pod tekstem)lub w miejscach w których można ją składać.

Swój udział w szkoleniu możesz zgłosić również pod nr telefonu 33 876 77 25.

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych mieszkańców do udziału w bezpłatnych szkoleniach.

Poniżej szczegółowe informacje o projekcie.

Wykaz tematów szkoleniowych pobierz

PROJEKT

„E-MOCNI: CYFROWE UMIEJĘTNOŚCI, REALNE KORZYŚCI”

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020, działanie  3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych.

 

Projekt jest realizowany przez partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja (Partner Wiodący), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki oraz Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Organizacje te zaprosiły do współpracy 101 gmin z całej Polski, wśród nich znalazła się Gmina Stryszawa.

CEL PROJEKTU

Zwiększenie  umiejętności  korzystania  z  Internetu  (w tym z e-usług publicznych), ponad  18 000 dorosłych, którzy nie korzystali dotychczas z możliwości, jakie daje komputer z dostępem do Internetu (np. nie robią przelewów on-line, nie załatwiają spraw urzędowych przez internet, nie sprawdzają długości oczekiwania na przyjęcie przez lekarza-specjalistę NFZ czy nie biorą udziału w konsultacjach on-line).

OPIS PROJEKTU

W projekcie realizowane będą następujące zadania:

Przygotowanie programów szkoleń stacjonarnych oraz kursów e-learningowych w 9 obszarach e-usług, wyróżnionych w „Ramowym katalogu kompetencji cyfrowych”. Są to: edukacja, sprawy codzienne, finanse, relacje z bliskimi, praca i rozwój zawodowy, zdrowie odpoczynek i hobby, zaangażowanie obywatelskie oraz religia i potrzeby duchowe.

Szkolenie i wsparcie ok. 180 trenerów lokalnych, działających na terenie gmin objętych projektem. Zakres szkoleń to metodologia edukacji dorosłych oraz 9 obszarów wymienionych powyżej.

Zakup i dostarczenie sprzętu komputerowego do miejsc, w których będą się odbywać szkolenia; planowana jest m.in. dostawy sprzętu i oprogramowania dla osób z niepełnosprawnościami np. trackbali, klawiatur z powiększonymi klawiszami.

Szkolenia dla mieszkańców (stacjonarne i on-line) – mieszkańcy, którzy nie potrafią korzystać z komputera i Internetu oraz ci, którzy korzystają z nich w niewielkim stopniu, będą uczestniczyć w średnio 14-godzinnych szkoleniach związanych z najbardziej przydatnymi im e-usługami (przykładowo rodzice dzieci, w których szkole właśnie wprowadzono e-dziennik, będą mogli nauczyć się jego obsługi). Łącznie w szkoleniach weźmie udział ok. 23 000 osób, w tym ok. 1800 osób z niepełnosprawnościami. W Gminie Stryszawa 232 mieszkańców, w tym 30 osób z niepełnosprawnościami.

Gminne partnerstwa na rzecz edukacji cyfrowej – w każdej gminie uczestniczącej w projekcie zostanie utworzone partnerstwo instytucji i organizacji, które chcą działać na rzecz rozwoju cyfrowych kompetencji mieszkańców.

Utworzenie platformy internetowej, na której będą dostępne wszystkie materiały wypracowane w ramach projektu (podręczniki, programy szkoleń, kursy e-learningowe czy nagrania webinariów).

REALIZACJA PROJEKTU W GMINIE STRYSZAWA

 

Dzięki udziałowi w projekcie 232 mieszkańców naszej Gminy będzie mogło skorzystać ze szkoleń stacjonarnych oraz ok. 28 będzie mogło skorzystać ze szkoleń on-line. Łączna liczba godzin szkoleniowych dla naszej gminy: 3248.

Szkolenia zorganizujemy w salach komputerowych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Stryszawie, Centrum Kształcenia na Odległość w Kukowie i w zależności od potrzeb w naszych szkołach. Szkolić będą 2 trenerów lokalnych.

Dla Gminy na potrzeby realizacji projektu został zakupiony sprzęt o łącznej wartości 6000 zł (urządzenie wielofunkcyjne, laptop, tablet, klawiatura z nakładka dla osób niepełnosprawnych).

  W ramach projektu zostaną zorganizowane praktyczne warsztaty w następujących obszarach tematycznych:

  „Pierwsze kroki z komputerem” (blok 7h), który dedykowany jest osobom rozpoczynającym naukę obsługi komputera i Internetu. Po jego ukończeniu uczestnicy będą wiedzieć, jak m.in.: prawidłowo włączyć i wyłączyć komputer, sprawnie posługiwać się myszką, klawiaturą, drukarką, posługiwać się systemem operacyjnym w podstawowym zakresie: np. uruchomić program, zapisać i odczytać plik,  za pomocą wyszukiwarki wyszukiwać podstawowe informacje w Internecie oraz  je zapisać, prawidłowo podłączyć i odłączyć dysk wymienny, założyć skrzynkę pocztową i odebrać pocztę, zapoznać się z treścią e-maila, odpowiedzieć na niego, wysłać e-mail, określić najważniejsze zagrożenia związane z korzystaniem z sieci Internet.

 Po przejściu przez  „Pierwsze kroki z komputerem” uczestnicy/uczestniczki będą mogli dalej się szkolić w projekcie „e-Mocni” z wybranych przez siebie obszarów tematycznych:

Obszar 1 – Praca i rozwój zawodowy – blok min. 2h, przybliży zagadnienia związane
z rozwojem osobistym, podnoszeniem kwalifikacji, itp.

Przykładowe umiejętności:

 • wiem, na których stronach szukać ofert pracy, korzystam z porad,
 • wynajduję w Internecie różne źródła finansowania mojej działalności gospodarczej,
 • zdobywam nowe umiejętności, które przydają mi się w codziennej pracy.

Obszar 2 – Relacje z bliskimi – blok min. 2h, przybliży tematykę związaną z zdobywaniem
i rozwijaniem kompetencji związanych z wykonywaniem swoich obowiązków rodzicielskich, kształtowaniem umiejętności utrzymywania relacji towarzyskich i relacji z bliskimi za pośrednictwem sieci, doskonaleniem kompetencji zarządzania swoim wizerunkiem,  poznaniem możliwości dbania o swoją prywatność, itp.

Przykładowe umiejętności:

 • potrafię zapisać dziecko do wybranej szkoły oraz na zajęcia dodatkowe,
 • sprawdzam oceny w dzienniku elektronicznym,
 • używam Facebooka i Skype’a, żeby być w kontakcie ze znajomymi i przyjaciółmi,
 • potrafię zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz mojej rodziny w sieci.

Obszar 3 – Edukacja – blok min. 2h, pozwoli na zdobycie takich kompetencji jak: umiejętność wyszukiwania online informacji nt. różnych form kształcenia, w tym kursów, szkoleń (internetowych i tradycyjnych), znajomość korzystania z istniejących zasobów edukacyjnych, umiejętność tworzenia własnych zasobów cyfrowych (np. teksty, grafiki, zdjęcia, prezentacje, filmy), z wykorzystaniem z wybranych narzędzi cyfrowych, również aplikacji mobilnych, itp.

Przykładowe umiejętności:

 • ciągle uczę się czegoś nowego przez Internet,
 • wiem, z których kursów skorzystać, by otrzymać odpowiedni certyfikat,
 • dzielę się moją wiedzą i umiejętnościami z innymi – zamieszczam posty na Facebooku, wrzucam filmy na YouTube, niedługo uruchomię własny blog.

 Obszar 4 – Odpoczynek i hobby – blok min. 2h, umożliwi zdobycie nowych kompetencji cyfrowych dotyczących rozwijania swoich zainteresowań i pasji, wypełniania czasu wolnego oraz dbania o rozwój osobisty.

Przykładowe umiejętności:

 • potrafię znaleźć recenzje książek i filmów, zaglądam na strony muzeów i galerii, wiem, co grają w kinie w najbliższej okolicy,
 • buszuję po stronach internetowych i blogach poświęconych mojemu hobby.

Obszar 5 – Zdrowie – blok min. 2h, ułatwi nabycie takich korzyści, jak prowadzenie zdrowego trybu życia, korzystanie z systemu opieki zdrowotnej, uzyskiwanie opieki
i samopomocy zdrowotnej oraz dbanie o zdrowie osób pozostających pod opieką.

Przykładowe umiejętności:

 • wiem jak wyszukać placówki medyczne i zakres świadczonych przez nie usług (badania, rehabilitacja, sanatorium, turnusy rehabilitacyjne),
 • potrafię zapisać się i zarejestrować do lekarza, teleopieki bądź placówki zdrowotnej, uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ,
 • odwiedzam strony i fora internetowe, promujące zdrowy styl życia, korzystam
  z aplikacji pozwalających ocenić aktywność fizyczną oraz poznać firmy/kluby prowadzące zajęcia w tej dziedzinie (np. FitApp, Endomondo, Runtastic Me).

Obszar 6 – Finanse – blok min. 2h, umożliwi zdobycie i rozwój kompetencji związanych
z zarządzaniem własnymi finansami, w tym: obsługą bankowości elektronicznej, wykonywaniem płatności bezgotówkowych, umożliwi doskonalenie kompetencji konsumenckich: korzystanie z serwisów i sklepów internetowych, znajomość praw konsumenta w sieci, znajomość podstawowych procedur egzekwowania tych praw, również online, poznanie możliwości zarabiania online, poprzez kupowanie i sprzedawanie za pomocą serwisów aukcyjnych, ogłoszeniowych, czy prowadzenie sklepu internetowego.

Przykładowe umiejętności:

 • sprawdzam stan konta przez Internet albo robię przelewy,
 • wiem, jak zainwestować moje oszczędności – którą lokatę albo fundusz wybrać,
 • korzystam z internetowych porównywarek cen i dzięki temu kupuję taniej.

Obszar 7 – Religia i potrzeby duchowe – blok min 2h. Po zakończonym szkoleniu uczestnik nabędzie wiedzę jak korzystać ze stron internetowych, portali społecznościowych poświęconych miejscom kultu religijnego, będzie umieć korzystać z wirtualnego zwiedzania obiektów sakralnych, stosować aplikacje mobilne różnych grup religijnych itp.

Przykładowe umiejętności:

 • wiem, gdzie szukać informacji na temat różnych religii i kultur, odkrywam nieznane wcześniej zwyczaje i obrzędy,
 • korzystam z portali społecznościowych dla osób skupionych we wspólnotach religijnych i duchowych,
 • oglądam „Langustę na palmie” i ciągle dowiaduje się czegoś nowego o Piśmie Świętym.

Obszar 8 – Sprawy codzienne – blok min. 2h, pozwoli wprowadzić technologie cyfrową do obszarów związanych z codziennym funkcjonowaniem: zakupami, przejazdami i podróżami, sprawami urzędowymi oraz wykorzystaniem TIK  w codziennym życiu.

Przykładowe umiejętności:

 • w Internecie planuję wakacje – kupuję bilety, rezerwuję noclegi, a dzięki temu oszczędzam czas i pieniądze
 • sprawdzam w sieci, o której przyjedzie autobus i nie moknę na przystanku,
 • nie stoję w kolejce do urzędu skarbowego – PIT rozliczam przez Internet,
 • sprawdzam w Internecie, czy mam już wyrobiony nowy dowód osobisty.

Obszar 9 – Zaangażowanie obywatelskie – blok min. 2h, ułatwi nabycie kompetencji wzmacniających lub umożliwiającym udział w życiu publicznym oraz ze sprawnym funkcjonowaniem w środowisku online, korzystaniem z wybranych aplikacji, znajomością narzędzi i rozwiązań technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Przykładowe umiejętności:

 • wiem, co słychać w naszej gminie – zaglądam na lokalne portale informacyjne i na stronę urzędu gminy,
 • potrafię skorzystać z wybranych usług na platformie e-PUAP,
 • wiem, jakie fundacje i stowarzyszenia funkcjonują w mojej okolicy i angażuję się
  w ich działanie.

Każdy uczestnik/uczestniczka projektu musi przejść cykl szkoleń z min. 3 obszarów tematycznych.

 

REGULAMIN REKRUTACJI

ANKIETA REKRUTACYJNAZapiszZapiszZapisz
Gmina Stryszawa
Stryszawa 17
34-205 Stryszawa
tel. 33 874 72 72, 33 874 72 26
fax. 33 874 72 72


Imieniny:
Edwarda, Narcyza, Zbysława
Użytkowników on-line: 162

jesteś tutaj: