DE
EN
PL
Pogoda jest aktualizowana
Prev Marzec 2018Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Archiwum - rok 2017
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16

ROK  2017
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jarmark Twórczości Regionalnej

2 lipca br. przy Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej po raz kolejny zorganizowano jarmark. Pogoda nie dopisała, jednak ci którzy przybyli na miejsce imprezy mogli kupić rękodzieło ludowe oraz wziąć udział w zaplanowanym programie.

Oprócz stoisk z twórcami Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie przygotował dla dzieci zajęcia warsztatowe i animacyjne. Na scenie wystąpiła Gminna Orkietra Dęta, kapela ludowa oraz dzieci uczące się śpiewu, gry na instrumentach oraz tańca. Widzowie mogli również skosztować smakołyków regionalnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy Dolnej.

Scenę przed deszczem zabezpieczono nowym, dużym i szybkorozkładalnym namiotem, który został zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również nowe dwa namioty dofinansowane ze środków Ministerstwa pojawiły się na kiermaszu sztuki ludowej i zabezpieczyły twórców przed niepogodą.

GOK Stryszawa


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie

zaprasza na Jarmark Regionalny


2 lipca (niedziela) od godz. 14.00 do 19.00
Miejsce: Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej.


Pobierz afisz imprezy

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wyjazd studyjny do Kielc

19 czerwca ponad pięćdziesięciu reprezentantów naszej gminy odwiedziło Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Celem wyjazdu było pokazanie kieleckiego ośrodka zabawkarskiego i zbiorów jedynego w Polsce Muzeum Zabawek i Zabawy, a także nawiązanie większej współpracy między naszymi instytucjami i twórcami z dwóch ośrodków zabawkarskich.

W wyjeździe uczestniczyła młodzież, która brała udział w happeningu - malowaniu dużych bryczek, a które można było zobaczyć przy główych drogach w naszej gminie już przed XXI Świętem Zabawki. Zwiedzanie połączono z lekcją edukacyjną. W wizycie wzięli udział również zabawkarze ludowi oraz pracownicy kultury.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kolejny film Grupy Artystycznej SYNAPSY

18 czerwca w sali Gimnazjum nr 1 w Stryszawie Grupa SYNAPSY zaprezentowała swój kolejny film. Tym razem bohaterem którego fragmenty życia przeniesiono na ekran to Stanisław Sikora, znany w Polsce i świecie medalier i rzeźbiarz.

Stanisław Sikora (ur. w Stryszawie 17.11.1911., zm. w Warszawie 22.08. 2000) – rzeźbiarz i medalier.  Kiedy miał 3 lata, na wojnie zginął jego ojciec. Jego i siostrę Elżbietę wychowywała matka. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Stryszawie rozpoczął naukę w nieodległej Suchej. W wieku 14 lat za namową dyrektora suskiej szkoły wyjechał do Zakopanego, gdzie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego. Był to czas intensywnej nauki, ale i wyczynów sportowych. Po ukończeniu zakopiańskiej szkoły rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

W roku 1937 wraz z przyjaciółmi  - artystami wyjechał do Paryża na Wystawę Światową. Na wystawie Arts et Techniques otrzymał srebrny medal za rzeźby w granicie i drewnie.

W czasie II wojny światowej wrócił w rodzinne strony. Zajmował się odbieraniem meldunków od górskich kurierów i dostarczaniem ich do Delegatury Rządu Polskiego w Warszawie. W 1940r. poślubił w Zawoi malarkę Joannę Irenę Korecką.

Po wojnie wrócił do Warszawy na Saską Kępę i do pracy twórczej. W roku 1948 w lokalu przylegającym do jego warszawskiej pracowni na Saskiej Kępie Stanisław Sikora przyjmował Pabla Picassa.

Swoje prace prezentował na 22 indywidualnych wystawach krajowych oraz jednej za granicą. Jego rzeźby i medale odnajdziemy w większych muzeach krajowych oraz w muzeach w Arezzo, Moskwie, Paryżu, Rawennie, Skopje.

Na premierę przybyło wielu mieszkańców naszej gminy, którzy poznali sylwetkę znanego twórcy. Dziękujemy za liczny udział!

Opublikowanie filmu w internecie zaplanowano w okresie do połowy lipca, a wejdzie on w skład "Tryptyku Stryszawskiego", czyli trzech filmów o artystach ze Stryszawy.Projekt "Tryptyk Stryszawski" został dofinansowany przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach Programu "Bank Ambitnej Młodzieży".
GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drugi koncert w ramach Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Fotogaleria.


Pobierz plakat Festiwalu

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

XXI Święto Zabawki Ludowej

Dwudziesta pierwsza edycja Święta Zabawki Ludowej w Stryszawie przeszła do historii. O  popularności tej imprezy świadczy liczba uczestników, która rośnie z roku na rok. Ta unikatowa, folklorystyczna impreza kulturalna jest wyjątkowa przede wszystkim ze względu na tradycyjne rzemiosło, zwłaszcza zabawkarstwo ludowe, prezentowane przez twórców żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarskiego na specjalnie przygotowanych stoiskach.


Wyjątkowy, zabawkarski klimat przyciąga każdego, zarówno tych młodszych jak i starszych. Na stoiskach można było zobaczyć jak powstaje zabawka – konik czy ptaszek, a także spróbowac swoich sił, co było dodatkową atrakcją. Organizatorzy zadbali o to, żeby nikomu się nie nudziło i zaoferowali uczestnikom szereg atrakcji towarzyszących, zwłaszcza dzieciom, gdyż impreza zawsze łączy się z ochodami Dnia Dziecka. W dniach 2 - 4 czerwca w Stryszawie, królowały drewniane zabawki ludowe, a zwłaszcza „bryczki, zwane także karetkami”, które stanowiły temat przewodni tegorocznej imprezy. Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Oprócz zabawkarzy swoją twórczość prezentowali również bibułkarki, hafciarki, wikliniarze i inni ludowi rzemieślnicy. W sobotę i niedzielę, na scenie wystąpiły wspaniałe zespoły, kapele i artyści bawiąc licznie zgromadzoną publiczność.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim impreza rozpoczęła się już w piątek, na który zaplanowano otwarcie dwóch wystaw: Wystawy pokonkursowej z wręczeniem nagród uczestnikom Konkursu na Zabawkę Ludową oraz Wystawy poświęconej Emilii Leśniak, zasłużonej nestorce beskidzkiej sztuki ludowej, w 85 rocznicę urodzin. Z racji jubileuszu organizatorzy oprócz wystawy prac autorki przygotowali tematyczny folder oraz krótki film o jubilatce i dla jubilatki. Były gratulacje, życzenia, tradycyjne „Sto lat”, koncert kapeli i wzruszenia towarzyszace uczestnikom tego wernisażu. Zabawkarstwo - unikalna tradycja wciąż żywa. XXI Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie.to nazwa projektu, w ramach którego zrealizowano szereg działań poprzedzających i następujących po XXI Świecie zabawki Ludowej, a mających na celu głównie popularyzację dziedzictwa kulturowego jakim jest tutejsze zabawkarstwo, wpisane w zeszłym roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Począwszy od końca marca przeprowadzone były warsztaty z malowania bryczek dla dzieci i młodzieży. W maju zorganizowano happening, podczas którego wyznaczone grupy młodzieży malowały duże makiety bryczek, zwiastunów zbliżającej się imprezy, a po niej jako elementów wspomnieniowych, który wzbudził wiele emocji i stworzył ciekawe kreacje artystyczne. Poza tym Park Drewnianej Zabawki Ludowej wzbogacił się o nową, przepiękną, drewnianą bryczkę.

W sobotę, 3 czerwca po oficjalnym otwarciu imprezy przez Wójta Gminy Stryszawa – Rafała Laska i przemówieniach gości: Józefa Bałosa – Starosty Suskiego na scenie prezentowały się grupy szkolne biorące udział w konkursie, a następnie kapele, zespoły regionalne z Podbabiogórza, Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa oraz zespół folkowy „Baciary”. Uczestnicy mogli spróbować potraw regionalnych, które przygotowały gospodynie z KGW działających na terenie gminy. Liczne atrakcje organizatorzy  przygotowali dla najmłodszych: specjalny program na scenie, wesołe miasteczko, malowanie buziek, balonowe zwierzaki, przejażdżka kucykiem, gameball i inne. Przez cały czas trwania imprezy odbywały się Runballowe Zawody o Puchar Wójta. W niedzielę uczestnicy mogli też pojechać specjalną kolejką „Martusia” do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej, żeby zobaczyć wystawy. Wiele emocji wzbudził równie ciekawy niedzielny program: min. występ Zespołu Regionalnego „Polana Makowska” oraz „Zbyrcok” z Juszczyna, kabaretu Koń Polski, Jambo Africa czy na zakończenie gwiazdę popularnego gatunku disco-polo „Czadomana”.

Już niedługo uczestników happenningu, twórców i pracowników GOK czeka jeszcze wycieczka do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zabawkarski happening
XXI Święto Zabawki Ludowej zbliża się wielkimi krokami. Pomalowane przez stryszawską młodzież i położone przy głównych drogach cztery duże makiety bryczek już promują imprezę, która odbędzie się w najbliższy weekend. Dużych rozmiarów bryczki będą stały na swoich miejscach jeszcze kilka dni po tegorocznym Święcie Zabawki.

GOK Stryszawa

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
Urząd Gminy Stryszawa
Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

zapraszają na

XXI Święto Zabawki Ludowej

Stryszawa, 2-4 czerwca 2017


Pobierz plakat imprezy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Wernisaż wystawy KONTRASTY

5 maja br. w sali wystawowej GOK uroczyście otwarto wystawę dwóch artystek: Agnieszki Kastelik oraz Lilianny Pleńkowskiej.

Prezentowana wystawa to zderzenie dwóch różnych światów. Kontrasty jako połączenie w jedną wystawę odmiennych estetyk, autorskich gier inspirowanych z jednej strony muzyką Leszka Kazimierczaka z drugiej sztuką folkloru. Intymność, dystans i namysł kontra spontaniczna ciekawość odkrywania i radość doświadczania czegoś nowego.

Zapraszamy na wystawę, która pozwoli na doświadczenie produktywnej siły niedopasowania. Wystawę, która jest zderzeniem
, wycieczki przez różne sfery namysłu ze spontaniczną radością tworzenia.

Agnieszka Kastelik urodziła się w 1989 w Żywcu. W 2014 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na wydziale malarstwa, w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Tworzy głównie w technice assemblage. Zajmuje się również malarstwem, rzeźbą rysunkiem i fotografią.

Lilianna Pleńkowska urodziła się w 1976 roku w Wałbrzychu. Jest absolwentką animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie i podyplomowych studiów zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2001 roku zajmuje się zawodowo pracą z dziećmi i młodzieżą, organizuje działalność kulturalną w lokalnym środowisku. Pracuje w Klubie Papiernik, placówce podległej pod Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Zajmuje się malarstwem na szkle, grafiką warsztatową, batikiem, arteterapią.

 GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Koncert w Krzeszowie

Jak co roku w drugą niedzielę maja Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zaprasza na I koncert inaugurujący kolejną edycję Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, które odbywają się w kościołach na terenie Gminy Stryszawa.

W tym roku, w niedzielę 14 maja koncertem w Kościele MB Nieustającej Pomocy w Krzeszowie rozpoczęła się dziewiąta już edycja FMOiK pod patronatem honorowym prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego – rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. 

Kierownik artystyczny festiwalu dr hab. Wacław Golonka, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich organistów koncertujących w kraju oraz  w wielu państwach Europy i świata wystąpił w tym dniu w roli prelegenta oraz artysty koncertującego. Organy w krzeszowskim kościele zabrzmiały całą pełnią barw m.in. w utworach J.S. Bacha - mistrza muzyki organowej i polifonii okresu baroku czy F. Nowowiejskiego.
Wspaniale wystąpił również kwintet blaszany Relaks Brass Quintet w składzie: Grzegorz Bizukojć – trąbka, Wojciech Kaszuba – trąbka, Paweł Cal – waltornia, Marlena Skoczylas – puzon, Piotr Szlacheta – tuba. Członkowie zespołu to studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, którzy mają na swoim koncie pierwsze sukcesy, min. pierwsze miejsce w tegorocznym  Ogólnopolskim Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych.

Artyści wykonali wiele utworów z różnych epok, niektóre z towarzyszeniem organów kończąc koncert słynnym Alleluja z oratorium „Mesjasz” J.F. Haendla. Muzycy wywarli ogromne wrażenie na słuchaczach swoim kunsztem wykonawczym i zaprezentowanym programem. Była to dla wszystkich uczestników koncertu prawdziwa uczta dla ducha. Każdy kto zdecydował się spędzić to niedzielne popołudnie z muzyką klasyczną i przybył na koncert wyniósł wiele niezapomnianych artystycznych wrażeń. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejny koncert, 11 czerwca w Kościele św. App. Piotra i Pawła w Lachowicach. 

GOK Stryszawa-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

XI Festiwal Ekologiczny „EKO-2017”


28 kwietnia w remizie OSP Lachowice w szranki stanęli młodzi ekolodzy: ci mający zmysł plastyczny, wiedzę ekologiczną albo talent muzyczny. Były to niełatwe zmagania, gdyż tegorocznym tematem festiwalu była bioróżnorodność.
 
Tradycyjnie w ramach festiwalu przeprowadzono trzy konkursy: wiedzy, na plakat, oraz na piosenkę ekologiczną. W konkursie wiedzy „Młody Ekolog” wzięło udział 19 uczestników, którzy zostali ocenieni w dwóch kategoriach: szkół podstawowych oraz gimnazjów. Na konkurs na plakat wpłynęło 60 prac w trzech kategoriach. Powołana do oceny komisja wyróżniła 21 uczestników.
W przeglądzie piosenki ekologicznej wzięło udział najwięcej uczestników: 35 wykonawców, w tym zespoły muzyczne i soliści, którzy przygotowali swój muzyczny repertuar zgodnie z tematem festiwalu.
Na nagrodzonych i wyróżnionych czekały nagrody, upominki oraz kwiatki w doniczce.

WYNIKI

Konkurs na plakat

W kategorii: dzieci młodszych z klas I-III szkół podstawowych:

I miejsce - Magdalena Maciążka kl. III  - SP ZS Tarnawa Dolna
I
miejsce - Wiktoria Żmuda kl. II - Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Hucisko Pewelce
- II
miejsce - Jakub Szczawiński kl. III - Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Hucisku Pewelce
III
miejsce - Magdalena Kardaś kl. II – Szkoła Podstawowa ZSP w Palczy
wyróżnienie - Emilia Dobosz  kl. II - Szkoła Podstawowa nr 1 w Budzowie

W kategorii: dzieci starsze z klas IV-VI szkół podstawowych
I
miejsce - Wiktoria Trzop– Szkoła Podstawowa w Jachówce
– I
miejsce Julita Kachnic– Szkoła Podstawowa w Baczynie
- II
miejsce - Emilia Kwaśna - Publiczna SP  SPSK w Hucisku Pewelce
II
miejsce - Magdalena Strączek - Szkoła Podstawowa w Budzowie
II
miejsce - Julitta Stachoń - Szkoła Podstawowa w Zachełmnej
III
miejsce - Nikola Pochopień -  Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Kurowie
- III
miejsce - Agnieszka Jurasz - Publiczna SP SPSK w Hucisku Pewelce
- III
miejsce - Dominik Lalik – Szkoła Podstawowa w Kukowie
III
miejsce - Weronika Łacka – Szkoła Podstawowa w Kukowie
III
miejsce - Konstancja Głowacz  – Szkoła Podstawowa w Jachówce

W III kategorii: gimnazja

I
miejsce-  Joanna Głuc – Gimnazjum w Budzowie
I
miejsce - Karolina Master - Gimnazjum w Stryszawie
II
miejsce - Kinga Witek – Gimnazjum ZS w Zawoi Wilcznej
III
miejsce - Ewelina Kozina – Gimnazjum ZS w Zawoi Wilcznej
III
miejsce -  Anna Huber- Gimnazjum ZS w Tarnawie Dolnej
wyróżnienie - Zuzanna Budzowska – Gimnazjum ZS w Zawoi WilcznejKonkurs wiedzy "Młody ekolog"

W kategorii szkół podstawowych:
- I miejsce: Aleksandra Mlak – SP w Zachełmej

- II miejsce: Oliwia Kania – SP w Bieńkówce

- III miejsce: Paweł Bukowski – SP 1 w Budzowie

W  kategorii gimnazjów:
- I miejsce: Oliwia Wciślak – Gimnazjum ZSS w Krzeszowie
- II miejsce: Bartłomiej Łaciak – Gimnazjum nr 1 w Stryszawie
- III miejsce: Karol Zasadziński – Gimnazjum ZS w Zawoi Wilcznej


Konkurs na piosenkę

W kategorii: dzieci młodszych z klas I-III szkół podstawowych oraz przedszkoli
- I miejsce: „Wesołe nutki” – SP 2 wBudzowie
- II miejsce: „Violinki”  – ZSP w Palczy, Martyna Moskała – SP 1 w Budzowie
- III miejsce: „Dzieci Ziemi” – SP w Baczynie, Zespół - Trio Oddział Przedszkolny ZS w Tarnawie Dolnej
- Wyróżnienie: „Świetliki” – SP 4 w Zawoi

W kategorii: dzieci starsze z klas IV-VI szkół podstawowych
- I miejsce: „Violino” – ZSP w Palczy       
- II miejsce: Zespół muzyczny – SP 2 w Stryszawie, Zespół muzyczny – ZSiSM w Stryszawie
- III miejsce: „Słoneczka” – ZSP Lachowice, Paulina Zguda – SP ZS w Skawicy
- Wyróżnienie: „Ekologiczne Nutki” – SP 1 w Budzowie, „Obrońcy Przyrody” – SP ZS w Zawoi Wilcznej

W kategorii: gimnazja
- I miejsce: Dominika Lenart – Gimnazjum ZSS w Krzeszowie, Zespół wokalno-instrumentalny – Gimnazjum w Budzowie
- II miejsce: Natalia Kruźlak – Gimnazjum w Budzowie
- III miejsce: „Bioekolodzy”- Gimnazjum ZSS w Krzeszowie, Dagmara Szypuła – Gimnazjum ZS w Tarnawie Dolnej
- Wyróżnienie: „Ekologic” – Gimnazjum ZS w Zawoi Wilcznej, Zespół muzyczny I – Gimnazjum nr 1 w Stryszawie

 

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować: Starostwu Powiatowemu w Suchej Beskidzkiej, Nadleśnictwu Sucha, Babiogórskiemu Parkowi Narodowemu, OSP w Lachowicach za nieocenioną pomoc w organizacji festiwalu.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

XIII Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych

8 kwietnia br. w Bieńkówce odbył się XIII Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych. Gospodynie z KGW Stryszawa Dolna reprezentujące naszą gminę otrzymały wyróżnienie za przygotowaną palmę wielkanocną.
Gratulujemy!

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mamy FIOła na Małopolskę!

FIO Małopolska Lokalnie: Możesz zdobyć 5000 złotych na lokalną inicjatywę

Ruszył nabór projektów do konkursu „FIO Małopolska Lokalnie” w ramach którego organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogą otrzymać do 5000 zł na lokalną inicjatywę lub rozwój organizacji .

W ramach programu można składać projekty w jednej z dwóch kategorii: inicjatywy lokalne - działania angażujące lokalną społeczność na rzecz dobra wspólnego i dotacje na rozwój organizacji - działania związane z przygotowaniem i realizacją zadań strategicznych oraz bieżącą działalnością organizacji, czyli dotacje min. na: doposażenie sprzętowe, oprogramowanie, szkolenia, itd.

Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które mają siedzibę i planują realizować działania na terenie gmin i powiatów w województwie małopolskim.

Celem konkursu jest wspieranie ludzi i organizacji, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swoich wsi, miast, gmin, osiedli i społeczności je zamieszkujących.

Nabór projektów odbywa się poprzez generator i potrwa do 04 maja do godz. 16.00. Aktualne informacje, regulamin, znajdują się na stronie www.malopolskalokalnie.pl  oraz na facebooku.

Konkurs FIO Małopolska Lokalnie powstał z inicjatywy czterech organizacji pozarządowych: Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Stowarzyszenia Forum Oświatowe Klucze, Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia. 

Konkurs prowadzony jest równolegle w 4 subregionach. W powiecie suskim konkursy organizuje Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia ze Stryszawy.

FIO MAŁOPOLSKA LOKALNIE jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ozdoby Wielkanocnego Stołu-pisanki
Rozstrzygnięcie konkursuFOTOGALERIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminne eliminacje
do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego


W piątek 10 marca 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie odbyły się gminne eliminacje Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Na przesłuchania szkoły zgłosiły 20 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Występy uczniów rozpoczęli  najmłodsi z klas I-III, następnie zaprezentowali się uczniowie klas IV-VI, a na koniec swoje umiejętności przedstawili gimnazjaliści. Uczestnicy dostarczyli słuchającym wielu wrażeń artystycznych,  a najlepsi swym wykonaniem przykuli uwagę doskonałą dykcją, intonacją, doborem tekstów oraz dojrzałością interpretacji. Poziom recytacji był wysoki i wyrównany, dlatego jury pod przewodnictwem mgr Marzeny Polak – polonistki z LO Nr 1w Suchej Beskidzkiej nie miało łatwego zadania. Wśród prezentujących poezję i fragmenty prozy znalazły się „perełki”, które wyróżniły się swoim talentem recytatorskim. Jury ostatecznie wybrało uczestników, którzy będą reprezentować naszą gminę w etapie powiatowym. Dla szkół podstawowych kolejne przesłuchania już wkrótce, 15 marca br. w Makowie Podhalańskim, a gimnazjaliści natomiast na kolejny etap poczekają aż do 20 kwietnia. Przez ten czas będą mogli doszlifować prezentowane przez siebie utwory.


Do etapu powiatowego zakwalifikowały się następujące osoby:

W kategorii szkół podstawowych klas I – III
-  Karol Dyduch – Szkoła Podstawowa w Kukowie
-   Zofia Sobańska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach

W kategorii szkół podstawowych klas IV – VI

- Emilia Urbaniec – Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie

- Aleksandra Ulrych - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach

 
W kategorii szkół gimnazjalnych

- Justyna Popielarczyk – Gimnazjum nr 1 w Stryszawie
- Dominika Lenart – Gimnazjum ZSS w Krzeszowie
- Karolina Jaszek – Gimnazjum nr 2 w Lachowicach

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału
w kolejnej edycji konkursu Ozdoby wielkanocnego stołu, pisanki!


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Turniej Szachowy

Już po raz trzeci Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zorganizował Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stryszawa. W tegorocznych rozgrywkach szachowych, które odbyły się 8 lutego ostatecznie wzięło udział 19 osób, 3 osoby zapisane wcześniej nie zgłosiły się.  Wśród zawodników  były dzieci, młodzież i dorośli z gminy Stryszawa. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci z rocznika 2005. Oprócz klasyfikacji ogólnej zawodnicy zostali podzieleni na 3 grupy: dzieci najmłodsze (od rocznika 2006 i młodsi), dzieci starsze (rocznik 2005-2004) i oppen (młodzież gimnazjum i dorośli). O takim podziale zdecydowała liczebność grup. Grający mieli 7 rund, a nad przebiegiem turnieju czuwał sędzia z Krakowa, Mariusz Lewicki. Szachiści walczyli o Puchar Wójta Gminy Stryszawa, który przewidziany był dla najlepszego zawodnika turnieju, także w kategorii dzieci. Mimo, że to statyczna gra, to emocji nie brakowało.  Wyłoniono zwycięzców w każdej grupie wiekowej, a wyniki przedstawiały się następująco:

Grupa dzieci młodszych (rocznik 2006 i młodsze)

I miejsce - Mikołaj Fluder
II miejsce – Emilia Barzycka
III miejsce – Magdalena Baca

Grupa dzieci starszych (rocznik 2004 – 2005)

I miejsce ( Puchar Wójta) – Jakub Kłapyta
II miejsce – Jakub Śpiewla
III miejsce – Kamil Kachel

Grupa open ( młodzież gimnazjalna i dorośli)

I miejsce (Puchar Wójta) - Stanisław Pająk
II miejsce – Franciszek Żontołw
III miejsce - Tadeusz Kłapyta

Gratulujemy zwycięzcom, którzy otrzymali dyplomy, puchary, statuetki i nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy także otrzymali dyplom i książkę za udział w Turnieju Szachowym.

Organizatorzy mają nadzieję, że pasjonaci gry w szachy ujawnią się i z roku na rok będzie przybywało uczestników.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzień Babci i Dziadka w GOKu w Stryszawie

23 stycznia 2017 r. w sali wystawowej GOK odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży uczącej się grać na skrzypcach oraz Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Stryszawskie Gronicki”. Koncert dedykowany był zwłaszcza babciom i dziadkom młodych wykonawców z okazji  ich święta. Na koncert przybyli także rodzice występujących dzieci. Wypełniona sala włączyła się do wspólnego śpiewania kolęd, a ciepła atmosfera udzieliła się wszystkim. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim bliskim przygotowane, własnoręcznie zrobione serduszka i zaprosiły na słodki poczęstunek.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Będzie Kolęda"

„Będzie Kolęda” – to tytuł koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Tomasz Wolak Rock Band, który odbył się 22 stycznia br. w sali widowiskowej Remizy OSP w Lachowicach. Zespół wykonał mało znane ale przepiękne kolędy i pastorałki, kompozycje Jacka i Andrzeja Zielińskich do słów poetów, m.in. E Brylla, L.A. Moczulskiego czy W. Młynarskiego. Uczestnicy mieli okazję posłuchać na żywo wyjątkowych utworów z repertuaru „Skaldów”, prawie wcale niegranego przez zespół na koncertach. Perkusista – Wiktor Kierzkowski, współpracujący w przeszłości z wieloma wykonawcami, m.in. ze Skaldami, Urszulą Sipińską, Marylą Rodowicz wykonał wirtuozowską solówkę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników. W składzie tego niedawno powstałego zespołu jest Suszanin Marcin Leśniakiewicz, który bardziej znany jest w regionie jako historyk, przewodnik, autor publikacji, ale też od lat wierny fan zespołu „Skaldowie”. Dziś okazuje się, że z powodzeniem może śpiewać piosenki braci J. i A. Zielińskich, co robi bardzo dobrze. Życzymy całemu zespołowi wiele wspólnych koncertów i sukcesów.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grupa Artystyczna SYNAPSY
zaprasza chętną młodzież do kolejnego filmowego projektu!


Wspólnie nakręćmy "Tryptyk Stryszawski"!


Pobierz afisz informacyjny


Projekt „Tryptyk Stryszawski”
dofinansowano z Fundacji Banku Zachodniego WBK
w ramach programu Bank Ambitnej Młodzieży.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza do udziału mieszkańców gminy Stryszawa
do kolejnej edycji Turnieju SzachowegoPobierz Regulamin Turnieju

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Harmonogram zajęć podczas ferii zimowych
w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

VI Spotkanie Noworoczne Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Stryszawa

Już po raz szósty gospodynie Gminy Stryszawa wzięły udział w Spotkaniu Noworocznym Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem spotkanie odbyło się w remizie OSP Targoszów. Tradycją stało się, że gospodynie witają Nowy Rok przy wspólnej zabawie, która integruje działające w naszej gminie koła. Spotkanie jest też okazją do złożenia życzeń i podziękowań dla wszystkich KGW za ich wkład pracy w promocję gminy oraz wszelkie przedsięwzięcia na polu kultywowania tradycji regionu. Gospodarzami tegorocznego spotkania były panie z KGW Targoszów, które zorganizowały imprezę. Po powitaniu wszystkich uczestników przez Irenę Karmańską - przewodniczącą KGW Targoszów głos zabrali zaproszeni goście: Agata Gołuszka – przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa, Jan Banaś – radny Powiatu Suskiego oraz Stanisława Kasperczyk – sekretarz Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku - Białej. Organizatorki zadbały o smaczne jedzenie, atmosferę i dobrą zabawę z zespołem „Vivo”. Wypełniona po brzegi sala w remizie OSP Targoszów bawiła się wyśmienicie do późnych godzin.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek "Będzie kolęda"
w wykonaniu zespołu "Tomasz Wolak Rock Band"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koncert Noworoczny 2017

Tegoroczny, organizowany rokrocznie Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa odbył się 15 stycznia o godz. 16.00 w sali widowiskowej OSP Kuków. Jak co roku orkiestra działająca przy Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stryszawie organizuje styczniowe koncerty dedykowane wszystkim mieszkańcom, świętując przy tej okazji kolejną rocznicę swojej działalności, w tym roku już dwunastą. Jest to również okazja do podsumowań minionego roku, prezentacji osiągnięć, wzajemnych podziękowań i życzeń noworocznych. W tym roku miłośnicy muzyki  orkiestr dętych przybyli na koncert do remizy w Kukowie, gdzie orkiestra spotyka się na cotygodniowych próbach. Na koncercie obecni byli zaproszeni goście, m.in. Rafał Lasek - Wójt Gminy Stryszawa, ks. Antoni Kania, Proboszcz Parafii w Krzeszowie, Przewodnicząca rady gminy Agata Gołuszka, Krzysztof Okrzesik - Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej oraz radni naszej gminy. Zgromadzona publiczność nagradzała gromkimi oklaskami każdy wykonany przez orkiestrę utwór. Program koncertu miał charakter przede wszystkim rozrywkowy, dominowały utwory taneczne m.in. w rytmie samby, tanga czy walca. Na początku gościnnie wystąpił Antek Kachel  - młody, uzdolniony uczeń Szkoły Muzycznej I st. w Suchej Beskidzkiej, który zaprezentował 3 utwory na akordeonie guzikowym. Zakończenie koncertu, orkiestra odegrała oczekiwanego przez wszystkich Marsza Radetzkyʹego Johanna Straussa oraz tradycyjnego „Sto lat”.


GOK Stryszawa
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Hej kolęda, kolęda..” 2017

W piątek, 13 stycznia br. tradycyjnie już po raz siedemnasty  w  remizie OSP Lachowice odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek . Pięć szkół gminy Stryszawa zaprezentowało na scenie zarówno znane polskie kolędy i pastorałki jak i zupełnie nowe, nieznane w świetnych opracowaniach wokalno-instrumentalnych. Komisję cieszy fakt, że co roku poziom przygotowania zespołów jest coraz wyższy, przede wszystkim pod względem instrumentalnym. Coraz więcej dzieci i młodzieży w naszej gminie gra na instrumentach. Mimo mniejszej ilość uczestniczących szkół atmosfera była wyjątkowa, a radość muzykowania udzieliła się wszystkim obecnym. Komisja pod przewodnictwem Izabeli Pyclik – muzyka i  regionalisty po obradach przyznała następujące miejsca:

W kategorii szkół podstawowych I miejsce przyznano chórowi „Słoneczka”  ze  Szkoły Podstawowej w Lachowicach ex aequo z zespołem ze Szkoły Podstawowej w Kukowie, natomiast w kategorii gimnazjalnej I miejsce przypadło Gimnazjum nr 1 w Stryszawie, natomiast II miejsce ex aequo zespołom z ZSS w Krzeszowie i Gimnazjum nr 2 w Lachowicach.

Organizatorzy dziękują i gratulują wszystkim uczestnikom przeglądu i ich opiekunom.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza na Koncert Noworoczny!


Miejsce: sala w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kukowie.
Termin: 15 stycznia 2017, o godz. 16.00

Pobierz afisz Koncertu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informujemy, że od 1 stycznia 2017 zwiedzanie wystawy stałej w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej jest płatne.

Opłata za zwiedzanie wystawy wynosi 1,00 zł./os.
Z opłaty zwolnione są dzieci do lat trzech oraz grupy biorące udział w płatnych warsztatach prowadzonych przez GOK.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Galerie powiązane z artykułem:
Gmina Stryszawa
Stryszawa 17
34-205 Stryszawa
tel. 33 874 72 72, 33 874 72 26
fax. 33 874 72 72


Imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Użytkowników on-line: 25

jesteś tutaj: