DE
EN
PL
Pogoda jest aktualizowana
Prev Marzec 2018Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Archiwum - rok 2015
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
ROK  2015


Babiogórska Szopka Regionalna

Za nami kolejna edycja konkursu na babiogórską szopkę. W tym roku na konkurs wpłynęły 23 prace w kategoriach dziecięcej i rodzinnej. Powołana do oceny komisja po obejrzeniu wszystkich szopek przyznała wyróżnienia oraz miejsca.

W kategorii dziecięcej:

Nagroda specjalna – Artur Stanaszek (SP Kuków)
I miejsce – Patryk Kachel (SP Kuków),
II miejsce: Weronika Łacka, Hubert Wątroba (SP Kuków), Agnieszka Jurasz (PSP SPSK Hucisko-Pewelka),
III miejsce: Konrad Świerkosz, Karolina Świerkosz (ZSP Lachowice), Dawid Rozum (SP Kuków)
Wyróżnienia: Nikola Krawczyk, Daniel Małysa (SP Kuków), Dawid Chrząszcz (PSP SPSK Hucisko-Pewelka)

W kategorii rodzinnej:

Nagroda specjalna: Magdalena, Krystyna, Aleksandra Baca z rodziną (ZSP Lachowice)
I miejsce: Barbara i Anna Palichleb (SP Kuków)
II miejsce: Szymon i Dominika Lenart z rodziną (SP Kuków)
Wyróżnienie: Tymoteusz Michałek z rodziną (PSP SPSK Hucisko-Pewelka)

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze, a laureaci słodycze oraz nagrody. Szopki, którym przyznano nagrody specjalne oraz I miejsca zostały zakwalifikowane do etapu powiatowego, którego rozstrzygnięcie odbędzie się 17 stycznia 2016 o godz. 12.00 w kościele parafialnym Budzowie.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spotkanie z Mikołajem
w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie


7 grudnia 2015 o godz. 16.00 sala wystawowa  Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie wypełniła się po brzegi. Na spotkanie z Mikołajem przybyły dzieci ze szkół podstawowych z całej gminy, które zostały wyróżnione w Konkursie plastycznym pt. „Najładniejsza kartka mikołajkowo-świąteczna” oraz te najmłodsze wraz z rodzicami.  W tym roku na konkurs wpłynęła rekordowa ilość prac, bo aż 280, jednak ponad 60 kartek nie spełniło warunków regulaminu. Komisja przyznała równorzędne wyróżnienia dla  70-ciu prac, w tym 53 w kategorii klas I-III oraz 17 w kategorii  klas IV-VI.
Podczas „Mikołajkowego spotkania” ogłoszono wyniki konkursu, a Mikołaj wręczył laureatom przygotowane przez organizatorów nagrody.

Dzieci wraz z rodzicami mogły zobaczyć wszystkie wyróżnione kartki na wystawie. Świąteczny, radosny  nastrój udzielił się wszystkim, zwłaszcza kiedy pojawił się Mikołaj z podarkami.
Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom konkursu pomysłów i dziękują za udział w konkursie

W tym roku konkurs wsparła polska sieć handlowa Lewiatan - Stryszawa, za co organizatorzy serdecznie dziękują.


GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Złote Warzechy rozdane

14 listopada br. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Lachowicach odbył się jubileuszowy, XV Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”. Do konkursu przystąpiło 18 grup – przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich oraz Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.

Swoje słowa do uczestników konkursu skierowali obecni goście: Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek, który także otworzył konkurs i przywitał wszystkich obecnych gości, senator RP Andrzej Pająk oraz Starosta Suski Józef Bałos.

Celem konkursu jest popularyzacja potrwa regionalnych, powrót do tradycyjnej kuchni oraz promocja Podbabiogórza. Tegorocznym tematem konkursu był nabiał. Stoły uginały się pod przygotowanymi potrawami. Na imprezie gościem specjalnym były gospodynie ze Słowacji, z Oravskiej Polhory, które zaprezentowały jak powstają korbaczki oraz inne smakołyki z sera, co okazało się dodatkową atrakcją i jednocześnie uczestnicy mogli posmakować specjałów nabiałowych naszych sąsiadów.

Uczestniczki przygotowały swoje specjały w ramach trzech kategorii. Kiedy wszyscy czekali na wyniki obradującego Jury, na scenie zagrała młodzieżowa kapela „Spod Jałowca”. Kto w tym roku zajął najwyższe lokaty?

Kategoria pierwsza - potrawy typowo regionalne:
I miejsce - Stowarzyszenie KGW Niezłe Ziółka Toporzysko za zupę z bryndzą

II miejsce - KGW Lachowice "Lubniczanki" za pierogi z nadzieniem z różnych serów
III miejsce - Stowarzyszenie Gospodyń "Sidzinianki" za kołoc sidziński

Wyróżnienie specjalne Małopolskiej Izby Rolniczej dla KGW Targoszów za ziemniaki z kwaśnym mlekiem.

Kategoria druga - potrawy współczesne oparte na tradycjach regionalnych:
I miejsce - Stowarzyszenie KGW "Siedlisko-Stryszawa Górna" za kwartet pierogów z serowym nadzieniem
II miejsce - Stowarzyszenie "Nasza Skawica" za żurek na serwatce z jajkiem
III miejsce - KGW Hucisko-Pewelka za oscypkowy duet oraz KGW Bieńkówka za kotlety z jajek
Wyróżnienie - Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej.

Kategoria trzecia - tradycyjne nalewki:
I miejsce - Suskie Stowarzyszenie Kobiet "Samopomoc" za "jajcówkę" na zdrowe kości
II miejsce - Stowarzyszenie Koło Gospodyń w Białce za nalewkę z czosnku niedźwiedziego
III miejsce - Zembrzyckiego Koła Gospodyń "Mioduszyna" za monte

Wyróżnienie specjalne Stowarzyszenia "Bractwa Zbójników spod Babiej Góry" dla KGW "Zawojanki" za nalewkę z owoców czarnego bzu - "Corno baba".

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie

Współorganizatorzy: Urząd Gminy Stryszawa, OSP Lachowice, Powiat Suski, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Suchej Beskidzkiej.

Patronat medialny:
Małopolska Kronika Beskidzka
Moje KGW
Kurier Stryszawski
beskidzka24.pl
sucha24.pl
powiatsuski24.pl


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wernisaż I Pleneru Malarskiego im. W. Fronta

W czwartek, 29 października 2015 o godz. 17.00 w Galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac I Pleneru Malarskiego im. Władysława Fronta w Stryszawie, który trwał  od 3 do 10 października br. Zorganizowana wystawa poplenerowa wywarła ogromne wrażenie na licznie zgromadzonych uczestnikach wernisażu, który otworzył Wójt Gminy Stryszawa – Rafał Lasek dziękując autorom prac i wyrażając nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia  w  kolejnych latach. Wyrazy uznania dla organizatorów i uczestników pleneru  skierowali również: Ryszard Hadka – Przewodniczący Rady Powiatu, Janusz Kociołek – Naczelnik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego oraz Zofia Jakubowska – córka Władysław Fronta. 

Malarzy, uczestników pleneru i ich prace przedstawił Rafał Lenart, komisarz pleneru, który przekazał też na pamiątkę pleneru od jednego z uczestników pracę „Dom Władysław Fronta” na ręce jego córki Zofii. Dyrektor GOK  przedstawiła cele projektu, działania realizowane w ramach zadania oraz donatora. Zaznaczyła też jak ważna jest pamięć o stryszawskim malarzu Władysławie Froncie i popularyzacja  jego twórczości zwłaszcza wśród młodego pokolenia.  
Ku zaskoczeniu organizatorów okazało się, że zainteresowanie wystawą było bardzo duże.  Na jej otwarcie przybyli uczestnicy pleneru, rodzina Władysława  Fronta, władze samorządowe, nauczyciele, dyrektorzy szkół i wielu mieszkańców Stryszawy i okolic.  Otwarciu towarzyszyła młodzieżowa kapela  ludowa „Spod Jałowca” działająca przy GOK.

Na uroczysty wernisaż organizatorzy przygotowali katalog wystawy prac, który każdy z obecnych mógł sobie zabrać. Zawarto w nim m.in. prace każdego z uczestników pleneru.

W plenerze wzięło udział piętnastu malarzy, przede wszystkim z powiatu suskiego i wadowickiego. Uczestnicy zachwyceni  i zainspirowani urokliwymi zakątkami naszej gminy oraz twórczością patrona pleneru, stworzyli podczas jego trwania kilkadziesiąt prac. Na wystawę przekazali 45 prac, z czego 15 prac zostało oprawionych w ramy i  pozostanie do dyspozycji organizatora. Prace te po wystawach eksponowane będą w instytucjach gminy Stryszawa, promując ich twórców jak i ideę pleneru.

GOK StryszawaDofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyniki Powiatowego Dyktanda Ortograficznego

W czwartek, 22 października 2015 już po raz  czternasty mistrzowie ortografii ze szkół powiatu suskiego spotkali się na corocznym dyktandzie w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej, które niedawno obchodziło swój Jubileusz 70-lecia szkoły.  Uczestnicy i opiekunowie mogli z tej okazji wpisać się do „Księgi Pamiątkowej”, której historia wpisów sięga 1969 roku.

Tekst dyktanda, jak co roku przygotowała dr Ewa Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na dyktando zgłosiło się 33 uczestników, w tym 18 w kategorii szkół gimnazjalnych i średnich oraz 15 w kategorii szkół podstawowych. O godz. 10.00 swoje zmagania z „niedowarzonymi obietnicami” przedwyborczymi rozpoczęli  gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych , a następnie o  godz. 11.00 uczniowie szkół podstawowych oddali się jesiennym marzeniom o „Kraju Kwitnącej Wiśni”.  Dyktando jak zwykle nie było łatwe, ale po sprawdzeniu dyktand  udało wyłonić się tych najlepszych. Wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii dziecięcej (szkoły podstawowe):

I miejsce – Wiktor Kostka ze Szkoły Podstawowej ZS w Sidzinie
II miejsce – Katarzyna Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Budzowie
III miejsce – Kamil Chrząszcz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej

 

W kategorii młodzieżowej (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne):

I miejsce – Aleksandra Pindel z Gimnazjum ZS w Łętowni
II miejsce – Tomasz Bury z Gimnazjum ZS w Suchej Beskidzkiej
III miejsce – Bartosz Biegun z Gimnazjum nr 1 w Stryszawie

Podsumowanie dyktanda nastąpiło godz. 14.00. Wyniki odczytała Przewodnicząca Jury – dr Ewa Biłas-Pleszak. Na rozdaniu dyplomów i nagród był również obecny Zbigniew Hutniczak – Wicestarosta Powiatu Suskiego, który gratulował wszystkim i życzył dalszych sukcesów ortograficznych.

W czasie oczekiwania na wyniki oprócz poczęstunku na uczestników czekały zorganizowane zajęcia plastyczne z tzw. kulingu, na których każdy mógł ozdobę z kolorowego papieru.  

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy w Stryszawie, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej – Curie już zapraszają wszystkich na przyszłoroczne dyktando.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

FOTOGALERIA

z Koncertu Uwielbienia
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zapraszamy na Koncert Uwielbienia!

Wystąpi chór młodzieżowy wraz z solistami i zespołem.

Miejsce: kościół p.w. Św. Anny w Stryszawie Górnej
Termin: 16 października (piątek), godz. 19.00.

Dyrygent: Maciej Leśniak
Prowadzący: ks. Maciej Półtorak

Pobierz afisz koncertu


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Patroni naszych kościołów

W sobotę, 10 października 2015 o godz.11.00 w Kościele Parafialnym w Tarnawie Dolnej odbył się uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej XIV Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego z cyklu „Patroni naszych kościołów”.  Tematem tegorocznej edycji konkursu był Św. Jan Kanty. Honorowy patronat nad konkursem objął Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski. Choć św. Jan Kanty jest mało popularny wśród artystów to jednak organizatorom udało się zainspirować  tematem 19 twórców ludowych, nieprofesjonalnych artystów rzeźbiarzy, którzy złożyli na konkurs 20 prac.

Uroczystość rozpoczęto odsłonięciem obrazu św. Jana Kantego i  pieśnią do patrona w wykonaniu organisty, a następnie ks. Dziekan Zbigniew Piwowar, proboszcz Parafii w Tarnawie Dolnej przywitał wszystkich przybyłych i nawiązując do tematu przedstawił krótką historię kościoła.
Wójt Gminy Zembrzyce - Łukasz Palarski uroczyście otwarł wystawę, wyrażając słowa uznania i podziękowania skierowane przede wszystkim do twórców-rzeźbiarzy nie kryjąc zadowolenia, że to właśnie Gmina Zembrzyce już po raz drugi w historii tych konkursów może otwierać wystawę i gościć ich uczestników. Następnie słowa do licznie przybyłych na wernisaż skierowali zaproszeni goście: Agata Gołuszka -  Przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa oraz Janusz Kociołek, naczelnik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej. Przebieg całości uświetnił występ zespołu „Pokolenie”, który swymi pieśniami dostarczył zebranym wielu wzruszeń przypominając postać św. Jana Pawła II i jego nauki. Zespół od 10 lat, dwa razy do roku organizuje wspaniałe koncerty papieskie, czcząc pamięć Wielkiego Polaka. Ks. Proboszcz poprowadził również modlitwę do patrona, św. Jana Kantego. Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz dyplomów rzeźbiarzom. Komisja w składzie: Wiesław Kwak – artysta, rzeźbiarz oraz Zbigniew Micherdziński  i Monika Teśluk z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:   

 dwa równorzędne I miejsca

 • Józef Mazur z Zawoi - nagroda Wójta Gminy Zembrzyce
 • Jan dwa Bojko z Jaworzynki                               
trzy równorzędne II miejsca
 • Józef Gaweł z Libiąża
 • Zygmunt Wójtowicz z Rabki - Zdroju
 • Wojciech Pala z Krakowa

cztery równorzędne III miejsca

 • Leszek Cieślik z Żywca - nagroda Burmistrza Miasta Żywca
 • Józef Kubica z Żywca - nagroda Dyrektora MCK w Żywcu
 • Tadeusz Pawełek z Żywca- nagroda Dyrektora MCK w Żywcu
 • Władysława Bronicka z Wadowic

 dwa równorzędne wyróżnienia I stopnia

 • Adam Chowaniak  z Zawoi - nagroda Dyrektora GBP w Wilkowicach
 • Maria i Czesław Kubik z Czechowic-Dziedzic - nagroda Dyrektora DK w Kętach

  trzy równorzędne wyróżnień II stopnia
 • Włodzimierz Ostoja-Lniski z Czerska
 • Maria i Andrzej Hetnał z Łodygowic
 • Grażyna Głuc z Zembrzyc

pięć równorzędnych wyróżnień III stopnia

 • Jacek Skubisz z Bieńkówki
 • Marcin Dylewski z Rabki Zdroju
 • Jerzy Rupa z Pszczyny
 • Janina Leśniak z Jastrzębia Zdroju
 • Franciszek Wiercioch z Krakowa

Pula nagród wyniosła: 6 000,00 zł

Fundatorami nagród są:

        Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie

        Wójt Gminy Zembrzyce

        Burmistrz Miasta Żywca i Miejskie Centrum Kultury w Żywcu

        Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

        Dom Kultury w Kętach

        Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach

Licznie zgromadzeni byli pod wrażeniem oglądanej wystawy, każdy mógł zrobić zdjęcie z autorem pracy i porozmawiać z nim. Organizatorzy jak co roku przygotowali również katalog wystawy, który każdy z obecnych mógł sobie zabrać. Wydany katalog tegorocznej wystawy pokonkursowej został sfinansowany ze środków Powiatu Suskiego, Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie.

Na zakończenie uroczystości zaproszono laureatów do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia, a następnie wszyscy artyści i zaproszeni goście udali się do Zespołu Szkół w Tarnawie Dolnej, gdzie w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej przygotowano uroczysty wspólny posiłek.

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie dziękuje wszystkim współorganizatorom: Parafii p.w. św. Jana Kantego w Tarnawie Dolnej, Wójtowi Gminy w Zembrzycach, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Zembrzycach, Starostwu Powiatowemu w Suchej Beskidzkiej, Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, Miejskiemu Centrum Kultury w Żywcu, Gminnej Bibliotece Publicznej w Wilkowicach oraz Domowi Kultury w Kętach za wsparcie i wszelką pomoc w organizacji konkursu i wystawy.

Zapraszamy do oglądania wystawy w Kościele Parafialnym w Tarnawie Dolnej do 3 listopada br. Prace będzie można również obejrzeć na kolejnych wystawach m.in. w: GOK w Stryszawie, DK w Kętach oraz GBP w Wilkowicach.

Patronat medialny:
Małopolska Kronika Beskidzka
beskidzka24.pl
Kurier Stryszawski
sucha24.pl
powiatsuski24.pl


GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

I Plener Malarski im. Władysława Fronta

 

Od 3 października trwał tygodniowy, I Plener Malarski im. Władysława Fronta. Plener zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, a realizowany był w ramach projektu pt. „Śladami Władysława Fronta… podążamy, poznajemy, pamiętamy!”.

Głównym celem projektu jest popularyzacja stryszawskiego malarza i jego twórczości. Piętnastu malarzy pochodzących przede wszystkim z powiatu suskiego i wadowickiego przyjechało do Stryszawy aby oddać się swojej pasji malując obrazy. Plenery uroczyście otwarł Wójt Gminy Stryszawa podczas imprezy „Spotkanie Pokoleń”. W otwarciu wzięła również udział córka Władysława Fronta – Bronisława Drozd, która wspominała swojego ojca.

Po uroczystym otwarciu i przywitaniu, malarze pojechali zwiedzić naszą gminę. Poznali lokalne atrakcje i ciekawe miejsca widokowe. Niektóre z tych miejsc zainspirowały malarzy.


Uczestnicy byli zakwaterowani w Schronisku Młodzieżowym w Stryszawie. Podczas trwania plenerów mieszkańcy mogli spotkać artystów w różnych miejscach naszej gminy i obserwować ich pracę. Podczas pobytu na plenerze malarze odwiedzili dom Władysława Fronta i poznali jego rodzinę.


Pod koniec października  zostanie zorganizowana wystawa powstałych prac i wydany zostanie katalog wystawy. Dodatkowo każdy z uczestników zostawi po jednej wybranej pracy, która będzie nie tylko pamiątką pleneru, ale również będzie promowała jego twórcę wisząc na ścianach instytucji w naszej gminie.

Zarówno podczas trwania pleneru, jak i otwarcia wystawy uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z rodziną Władysława Fronta, aby jeszcze lepiej poznać jego biografię.

 Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Spotkanie Pokoleń” w Gminie Stryszawa

W sobotę 3 października w Gminie Stryszawa odbyła się impreza rekreacyjna „Spotkanie Pokoleń”. We wspólnym marszu Nordic Walking wyznaczonymi trasami przebiegającymi przez Gminę Stryszawa wzięło udział blisko 300 uczestników. Impreza rozpoczęła się w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej o godz. 10:30, gdzie uczestników powitał m.in. Wójt Gminy Stryszawa – Rafał Lasek. Następnie wszyscy uczestnicy wyruszyli na wyznaczone trasy. Po pokonaniu wybranego przez siebie odcinka (2,5 km lub 5 km) wszyscy uczestnicy Marszu spotkali się w Gminnym Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie przygotowano dla nich poczęstunek, a także atrakcje takie jak: konkurencje sportowo-rekreacyjne, Biały namiot (spotkanie z lekarzem, pomiar ciśnienia, cukru, wagi, testy sprawnościowe, zabawy rekreacyjne, a także występ kapeli ludowej i Gminnej Orkiestry Dętej.

Organizatorzy:
Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Zarząd Wojewódzki w Krakowie

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
Urząd Gminy Stryszawa


Patronat medialny:
Kurier Małopolskiego TKKF
Dziennik Polski
Polska Gazeta Krakowska
Kurier Stryszawski
beskidzka24.pl
powiatsuski24.pl
sucha24.pl


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


XII Rajd Górski im. Kard. S. Wyszyńskiego

17 września 2015 r. już po raz dwunasty uczestnicy Rajdu Górskiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego spotkali się na szczycie Jałowca, na wysokości 1111 m n.p.m., najwyższym punkcie Stryszawy.  Piękna pogoda zachęcała do wędrówek górskich, dlatego 13 szkół zgłosiło swój udział w rajdzie. W sumie ok. 450 uczestników zgłosiło się na mecie, w tym również mieszkańców i turystów indywidualnych. Do godz. 12.00 wszystkie grupy były już na szczycie. Ks. Zbigniew Oczkowski – Proboszcz Parafii w Hucisku poprowadził modlitwę Anioł Pański, dzieci zaśpiewały pieśni z repertuaru zespołu „Arka Noego”, a na koniec zostało udzielone błogosławieństwo i każdy mógł ucałować relikwie Św. Stanisława Kostki. Wszystkich uczestników przywitał wójt Gminy Stryszawa – Rafał Lasek, a następnie wręczył dyplomy uczestnictwa. Organizatorzy dla wszystkich przygotowali pamiątkowe znaczki rajdowe oraz posiłek. Wszystkim smakowały: pieczone kiełbaski i drożdżówki.

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie dziękuje wszystkim, współorganizatorom i sponsorom, którzy jak co roku pomogli w organizacji rajdu, a są to: 
Powiat Suski
Nadleśnictwo Sucha
PTTK o. Sucha Beskidzka
Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Zakład Przetwórstwa Mięsnego MEDES z Naprawy
Piekarnia BACA z Krzeszowa
Kuracjusz Beskidzki


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pożegnanie Lata w Krzeszowie
W sobotę, 29 sierpnia br. odbyła się ostatnia impreza plenerowa organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie - „Pożegnanie Lata” w Krzeszowie. Pogoda tego lata dopisywała i takie też, bardzo słoneczne było jego pożegnanie, a właściwie pożegnanie wakacji 2015.  Już od godz. 16.30 najmłodsi uczestnicy brali udział w różnych konkursach zręcznościowych z nagrodami. Mogli również skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni. Już o 17.30 na scenie rozpoczęła się biesiada disco-polo z zespołem Systematic i Scenic. Zespołowi Systematic towarzyszyli tancerze ognia, co było dodatkową atrakcją programu. Okazało się, że muzyka disco-polo rozbawiła nie tylko  dorosłych ale przede wszystkim dzieci, które tańczyły przed sceną. Na koniec również do tańca grał zespół „Contra Band”,  który bawił wszystkich do późnych godzin nocnych. 

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym
"Gmina Stryszawa w obiektywie"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dożynki Gminne 2015

W niedzielę, 23 sierpnia br. Gmina Stryszawa uroczyście obchodziła Dożynki, które w tym roku odbyły się w Kurowie. Rozpoczęły się o godz. 12.30 Mszą Św. Dziękczynną w Kościele pw. św. Józefa Robotnika w Kurowie. Gospodarzem tegorocznego święta plonów było właśnie Sołectwo Kurów.  Po uroczystej Mszy Św. w asyście księży: Józefa Zadory, proboszcza tutejszej parafii oraz Jana Gawędy z parafii w Stryszawie Dolnej w barwnym korowodzie z wieńcami prowadzonym przez Gminną Orkiestrę Dętą wszyscy uczestnicy udali się na plac przy remizie OSP Kurów, gdzie odbywał się dalszy ciąg uroczystości. Nastąpiło powitanie gości oraz podziękowania dla rolników ze strony Sołtys Kurowa – Krystyny Siwiec oraz Wójta Gminy Stryszawa – Rafała Laska. Następnie, po ośpiewaniu  na ręce wójta starostowie dożynek uroczyście przekazali chleb i wino. Głos zabrali również zaproszeni goście: Andrzej Pająk – Senator RP, Ryszard Czaicki – Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej oraz w dalszej części programu Joanna Bobowska – Poseł na Sejm RP, którzy zaszczycili gospodarzy swoją obecnością na dożynkach.  Jednym z punktów programu imprezy był Konkurs Wieńca Dożynkowego. Grupy Wieńcowe poszczególnych sołectw przygotowały wieńce w dwóch kategoriach: tradycyjnej i współczesnej. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Pecia, etnografa , reprezentującego również Stowarzyszenie „Bractwo Zbójników spod Babiej Góry”  dokonało wyboru wieńców i przyznało nagrody. Najładniejszy wieniec tradycyjny wykonała Grupa Wieńcowa reprezentująca Sołectwo Stryszawy Górnej, a w kategorii wieńca współczesnego laur przypadł Sołectwu Krzeszów. Zwycięskie grupy w obu kategoriach będą reprezentowały Gminę Stryszawa na Dożynkach Powiatowych, które w tym roku odbędą się w Zembrzycach, 6 września.  Poza tym każda grupa otrzymała w prezencie za wkład pracy i uczestnictwo tradycyjny ceramiczny gar do kiszenia.  Pogoda dopisywała, dlatego licznie zgromadzeni uczestnicy świętowali i dobrze się bawili. Gospodynie z KGW Kurów przygotowały dla uczestników smaczną kwaśnicę i ciasta drożdżowe ze śliwkami, których każdy mógł spróbować. Organizatorzy przygotowali też wiele innych atrakcji: ciekawy program na scenie, konkursy dla dzieci, wesołe miasteczko oraz kiermasz rękodzieła.  Na scenie wystąpili kolejno: Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa, Kapela góralska „Zbójnicy” ze Szczyrku, którzy później dali koncert folkowy rozbawiając wszystkich przybyłych. Na zakończenie do zabawy pod gołym niebem zapraszał zespół „Contra Band”.

Organizatorzy dziękują wszystkim z Sołectwa Kurów, którzy przyczynili się do zorganizowania XV Dożynek Gminnych i zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.

GOK Stryszawa

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Wystawa prac uczestników Letniej Akademii Malowania.

FOTOGALERIA


Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dni Lachowic i Podbabiogórski Rajd Rowerowy

 

Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom Dnia Lachowic 2015. Jak co roku głównym ich punktem były zawody sportowe. Uroczystego otwarcia rajdu rowerowego  dokonało Bractwo Zbójników spod Babiej Góry, natomiast biegu - strzelcy z Jednostki Strzeleckiej z Suchej Beskidzkiej.

 

W tym roku po raz pierwszy amatorzy ruchu na świeżym powietrzu nie tylko ścigali się na rowerach, ale również na trasie biegowej. Ponad 260 osób wzięło udział w biegu (4,7 km) oraz rajdzie rowerowym, który był podzielony na kategorie wiekowe. Najmłodsi rowerzyści ścigali się na boisku sportowym, natomiast starsze dzieci, młodzież oraz dorośli przemierzyli dystans (5 lub 10 km) po lachowickich drogach.

 

Wszystkie dzieci, które brały udział w rajdzie otrzymały upominki. Było to możliwe dzięki hojności sponsorów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz puchary. Dodatkową atrakcją dla wszystkich, którzy wzięli udział w zawodach było losowanie cennych nagród: dwóch rowerów, romantycznego wyjazdu, bonów do restauracji. Po zakończonych rozgrywkach sportowych dla maluchów przewidziano mnóstwo atrakcji. Były dmuchańce, malowanie buziek, przejażdżka na kucyku. Grupa „Aktywni Razem” przygotowała dla dzieci specjalny program oraz konkursy z nagrodami. Zwieńczeniem Dni Lachowic był festyn przy akompaniamencie zespołu Contra Band.

Źródło: parafia-lachowice.pl-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zaproszenie na wernisaż
prac uczestników Letniej Akademii Malowania


 


Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Regulamin Pleneru Malarskiego im. Władysława Fronta w Stryszawie.


Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zbójowanie pod Jałowcem i Kurowskie Warzenie Bigosu

FOTOGALERIA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zapraszamy do Kurowa na Kurowskie Bigosowanie
oraz
do Stryszawy Górnej na Zbójowanie pod Jałowcem!
 

Kurowskie Bigosowanie odbędzie się przy remizie OSP Kurów 25 lipca br.

Pobierz afisz imprezy

Zbójowanie pod Jałowcem odbędzie się przy remizie OSP Stryszawa 26 lipca br.

Pobierz afisz imprezy

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ostatni koncert Beskidzkiego Festiwalu

W niedzielę,12 lipca br. o godz. 17.00 zabytkowy, przepiękny, drewniany kościół w Lachowicach wypełnił się publicznością przybyłą na trzeci i ostatni w tym roku koncert VII Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod honorowym patronatem  prof. Zdzisława Łapińskiego, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert ten jak każdy organizowany w ramach festiwalu był wyjątkowy i dostarczył słuchaczom wielu wrażeń . Organizatorzy oraz kierownik artystyczny festiwalu – dr hab. Wacław Golonka czuwają nad programem i wyborem wykonawców. Tym razem  w Lachowicach zaprezentowali się młodzi, uzdolnieni muzycy, studenci Akademii Muzycznej w Krakowie, którzy będąc u progu swojej artystycznej kariery mają już na swoim koncie wiele sukcesów.
W pierwszej części koncertu wystąpił Jakub Woszczalski - organy, prezentując barokowe utwory  takich kompozytorów jak: J. Podbielski, G. Frescobaldi, J. Pachelbel oraz najwybitniejszego przedstawiciela okresu baroku i w dziejach muzyki  J.S. Bacha. W drugiej części koncertu usłyszeliśmy czteroczęściowy Kwartet smyczkowy e – moll F. Mendelssohna, wybitnego niemieckiego kompozytora okresu romantyzmu oczywiście w wykonaniu  Kwartetu smyczkowego w składzie: Jakub Żurek – skrzypce, Katarzyna Mrożek- skrzypce, Kamil Zaboub – altówka, Jacek Podgórski – wiolonczela. Wszyscy młodzi artyści zaprezentowali  bardzo wysoki poziom wykonawczy co zostało docenione przez publiczność, która podziękowała im owacjami na stojąco. Organizatorzy po raz kolejny przekonali się, że koncerty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a festiwal z roku na rok zyskuje nowych odbiorców, dlatego już dziś zapraszają na kolejna jego edycję w przyszłym roku.
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie dziękuje współorganizatorom –proboszczom parafii za wsparcie i udostępnienie kościołów, w których odbywają się koncerty oraz patronom medialnym za promocję festiwalu.

GOK Stryszawa

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Letnia Akademia Malowania

6 lipca br. rozpoczęły się warsztaty malarskie w ramach Letniej Akademii Malowania. Warsztaty odbyły się w ramach projektu pt. "Śladami Władysława Fronta...podążamy, poznajemy, pamiętamy!" W warsztatach wzięło udział 12 młodych ludzi zainteresowanych tą dziedziną sztuki. Zajęcia poprowadził artysta malarz Rafał Lenart, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas sześciu dni uczestnicy poznali podstawowe zasady malarstwa: używania barw, mieszania kolorów, światła, kompozycji oraz technik malarskich. Malowali martwą naturę. Spróbowali również pracy z węglem, ołówkiem, pastelami. Nie obyło się bez zajęć w plenerze, które najbardziej podobały się uczestnikom. Każdy z uczestników otrzymał folder, w którym zaprezentowano życie i twórczość Władysława Fronta. Nie obyło się bez dyskusji na temat twórczości malarza ze Stryszawy. Podsumowaniem warsztatów będzie wystawa prac, którą będzie można obejrzeć w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie. Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jarmark Twórczości Regionalnej

5 lipca br. w ogrodzie Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej po raz drugi odbył się Jarmark Twórczości Regionalnej. W jarmarku wzięło udział 17 twórców ludowych i rękodzielników, którzy prezentowali swoje wyroby.
Ze sceny płynęły dźwięki regionalnej muzyki. Zaprezentowały się również na niej dzieci i młodziez ucząca się grać na ludowych instrumentach.
Na rodziny, a szczególnie na dzieci czekały animacje, konkursy i zabawy prowadzone przez clownów.
W budynku Ośrodka Kultury można było zobaczyć wystawę zabawek ludowych oraz prac malarskich belgijskiego malarza mieszkającego w Stryszawie - Stana Mauritsa.
Oprócz twórców na stoiskach zaprezentowały się koła gospodyń wiejskich, które przygotowały regionalne przysmaki.

GOK Stryszawa
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza na wystawę malarstwa Stana Mauritsa.

Fotogaleria z otwarcia wystawy.


Pobierz afisz wystawy

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drugi koncert
Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

14 czerwca w kościele p.w. św. Anny w Stryszawie Górnej odbył się drugi koncert w ramach tegorocznej edycji Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowym prof. Zdzisława Łapińskiego, rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykonawcami byli: Paweł Krauzowicz – klarnet, Wojciech Kwiatek – klarnet, Wacław Golonka – organy, który jednocześnie jest kierownikiem artystycznym festiwalu i prowadzącym koncerty. Występujący to utytułowani i doświadczeni artyści związani z AM w Krakowie, tylko klarnecista Wojciech Kwiatek należy do pokolenia młodych, uzdolnionych muzyków, będących na początku swojej artystycznej kariery. Jak zwykle publiczność była zachwycona kunsztem wykonawczym muzyków, których nagrodziła gromkimi brawami, a także po raz pierwszy w historii festiwalu miała okazję usłyszeć utwory na klarnet, poznać niezwykłe możliwości brzmieniowe tego instrumentu.
Koncert składał się z dwóch części: w pierwszej części zgromadzona publiczność mogła usłyszeć utwory na organy, w drugiej utwory na klarnet solo oraz w duecie z towarzyszeniem organów. Każdy koncert Festiwalu jest inny, program jest prezentowany na bardzo wysokim poziomie co czyni, że każdy z koncertów jest wyjątkowym wydarzeniem artystycznym, na którym warto być.

Organizatorzy zapraszają na trzeci i ostatni koncert w ramach VII Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej do kościoła w Lachowicach, 12 lipca br. na godz. 17.00.


GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza młodzież z terenu gminy Stryszawa
na Letnią Akademię Malowania
śladami Władysława Fronta

Zajęcia poprowadzi artysta malarz.
Szczegółowe informacje na afiszu.

Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

XIX Święto Zabawki Ludowej

Dziewiętnasta edycja Święta Zabawki Ludowej w Stryszawie przeszła do historii, a zapisze się na jej kartach jako wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim ze względu na przepiękną pogodę jaka jej towarzyszyła. Po raz pierwszy w historii nie spadła ani kropla deszczu, co do tej pory stanowiło nieodłączny element. W dniach 5 - 7 czerwca królowały tutaj drewniane zabawki ludowe, a zwłaszcza „stryszawskie, rajskie ptaszki”, które były tematem przewodnim tegorocznej imprezy. Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego. Wyjątkowy klimat stworzyli zabawkarze, którzy na stoiskach mieli warsztat pracy i pokazywali jak powstają zabawki, a także inni twórcy ludowi, m.in. bibułkarki, hafciarki, wspaniałe zespoły i artyści występujący na scenie oraz licznie zgromadzona publiczność.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim impreza rozpoczęła się już w piątek, na który zaplanowano otwarcie wystawy pokonkursowej z wręczeniem nagród uczestnikom Konkursu na Zabawkę Ludową, postawienie w Parku Drewnianej Zabawki Ludowej dwóch nowych zabawek oraz przeprowadzenie happeningu „Ogród rajskich ptaszków”, który wzbudził wiele emocji i stworzył ciekawe kreacje artystyczne. W sobotę, po oficjalnym otwarciu imprezy przez Wójta Gminy Stryszawa – Rafała Laska i przemówieniach gości: Joanny Bobowskiej – Poseł na Sejm RP, Zbigniewa Hutniczaka – Wicestarosty Powiatu Suskiego na scenie prezentowały się grupy szkolne biorące udział w konkursie, a następnie kapele, zespoły regionalne z Podbabiogórza oraz łemkowski zespół folkowy „Serencza”. Uczestnicy mogli spróbować potraw regionalnych, które przygotowały gospodynie z KGW działających na terenie gminy Stryszawa. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach i przygotowali dla nich liczne atrakcje: wesołe miasteczko, malowanie buziek, balonowe zwierzaki, żonglera i inne. Uczestnicy mogli też pojechać w sobotę specjalną „ciuchcią” do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej, żeby zobaczyć wystawy zabawek. Wiele emocji wzbudził niedzielny program: występ Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna, kabaretu Rak, Kamila Kołodziejczyka z zespołem Zbyrcoki oraz Zbigniewa Wodeckiego, którego koncert na długo pozostanie w pamięci mieszkańców gminy.Patronat medialny:
Małopolska Kronika Beskidzka
beskidzka24.pl
Radio Kraków
Kurier Stryszawski
sucha24.pl
powiatsuski24.pl
eduskrypt.pl
p21.plDofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------


XIX Święto Zabawki Ludowej rozpoczęte!

Happening "Ogród Rajskich Ptaszków"


FOTOGALERIA
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

20 maja br. w Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi odbył się Powiatowy Konkurs Gawędziarzy, Śpiewaków i Instrumentalistów Ludowych "Pdbabiogórskie Posiady". W kategorii dziecięcej solistka Agata Chrząszcz zajęła III miejsce, natomiast w kategorii młodzieżowej nasz zespół śpiewaczy otrzymał wyróżnienie. 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
Gmina Stryszawa
Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

zapraszają na

XIX Święto Zabawki Ludowej

Termin: 5-7 czerwca 2015r.
Miejsce: Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie
(obok Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwszy koncert
Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

W niedzielę 10 maja br. o godz. 15.30 w kościele MB Nieustającej Pomocy w Krzeszowie odbył się pierwszy koncert,  inaugurujący VII Beskidzki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.  Patronat honorowy nad festiwalem objął prof. Zdzisław Łapiński, Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Natomiast kierownikiem artystycznym festiwalu od początku jego istnienia jest dr hab. Wacław Golonka. Na majowym koncercie, dedykowanym św. Janowi Pawłowi II, w rocznicę Jego kanonizacji i urodzin wystąpili: Akademicki Chór Organum oraz Zespół instrumentalny Ricercar pod dyrekcją Bogusława Grzybka. Już podczas popołudniowej Mszy św. można było usłyszeć wykonawców, którzy zachwycili zgromadzonych i zachęcili do pozostania na koncercie. Bogusław Grzybek – twórca i dyrygent Chóru Organum, pierwszy organista w Bazylice Mariackiej w Krakowie, od 45 lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, za którą został uhonorowany wieloma nagrodami. To on poprowadził koncert, wplatając ciekawe wspomnienia z licznych spotkań z Papieżem Janem Pawłem II w Watykanie, a wcześniej z Kard. Karolem Wojtyłą. Licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć utwory, przede wszystkim polskich kompozytorów, zarówno te najstarsze renesansowe i z okresu polskiego baroku, poprzez utwory twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, sięgając po te najnowsze kompozycje XX w.  autorstwa T. Maklakiewicza. Wykonane fragmenty Mszy góralskiej T. Maklakiewicza wywarły ogromne wrażenie na słuchaczach. Koncert zakończył się oklaskami na stojąco. Organizatorzy dziękując za ten wyjątkowy koncert artystom, już zaprosili wszystkim na kolejny koncert, który odbędzie się 14 czerwca, w Kościele p.w. św. Anny w Stryszawie.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koncert organowo-kameralny dla Lenki

26 kwietnia br. W niedzielne popołudnie odbyła się kolejna akcja charytatywna dla Leny Cholewy. Tym razem był to koncert organowo-kameralny, który odbył się w kościele Św. Anny w Stryszawie. Wystąpili uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej: Maciej Leśniak – organy, Karolina Żak – obój, Daniel Strządała – organy, Katarzyna Mrożek – skrzypce, Monika Konik i Tomasz Radziszewski – gitara.

Organizatorem całego przedsięwzięcia był Maciej Leśniak, natomiast współorganizatorami Parafia Św. Anny oraz Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie. Wydarzenie to było okazją do spędzenia miłego popołudnia w towarzystwie muzyki, a także do dalszego wsparcia Lenki, którą w niedługim czasie czeka kosztowna operacja.

Podczas koncertu udało się zebrać 953 zł. Organizatorzy dziękują za okazanie już po raz kolejny dobrego serca. Koncert był również w całości zarejestrowany, dlatego osoby które nie mogły być obecne na koncercie lub chciałyby mieć pamiątkę z tego wydarzenia w postaci płyty DVD proszone są o kontakt telefoniczny z Maciejem Leśniakiem – 603 557 259. Całkowity dochód ze sprzedaży płyt zostanie przekazany dla Lenki.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Małopolskie Talenty

Gratulujemy naszym zespołom uczestniczacym w XXVIII Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych "Talenty Małopolski 2015" i życzymy dalszych sukcesów.

Sekstet saksofonowy "Górski Band" dostał się do finału wojewódzkiego,
a zespół taneczny "Nutella" otrzymał wyróżnienie. 
Finał wojewódzki odbędzie się 22 maja w Dobczycach.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zapraszamy na charytatywny koncert organowo-kameralny, który odbędzie się 26 kwietnia br. o godz. 16.30 w kościele p.w. Św. Anny w Stryszawie Górnej!

Podczas koncertu odbędzie się zbiórka pieniężna
przeznaczona na operację i leczenie Lenki Cholewy
.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Festiwal Ekologiczny EKO-2015

17 kwietnia 2015 r. już od godz.9.00  remiza OSP w Lachowicach tętniła energią. W tym dniu wszyscy uczestnicy IX Festiwalu Ekologicznego, reprezentanci szkół powiatu suskiego byli EKO. W ramach Festiwalu jak co roku odbyły się 3 konkursy związane z ekologią: wiedzy, plastyczny i muzyczny. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Z energią zmieńmy źródła” i było tożsame z tematem ogólnopolskich obchodów Dnia Ziemi, a dotyczyło odnawialnych źródeł energii, ich promocji. Festiwal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jak co roku ok. 300 uczestników wzięło w nim udział, pojawili się reprezentanci szkół, którzy dotąd nie brali udziału. Festiwal otworzył Wójt Gminy Stryszawa – Rafał Lasek, który nie krył zadowolenia z tak licznego udziału dzieci i młodzieży w Festiwalu.  Organizator, Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie bardzo dziękuje za wsparcie i zaznacza,  że tak dużą imprezę udaje się zorganizować dzięki pomocy współorganizatorów: Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej – Wydział Środowiska, Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi, Nadleśnictwa Sucha oraz OSP Lachowice. Każdy uczestnik obecny w tym dniu na Festiwalu otrzymał nie tylko pamiątkowy dyplom, ale również kwiatka- bratka w doniczce oraz słodki poczęstunek.

Wyniki tegorocznego Festiwalu Ekologicznego przedstawiamy poniżej.

Zwycięzcami konkursu wiedzy, w którym wzięła udział rekordowa ilość uczestników, bo aż 31, w tym 21 ze szkół podstawowych zostali: 

W kategorii szkół podstawowych:
I miejsce: Olga Bukowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Budzowie  

II miejsce: Norbert Groń - Szkoła Podstawowa ZS w Zawoi Centrum
III miejsce: Oliwia Wciślak - Szkoła Podstawowa ZSS w Krzeszowie

W  kategorii gimnazjów:

I miejsce: Maciej Woźnica - Gimnazjum nr 2 ZS w Zawoi Wilcznej
II miejsce: Jan Kaczmarczyk - Gimnazjum w Juszczynie
III miejsce: Szymon Panek - Gimnazjum ZSS w Krzeszowie

Jury wyłoniła również laureatów spośród 29 wykonawców, zespołów i solistów.
 

W I kategorii: dzieci młodszych z klas I-III szkół podstawowych oraz przedszkoli

I miejsce: Tercet – Przedszkole ZS w Tarnawie Dolnej
II miejsce: ex aequo „Maluchy”-  Szkoła Podstawowa ZS w Makowie Podhalańskim, „Eko-Eko” Szkoła Podstawowa nr 1 w Budzowie
III miejsce: „Wiolinki” – Szkoła Podstawowa w Zachełmnej
Wyróżnienie: „Ekoludki”– Przedszkole ZSP w Lachowicach


W II kategorii: dzieci starsze z klas IV-VI szkół podstawowych
I miejsce: „Eko-przyrodniczki” - Szkoła Podstawowa ZS w Skawicy
II miejsce: Natalia Kruźlak – Szkoła Podstawowa w Jachówce
III miejsce: „DO-RE-MI” – Szkoła Podstawowa ZSP w Baczynie
Wyróżnienie: ex aequo „Słoneczka” – Szkoła Podstawowa ZSP w Lachowicach, Weronika Wajdzik Szkoła Podstawowa ZS w Tarnawie Dolnej

W III kategorii: gimnazja:
I miejsce: Zespół wokalno-instrumentalny – Gimnazjum w Budzowie
II miejsce: ex aequo „Sopranino” – Gimnazjum ZS w Grzechyni, Zespół muzyczny - Gimnazjum ZSS w Krzeszowie
III miejsce:  – nie przyznano

Wyróżnienie: Anna Kulak - Gimnazjum w Budzowie

W ramach Festiwalu organizatorzy przygotowali także wystawę pokonkursową nagrodzonych prac w konkursie plastycznym, na który złożono 90 plakatów. Komisja przyznała nagrody 33 uczestnikom. Wyniki są następujące:

W kategorii: dzieci młodszych z klas I-III szkół podstawowych

I miejsce –  Wiktor Warchoł, SP Budzów
II miejsceNikola Pakuła,  SP Budzów
III miejsce –  Aleksandra Hernas,  ZSP Lachowice, Wiktor Stanek, SP Budzów
Wyróżnienie: Magdalena Strączek, SP Budzów, Martyna Szwed, PSP SPSK Hucisko-Pewelka, Radosław Graca, PSP SPSK Kurów

W kategorii: dzieci starsze z klas IV-VI szkół podstawowych

I miejsce –  Patryk Kachel, SP Kuków, Natalia Cholewa , SP Bieńkówka
II miejsce –  Wiktoria Krupa, SP Baczyn, Wiktor Dobosz,  SP Baczyn
III miejsce  Aleksandra Suwa,j SP Jachówka, Jan Żmuda,  SP Zachełmna

Wyróżnienie: Aleksandra Biela, SP Budzów, Konrad Świerkosz,  ZSP Lachowice,
Marta Sobańska, ZSP Lachowice, Natalia Chrząszcz, PSP SPSK Hucisko-Pewelka,
Klaudia Skórzak, PSP SPSK Hucisko-Pewelka, Paweł Bukowski  SP Budzów,
Dominika Kruźlak  SP Bieńkówka, Aleksandra Mlak SP Zachełmna, Aleksandra Białończyk SP ZS Grzechynia, Kamila Mirocha SP Budzów

 

 

W III kategorii: gimnazja 

I miejsce – Daria Jończyk, Gim. Budzów
II miejsce – Aleksandra Świętek, Gim. ZS Tarnawa Dolna
III miejsce – Karolina Bury, Gim.nr 1 Stryszawa

Wyróżnienie: Magdalena Iwaniec, Gim. ZSS Krzeszów, Gabriela Goryl, Gim. Budzów,
Julia Starczała, Gim. nr 2 Lachowice, Patrycja Gołuszka, Gim. ZSS Krzeszów,
Kewin Ponikiewski, Gim. nr 1 Stryszawa, Aleksandra Skowron, Gim. nr 1 Stryszawa

Nagroda specjalna: Katarzyna Nawrocka, Gim. Jordanów 

Patronat medialny:
sucha24.pl
powiatsuski24.pl
beskidzka24.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Powiatowy Konkurs Palm i Potraw Wielkanocnych

W sobotę, 28 marca w Bieńkówce odbył się Powiatowy Konkurs Palm i Potraw Wielkanocnych. Naszą gminę reprezentowały dwa koła: KGW Stryszawa Dolna i Stowarzyszenie KGW „Siedlisko-Stryszawa Górna”. 13 grup z powiatu suskiego przygotowało do oceny potrawy wielkanocne na  udekorowanych świątecznie stołach oraz palmy. Przygotowany przez grupę apostolską program słowno-muzyczny zmusił obecnych do refleksji nad życiem i przeżywaniem tych przedświątecznych dni. 

Gratulujemy naszym gospodyniom ze Stryszawy Górnej zajęcia II miejsca w kategorii potraw wielkanocnych, a Stryszawie Dolnej III miejsca za palmę, która okazała się największa spośród wszystkich uczestniczących w konkursie.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ozdoby Wielkanocnego Stołu - rozstrzygnięcie konkursu

W piątek, 27 marca 2015 r. o godz. 15.00 nastąpiło otwarcie wystawy i ogłoszenie wyników Konkursu Plastycznego „Ozdoby wielkanocnego stołu – pisanki”.  Na konkurs wpłynęły 84 prace, w tym  2 prace zbiorowe z przedszkoli. Po ocenie komisja postanowiła przyznać uczestnikom 37 równorzędnych wyróżnień we wszystkich kategoriach, w tym dwóm pracom zbiorowym z przedszkoli.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zakończenie szachowego projektu

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zakończył realizację projektu pn. „Popularyzacja gry w szachy poprzez formę warsztatów, turnieju i wycieczki oraz zakup wyposażenia świetlicowego”. Realizowany od stycznia 2015 projekt, którego głównym celem było podniesienie jakości życia społeczności lokalnej oraz rozwijanie aktywności dzieci i młodzieży poprzez w/w formy spełnił oczekiwania, a rezultaty zostały osiągnięte.

Warsztaty szachowe, które rozpoczęły się jeszcze w styczniu trwały do połowy marca. W sumie przeprowadzono 40 godzin nauki gry w szachy dla 20 uczestników. Szczególnie intensywnie warsztaty były realizowane podczas ferii zimowych, w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych. Uczestnicy uczyli się nie tylko gry w szachy tradycyjne, ale również poznały tajniki gry w szachy dla trojga graczy. Dzięki zorganizowanym warsztatom udało się spopularyzować grę w szachy wśród dzieci i młodzieży, a co szczególnie ważne nauczyć tych, którzy wcześniej nie znali i nie umieli grać w szachy.

W programie ferii zimowych znalazła się  również organizacja Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Stryszawa oraz wycieczki do Skansenu w Sidzinie, które cieszyły się zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Sprawnie i profesjonalnie przeprowadzony Turniej Szachowy zachęcił do kontynuowania tej imprezy sportowej w kolejnych latach.

W ramach operacji zakupiono również wyposażenie świetlicy: komplety szachów, gier planszowych, konsolę gier z kinectem i pakietem gier sportowych oraz zręcznościowych, a także zakupiono zestaw komputerowy, biurko i fotel tworząc nowe, dodatkowe stanowisko komputerowe do trzech już istniejących. Zakupione wyposażenie świetlicy już wpłynęło korzystnie na atrakcyjność oferty zajęć świetlicowych, a ponieważ dopiero co powstało stanowisko komputerowe liczymy na jeszcze większe zainteresowanie korzystających ze świetlicy, a co za tym idzie na zwiększenie liczby uczestników proponowanych zajęć.

GOK Stryszawa


Projekt realizowany w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla małych projektów współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy otrzymanej z EFRROW z PROW 2007-2013.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wernisaż wystawy "Moja Wieś"
Fotogaleria

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza na warsztaty rękodzieła - palmy wielkanocne

Warsztaty odbędą się 25 marca o godz. 15.00 w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie.

Pobierz afisz

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza na wystawę rzeźby Kazimierza Idziego


Wystawę można oglądać w galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie od 18 marca do 17 maja 2015.

Spotkanie z artystą:
24 marca, godz. 11.00 w Gminnym Osrodku Kultury w Stryszawie.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zaprasza do wzięcia udziału
w konkursie „Ozdoby wielkanocnego stołu –pisanki”

Prace związane tematycznie ze Świętami Wielkiej Nocy (pisanki) wykonane indywidualnie i samodzielnie należy dostarczyć do Ośrodka Kultury do 23 marca 2015r. do godz. 1600.

Pobierz regulamin konkursu
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny Konkurs Recytatorski

Organizatorzy gminnego etapu Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych nie okazali się przesądni zapraszając uczestników w piątek, 13 marca 2015 r. do sali wystawowej GOK w Stryszawie, w której odbyły się przesłuchania. Wszystko przebiegło pomyślnie, a kolorowe ptaszki wręczone uczestnikom na zakończenie przywołały uśmiech zwiastując rychło nadchodzącą wiosnę.
Na konkurs zgłoszono 20 uczestników w trzech kategoriach. Poziom recytacji był bardzo wysoki, dlatego jury pod przewodnictwem mgr Marzeny Polak – polonistki z ZSO w Suchej Beskidzkiej nie miało łatwego zadania. Uczestnicy dostarczyli słuchającym wielu wrażeń artystycznych, a najlepsi swym wykonaniem przykuli uwagę doskonałą dykcją, intonacją, doborem tekstów oraz dojrzałością interpretacji. W prezentowanym repertuarze dominowały poważne utwory, dlatego wprowadziły nieco minorowy nastrój, który zgrał się z aurą panującą za oknem, ale też skłonił słuchaczy do przemyśleń.  Występy uczniów rozpoczęli  najmłodsi  z klas I-III, następnie zaprezentowali się uczniowie klas IV-VI, a na koniec przesłuchania swoje umiejętności przedstawili gimnazjaliści.
Jury wybrało uczestników, którzy będą reprezentować naszą gminę w etapie powiatowym. Dla szkół podstawowych kolejne przesłuchania już wkrótce, 20 marca br. w Makowie Podhalańskim. Gimnazjaliści natomiast na kolejny etap poczekają aż do 7 maja. Przez ten czas będą mogli doszlifować prezentowane przez siebie utwory.

Do etapu powiatowego zakwalifikowały się następujące osoby:

W kategorii szkół podstawowych klas I – III: Karol Dyduch - SP Kuków, Zosia Sobańska – ZSP Lachowice.
W kategorii szkół podstawowych klas IV – VI: Marta Sobańska– ZSP Lachowice, Magdalena Dyduch – SP Kuków.

W kategorii szkół gimnazjalnych: Karolina Bury – Gimnazjum nr 1 Stryszawa, Katarzyna Gracjasz – Gimnazjum ZSS Krzeszów, Michalina Gustyn – Gimnazjum nr 2 Lachowice.

GOK Stryszawa

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stryszawa

Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Stryszawa odbył sie 27 lutego br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie. Decyzją prowadzacych turniej zgłoszeni uczestnicy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych. 
Turniej rozegrano dzięki pozyskaniu środków finansowych z Unii Europejskiej na projekt pn. "Popularyzacja gry w szachy poprzez formę warsztatów, turnieju i wycieczki oraz zakup wyposażenia świetlicowego", a którego celem jest m.in. rozwijanie aktywności dzieci i młodzieży poprzez organizację warsztatów szachowych, turnieju szachowego i wyjazdu integracyjnego.
Zmagania poprowadzili Stanisław Sukta - kierownik turnieju i Jan Zapała - sędzia główny, doświadczeni w prowadzeniu i sędziowaniu turniejów szachowych.

Turniej szachowy po raz pierwszy organizowany był w naszej gminie. Przyniósł wiele emocji i nowych doświadczeń jego uczestnikom, jak i organizatorom. Wójt Gminy Stryszawa już zaprosił na kolejna edycję turnieju w przyszłym roku. W przerwie między rozgrywkami na uczestników czekał poczęstunek.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrodę książkową. Tym, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca oraz dla najlepszych graczy w swoich kategoriach wiekowych dodatkowo wręczono puchary.
Puchar Wójta Gminy Stryszawa zdobyła Julia Włosiak z Lachowic. 

Poniżej prezentujemy zdobywców pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii.


Wyniki:

Szkoły gimnazjalne:
I miejsce: Julia Włosiak
II miejsce: Adrianna Siwik
III miejsce: Bartosz Biegun

Szkoły podstawowwe (klasy IV-VI):
I miejsce: Jan Śpiewla
II miejsce: Jan Sałaciak
III miejsce: Jakub Śpiewla

Szkoły podstawowe (klasy I-III):
I miejsce: Bartosz Okrzesik
II miejsce: Szymon Pietrusa
III miejsce: Maksymilian Pryk

Projekt realizowany w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla małych projektów współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy otrzymanej z EFRROW z PROW 2007-2013.


 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wycieczka do Sidziny


W czwartek, 26 lutego 2015 Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zorganizował wycieczkę do Sidziny dla uczestników warsztatów szachowych  
i świetlicowych. Wyjazd ten był jednym z działań realizowanych w ramach operacji pn. „Popularyzacja gry w szachy poprzez formę warsztatów, turnieju i wycieczki oraz zakup wyposażenia świetlicowego”. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie skansenu, odwiedzenie pasieki edukacyjnej wraz z udziałem w pokazie i prelekcji nt. pszczelarstwa. Zarówno skansen jak i pasieka cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Nie mniejszą atrakcją okazało się „Podbabiogórskie Szachowisko” powstałe niedawno na terenie skansenu, które wzbudziło wiele emocji, gdyż większość uczestników to młodzi szachiści, uczestnicy warsztatów szachowych i przygotowujący się do turnieju. Zorganizowana wycieczka zintegrowała uczestników, przyniosła frajdę grającym w szachy, ale przede wszystkim pozwoliła poznać historię regionu – budownictwo, dawne życie ludzi w regionie, a także wiele ciekawostek dotyczących pszczelarstwa.
GOK Stryszawa

Projekt realizowany w ramach działania 413 Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla małych projektów współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy otrzymanej z EFRROW z PROW 2007-2013.

 
 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacja dla osób wyjeżdżających do kina w dniu 25 lutego br. w ramach ferii organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie

Wyjazd z parkingu obok kościoła Św. Anny w Stryszawie Górnej o godz. 8.30.

Koszt transportu pokrywa Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie.

Koszt biletu do kina: 12 zł. pokrywany przez uczestników wyjazdu.

W drodze powrotnej przewidziano wejście do restauracji McDonalds.

Orientacyjny czas powrotu: godz. 15.00.

 

-------------------------------------------------------------------------

Informacja dla osób wyjeżdżających do skansenu w Sidzinie oraz do pasieki leśnej w dniu 26 lutego br. w ramach ferii organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie

Wyjazd z parkingu obok kościoła Św. Anny w Stryszawie Górnej o godz. 9.00.

Wycieczka jest bezpłatna.

Orientacyjny czas powrotu: godz. 15.00


 

Wycieczka organizowana w ramach projektu „Popularyzacja gry w szachy poprzez formę warsztatów, turnieju i wycieczki oraz zakup wyposażenia świetlicowego” realizowanego w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy otrzymanej z EFRROW z PROW 2007-2013. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fotogaleria z zajęć prowadzonych
w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jubileusz 10-lecia Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa

7 lutego 2015 r. Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa obchodziła 10-lecie swojego istnienia. Uroczystość tę rozpoczęła Msza Św. w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie. Uczestniczyli w niej członkowie orkiestry, ich rodziny, zaproszeni goście oraz mieszkańcy, którym bliska jest działalność orkiestry.

Po Mszy Św. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kukowie rozpoczęła się część oficjalna. Zebranych na sali gości powitał kapelmistrz Krzysztof Górski, który przedstawił historię powstania orkiestry, jej osiągnięcia, a także plany na przyszłość. Podziękował też za zakupione w ostatnim czasie dwa instrumenty: jeden z nich  został przekazany z okazji jubileuszu przez Wójta Gminy Stryszawa, a drugi przez sponsora – Firmę Pacyga Meble, który od lat wspiera orkiestrę. Następnie głos zabrali: Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek, Posłanka na Sejm RP Joanna Bobowska były starosta powiatu suskiego Tadeusz Gancarz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie Renata Chudzik oraz kapelmistrz zaprzyjaźnionej orkiestry dętej z Pewli Wielkiej.

Z okazji jubileuszu 10-lecia orkiestry, jej dotychczasowych osiągnięć - zdobywania licznych nagród i wyróżnień na ręce kapelmistrza - Krzysztofa Górskiego Wójt Gminy Stryszawa przekazał pamiątkowy puchar i statuetkę oraz wręczył list gratulacyjny.

Następnie orkiestra zaprezentowała się w krótkim koncercie zaczynając od wykonania Sygnału GOD w opracowaniu K. Górskiego i Marszu „Na falach eteru” E. Maya, a skończywszy na Marszu Radetzkiego Johanna Straussa, w aranżacji Franza Bumera. Nie obyło się jednak bez bisów i wspólnego odśpiewania „Sto lat” dla jubilatów. Po koncercie na uczestników uroczystości czekał wspólny posiłek oraz zorganizowana z tej wyjątkowej okazji zabawa taneczna.

GOK Stryszawa


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Regulamin Turnieju Szachowego o Puchar Wójta Gminy Stryszawa


Turniej zostanie rozegrany 27 lutego 2015 r. /piątek/. Potwierdzenie udziału do godz. 9:30. Odprawa techniczna godz. 9:45, pierwsza runda godz. 10:00. Zakończenie ~ godz.15:00.

Pobierz regulamin

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Koncert Kolęd

W sali wystawowej GOK Stryszawa dzieci i młodzież, uczestnicy warsztatów muzycznych przygotowali na zakończenie okresu kolędowania program składający się właśnie z kolęd i pastorałek . Na swój koncert zaprosili swoje rodziny, dedykując go przede wszystkim swoim babciom i dziadkom, którzy niedawno obchodzili swoje święto. Na twarzach zebranych pojawiła się radość i wzruszenie z tak udanego koncertu swoich pociech. Po koncercie młodzi wykonawcy wręczyli swoim babciom i dziadkom drewniane, malowane kwiatuszki. Dyrektor GOK w Stryszawie wyraziła swoje zadowolenie z postępów w nauce gry dzieci i młodzieży, podziękowała za przygotowany koncert, życząc dalszych sukcesów i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Organizatorzy przygotowali też dla uczestników mały, słodki poczęstunek.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

IV Spotkanie Noworoczne Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Stryszawa

Już po raz czwarty zorganizowano w Gminie Stryszawa Spotkanie Noworoczne Kół Gospodyń Wiejskich. Tradycją stało się, że gospodynie witają Nowy Rok przy wspólnej zabawie. Impreza ta nie tylko integruje prężnie działające koła gospodyń z naszej gminy, ale promuje również ich twórczość, strój i wszelkie przedsięwzięcia na polu kultywowania tradycji regionu. Gospodarzami tegorocznego spotkania były panie z KGW Kuków, które zorganizowały całą imprezę. Po powitaniach przez przewodniczącą KGW Kuków Barbarę Miklusiak głos zabrali zaproszeni goście: Joanna Bobowska – poseł na Sejm RP, Rafał Lasek – Wójt Gminy Stryszawa oraz Danuta Kożusznik – Prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej. Następnie swój program, specjalnie przygotowany na tę okazję zaprezentowały członkinie koła z Kukowa, które też zadbały o smaczne jedzenie, atmosferę i dobrą zabawę. Wypełniona po brzegi sala w remizie OSP Kuków bawiła się wyśmienicie do późnych godzin.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

XV Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek "Hej Kolęda, kolęda...". 

Tradycyjnie już po raz piętnasty  w lachowickiej remizie OSP odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek . We wtorek, 20 stycznia br., już od 9.00 rano rozbrzmiewały kolędy i pastorałki. Ośmiu wykonawców ze szkół gminy Stryszawa, w tym 7 zespołów i jedna solistka zaprezentowały zarówno znane polskie kolędy i pastorałki jak i zupełnie nowe, nieznane. Komisja zauważyła, że co roku  poziom przygotowania wzrasta, przede wszystkim pod względem instrumentalnym. Coraz więcej dzieci i młodzieży w naszej gminie gra na instrumentach co bardzo cieszy. Radość muzykowania udzieliła się wszystkim obecnym. Komisja pod przewodnictwem Izabeli Pyclik – muzyka i  regionalisty po obradach przyznała następujące miejsca:

W kategorii szkół podstawowych I miejsce otrzymał chór „Słoneczka”  ze  Szkoły Podstawowej w Lachowicach, II miejsce zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Stryszawie, a III miejsce zespół ze Szkoły Podstawowej w Kukowie, natomiast w kategorii gimnazjalnej I miejsce przypadło Gimnazjum nr 1 w Stryszawie, II miejsce zespołowi z ZSS w Krzeszowie, a III Gimnazjum nr 2 w Lachowicach.

GOK Stryszawa

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zaprasza na wystawę grafiki Bożonarodzeniowej wykonanej przez prof. Michała Klisia.

Wystawę można obejrzeć w galerii Gminnego Ośrodka Kultury
w Stryszawie od 15 stycznia do 15 lutego 2015.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

KONCERT NOWOROCZNY
Stryszawa, 11 stycznia 2015r.

FotogaleriaGalerie powiązane z artykułem:
Gmina Stryszawa
Stryszawa 17
34-205 Stryszawa
tel. 33 874 72 72, 33 874 72 26
fax. 33 874 72 72


Imieniny:
Bogusława, Jagody, Katarzyny
Użytkowników on-line: 28

jesteś tutaj: