DE
EN
PL
Pogoda jest aktualizowana
Prev Listopad 2017Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
GOK Stryszawa: XXI Święto Zabawki Ludowej.
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
XXI Święto Zabawki Ludowej

Dwudziesta pierwsza edycja Święta Zabawki Ludowej w Stryszawie przeszła do historii. O  popularności tej imprezy świadczy liczba uczestników, która rośnie z roku na rok. Ta unikatowa, folklorystyczna impreza kulturalna jest wyjątkowa przede wszystkim ze względu na tradycyjne rzemiosło, zwłaszcza zabawkarstwo ludowe, prezentowane przez twórców żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego na specjalnie przygotowanych stoiskach.


Wyjątkowy, zabawkarski klimat przyciąga każdego, zarówno tych młodszych jak i starszych. Na stoiskach można było zobaczyć jak powstaje zabawka – konik czy ptaszek, a także spróbowac swoich sił, co było dodatkową atrakcją. Organizatorzy zadbali o to, żeby nikomu się nie nudziło i zaoferowali uczestnikom szereg atrakcji towarzyszących, zwłaszcza dzieciom, gdyż impreza zawsze łączy się z ochodami Dnia Dziecka. W dniach 2 - 4 czerwca w Stryszawie, królowały drewniane zabawki ludowe, a zwłaszcza „bryczki, zwane także karetkami”, które stanowiły temat przewodni tegorocznej imprezy. Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Oprócz zabawkarzy swoją twórczość prezentowali również bibułkarki, hafciarki, wikliniarze i inni ludowi rzemieślnicy. W sobotę i niedzielę, na scenie wystąpiły wspaniałe zespoły, kapele i artyści bawiąc licznie zgromadzoną publiczność.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim impreza rozpoczęła się już w piątek, na który zaplanowano otwarcie dwóch wystaw: Wystawy pokonkursowej z wręczeniem nagród uczestnikom Konkursu na Zabawkę Ludową oraz Wystawy poświęconej Emilii Leśniak, zasłużonej nestorce beskidzkiej sztuki ludowej, w 85 rocznicę urodzin. Z racji jubileuszu organizatorzy oprócz wystawy prac autorki przygotowali tematyczny folder oraz krótki film o jubilatce i dla jubilatki. Były gratulacje, życzenia, tradycyjne „Sto lat”, koncert kapeli i wzruszenia towarzyszace uczestnikom tego wernisażu. Zabawkarstwo - unikalna tradycja wciąż żywa. XXI Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie.to nazwa projektu, w ramach którego zrealizowano szereg działań poprzedzających i następujących po XXI Świecie zabawki Ludowej, a mających na celu głównie popularyzację dziedzictwa kulturowego jakim jest tutejsze zabawkarstwo, wpisane w zeszłym roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Począwszy od końca marca przeprowadzone były warsztaty z malowania bryczek dla dzieci i młodzieży. W maju zorganizowano happening, podczas którego wyznaczone grupy młodzieży malowały duże makiety bryczek, zwiastunów zbliżającej się imprezy, a po niej jako elementów wspomnieniowych, który wzbudził wiele emocji i stworzył ciekawe kreacje artystyczne. Poza tym Park Drewnianej Zabawki Ludowej wzbogacił się o nową, przepiękną, drewnianą bryczkę.

W sobotę, 3 czerwca po oficjalnym otwarciu imprezy przez Wójta Gminy Stryszawa – Rafała Laska i przemówieniach gości: Józefa Bałosa – Starosty Suskiego na scenie prezentowały się grupy szkolne biorące udział w konkursie, a następnie kapele, zespoły regionalne z Podbabiogórza, Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa oraz zespół folkowy „Baciary”. Uczestnicy mogli spróbować potraw regionalnych, które przygotowały gospodynie z KGW działających na terenie gminy. Liczne atrakcje organizatorzy  przygotowali dla najmłodszych: specjalny program na scenie, wesołe miasteczko, malowanie buziek, balonowe zwierzaki, przejażdżka kucykiem, gameball i inne. Przez cały czas trwania imprezy odbywały się Runballowe Zawody o Puchar Wójta. W niedzielę uczestnicy mogli też pojechać specjalną kolejką „Martusia” do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej, żeby zobaczyć wystawy. Wiele emocji wzbudził równie ciekawy niedzielny program: min. występ Zespołu Regionalnego „Polana Makowska” oraz „Zbyrcok” z Juszczyna, kabaretu Koń Polski, Jambo Africa czy na zakończenie gwiazdę popularnego gatunku disco-polo „Czadomana”.

Już niedługo uczestników happenningu, twórców i pracowników GOK czeka jeszcze wycieczka do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Galerie powiązane z artykułem:
Gmina Stryszawa
Stryszawa 17
34-205 Stryszawa
tel. 33 874 72 72, 33 874 72 26
fax. 33 874 72 72


Imieniny:
Anatola, Edyty, Rafała
Użytkowników on-line: 110

jesteś tutaj: