DE
EN
PL
Pogoda jest aktualizowana
Prev Marzec 2018Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Archiwum - rok 2014
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
ROK  2014


-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Babiogórska Szopka Regionalna

Do konkursu złozono 19 szopek. Najlepsze prace z pierwszych miejsc i nagroda specjalna zostały zakwalifikowane do etapu powiatowego, który odbędzie się w styczniu 2015 w Budzowie.

Wyniki konkursu w kategorii dziecięcej:
I miejsce:
Konrad Świerkosz (Lachowice)
Dominik Lalik (Kuków)
Nikola Krawczyk (Kuków)

II miejsce:
Karol Zyzański (Lachowice)
Alicja Palichleb (Kuków)

Wyniki konkursu w kategorii rodzinnej:
I miejsce:
Jagoda i Jakub Wątroba z rodziną (Kuków)
Antoni i Patryk Kachel z rodziną (Kuków)

II miejsce:
Weronika Łacka z rodziną (Kuków)
Martyna i Maja Szwed z rodziną (Hucisko)

Nagroda specjalna za różnorodność wykorzystanych w pracy materiałów naturalnych: Magdalena i Krystyna Baca z rodziną (Lachowice).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Jasełka w Stryszawie Górnej. Fotogaleria.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Spotkanie z Mikołajem. Fotogaleria.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny Osrodek Kultury w Stryszawie
prowadzi zapisy na bezpłatne warsztaty z gry w szachy.

Warsztaty zaplanowane zostały na styczeń i luty 2015r., a przeznaczone są dla dzieci i młodzieży do 20 roku życia.

Pierwsze zajęcia odbędą się 21 stycznia 2015 o godz. 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie.


Szczegóły na afiszu.

Pobierz afisz 


Gminny Osrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza na pokonkursową wystawę
pt. "Św. Jan Paweł II w sztuce ludowej".

Wystawę prac można zobaczyć w galerii Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej do 31 grudnia 2014r.


Pobierz afisz wystawy

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Złote Warzechy 2014 rozdane

W sobotę, 15 listopada w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stryszawie odbyła się czternasta już edycja Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”, którego celem jest powrót do tradycyjnej kuchni oraz popularyzacja i promocja tradycji kulinarnych regionu Podbabiogórza. Nie mniej ważna jest integracja i wymiana doświadczeń między gospodyniami działającymi na terenie powiatu suskiego. Dzięki konkursowi pozyskiwane są stare przepisy naszych babć i przekazywane młodemu pokoleniu by nie zaginęły oraz, żeby te dawne, smaczne potrawy wciąż gościły na naszych stołach. Podczas imprezy prezentowane są stroje regionalne oraz piękne dekoracje stołów.

Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, a współorganizatorami Urząd Gminy Stryszawa oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

Tegoroczne kulinarne zmagania rozpoczęły się muzycznym wstępem w wykonaniu zespołu skupiającego gospodynie ze Stowarzyszenia KGW „Siedlisko-Stryszawa Górna”. Następnie wójt gminy Stryszawa – Rafał Lasek oraz starosta powiatu suskiego – Tadeusz Gancarz przywitali gości, uczestników i wszystkich przybyłych na tę „kulinarną ucztę”, życząc dobrej zabawy i niezapomnianych doznań smakowych. Ciepłe słowa do uczestników konkursu oraz wyrazy uznania za kultywowanie tradycji regionu, zwłaszcza kuchni i produktów regionalnych skierowali  obecni goście: Joanna Bobowska – Posłanka na Sejm RP, Andrzej Pająk – Senator RP oraz Andrzej Harężlak – Wicewojewoda Małopolski. Dyrektor GOK przedstawiła list skierowany do organizatorów i uczestników, zwłaszcza Kół Gospodyń Wiejskich od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy.

W czternastej edycji wzięło udział 16 grup, które przygotowały potrawy z drobiu. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: „Potrawy typowo regionalne”, „Potrawy współczesne oparte na tradycjach potraw regionalnych” i „Tradycyjne nalewki”.

Organizatorzy powołali dwie komisje. Jedna pod przewodnictwem Anny Biedrawy (MODR O/Sucha Beskidzka) oceniała potrawy, druga pod przewodnictwem Andrzeja Pecia (etnografa reprezentującego eduskrypt.pl oraz Stowarzyszenie „Bractwo Zbójników spod Babiej Góry”) oceniała nalewki. Zadanie jak zwykle nie było łatwe. Jednak co do zwycięzców, zdobywców „Złotych Warzech 2014” nie było wątpliwości.

Wyniki przedstawiają się następująco:

Potrawy typowo regionalne:

I miejsce – Stowarzyszenie „Nasza Skawica” za rosół z kury po wiejsku
II miejsce – KGW Stryszawa Dolna za kwaśnicę na gęsinie
III miejsce – ex aequo KGW „Redz” Tarnawa Górna za gołębie faszerowane,
KGW Hucisko-Pewelka za rosół z kury z makaronem


Potrawy współczesne oparte na tradycjach potraw regionalnych:

I miejsce – Stowarzyszenie KGW „Siedlisko-Stryszawa Górna” za kurczaka po polsku na chlebowym  postumencie
II miejsce – KGW Baczyn za kaczkę z jabłkami
III miejsce – KGW Bieńkówka za zapiekankę drobiową

W kategorii potraw przyznano również nagrodę specjalną – wyróżnienie Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej dla Stowarzyszenia KGW „Siedlisko-Stryszawa Górna”. Nagrodę rzeczową wręczył Prezes MIR, Ryszard Czaicki.

Tradycyjne nalewki:

I miejsce – KGW Lachowice za „Tradycyjną Warzonkę”
II miejsce – KGW Targoszów za nalewkę borówkową
III miejsce – Gaździny przy Bractwie Zbójników spod Babiej Góry z Marcówki za nalewkę z  płatków róży

Przyznano również wyróżnienia Stowarzyszenia „Bractwo Zbójników spod Babiej Góry” dla:

- Stowarzyszenia „Ojcowizna” z Tarnawy Dolnej za nalewkę różaną
- Suskiego Stowarzyszenia Kobiet „Samopomoc” za nalewkę „Królewską z aloesu” Nagrodę wręczył prof. Tadeusz Paleczny, reprezentujący Stowarzyszenie „Bractwo Zbójników spod Babiej Góry”.

Wyróżnienia za udział otrzymały również pozostałe grupy, które przygotowały równie smaczne potrawy: KGW Budzów, KGW Krzeszów, KGW Targoszów, KGW Kurów oraz ZS im. W. Witosa z Suchej Beskidzkiej

Dodatkowo każda uczestnicząca w konkursie grupa otrzymała pamiątkową łyżkę oraz dyplom-podziękowanie.
O dobrą atmosferę zachęcającą uczestników do wspólnego biesiadowania zadbała kapela ludowa „Spod Jałowca”, działająca przy GOK w Stryszawie, która wystąpiła podczas oczekiwania na ogłoszenie wyników.

Organizatorzy przygotowali również ulotkę z wybranymi przepisami zeszłorocznej edycji, w którą każdy uczestnik mógł się zaopatrzyć.


Partner Przedsięwzięcia: Województwo Małopolskie


Patronat medialny:
           
          

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
FOTOGALERIA

Warsztaty malarskie realizowane w ramach projektu "Frontem do pejzażu, czyli wystawa malarstwa naiwnego w Stryszawie".


Projekt dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Goście z Buriacji w Stryszawie

We wtorek do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Pod Jałowcem” w Stryszawie przybyli goście z dalekiej Buriacji na Syberii. Podróż do Polski ( 7 tys. km), kraju ich przodków oraz pobyt z atrakcjami ufundowali naszym wyjątkowym gościom czytelnicy „Gazety Krakowskiej” oraz liczni darczyńcy, wśród których znalazła się Gmina Stryszawa. Niektórzy z buriackich gości mówią po polsku i dobrze znają nasz kraj. W swoim kraju skupiają się wokół Narodowo- Kulturowej Autonomii Polaków miasta Ułan-Ude „ Nadzieja” w Buriacji. We czwartek odwiedzili Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej, zobaczyli wystawy, poznali nasze tradycje zabawkarskie i sami pomalowali przygotowane zabawki - ptaszki i koniki.

Młodzież wraz z opiekunami, tworzą zespoły muzyczne - folklorystyczny „Akwarela” i wokalny „Nadzieja”. W ramach wdzięczności zaplanowali cykl koncertów w Polsce. Jeden z nich odbył się w czwartek , 23 października o godz. 18.00 w Restauracji „Jasmin” w Kukowie. Zaprezentowali tam m.in. tradycyjne tańce i pieśni, charakterystyczne dla kultur wszystkich narodów zamieszkujących Buriację - także polskiej. Szczególnie wzruszające było wykonanie pieśni Gaude Mater Polonia oraz kilku znanych, polskich pieśni ludowych w opracowaniu czterogłosowym, a także zaprezentowany piękną polszczyzną wiersz. Publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami każdy występ, była zaskoczona tak pięknie zatańczonymi polskimi tańcami narodowymi, zarówno polonezem jak i krakowiakiem. Nutą „egzotyki” dla zebranych była możliwość poznania barwnych strojów i tańców innych kultur narodów Buriacji. Naszym gościom życzymy udanego pobytu w Stryszawie i jak najlepszych wspomnień z Polski.

GOK Stryszawa

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyniki Powiatowego Dyktanda Ortograficznego

W tym roku po raz trzynasty mistrzowie ortografii ze szkół powiatu suskiego spotkali się na corocznym dyktandzie, które odbyło się w piątek 17 października br., w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej. Jak co roku tekst dyktanda przygotowała dr Ewa Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na dyktando zgłosiło się 31 uczestników, w tym 17 w kategorii szkół gimnazjalnych i średnich oraz 14 w kategorii szkół podstawowych. O godz. 10.00 swoje zmagania z „Przygodami Przydróżki” , „super- Europejki za morzem Marmara tęskniącej” rozpoczęli gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a godzinę później uczniowie szkół podstawowych pisali o „Przygodach hożego żbika”, który „zanurzony w leśnej toni, gżegżółkę goni”.  „Trzynastka” jednak nie dla wszystkich okazała się pechowa. Wśród uczestników znaleźli się tacy, którzy uporali się z trudnościami tegorocznego dyktanda i zajęli czołowe miejsca.

Wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii dziecięcej (szkoły podstawowe):

I miejsce – Maja Kwaśniewska – Szkoła Podstawowa nr 1 ZS w Makowie Podhalańskim
II miejsce – Oliwia Kęsicka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Budzowie
III miejsce – Aleksandra Pindel - Szkoła Podstawowa ZS w Łętowni

W kategorii młodzieżowej (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne):

I miejsce – Marzena Bałos - Gimnazjum ZS w Białce

III miejsce – Aureliusz Wala -  Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej

II miejsce – Barbara Babiarczyk - Zespoł Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej

Na początku ogłoszenia wyników dr Mariusz Pleszak, członek komisji wyjaśnił wszystkim problemy związane z pisownią i pochodzeniem niektórych wyrazów. Okazało się, że niektóre zwroty mają dwie formy pisowni uważane za poprawne.

Na rozdanie dyplomów i nagród przybył Janusz Kociołek - Naczelnik Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji, który w imieniu Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej gratulował wszystkim i życzył dalszych sukcesów, nie tylko ortograficznych.

W czasie oczekiwania na wyniki oprócz poczęstunku na uczestników czekały zorganizowane zajęcia plastyczne z bibułkarstwa, na których każdy mógł poznać tajniki robienia kwiatów z bibuły. Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy w Stryszawie, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Skłodowskiej – Curie już zapraszają wszystkich na przyszłoroczne dyktando.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Z kulturą ludową za pan brat

W dniu 14 października br. o godz. 16.00 Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zorganizował imprezę kulturalną „Z kulturą ludową za pan brat” zapraszając mieszkańców, pedagogów, rodziców, samorządowców. Impreza ta była podsumowaniem projektu pn.: Przeprowadzenie warsztatów muzycznych oraz zabawkarskich dla dzieci i młodzieży”.

Podczas imprezy zaprezentowali się uczestnicy warsztatów muzycznych oraz została zorganizowana wystawa prac dzieci, które na spotkaniach pokazowo-warsztatowych z twórcami drewnianych zabawek malowały je i zdobiły. We wrześniu zakończyły się zarówno prowadzone od października zeszłego roku warsztaty muzyczne jak i zabawkarskie dla najmłodszych. 280 dzieci wzięło udział w cyklu spotkań z drewniana zabawką ludowa i ich twórcami, a ponad 50 dzieci i młodzieży wzięło udział w warsztatach muzycznych.  Dzięki współfinansowaniu warsztatów ze środków unijnych dzieci i młodzież miały możliwość bezpłatnej nauki gry na różnych instrumentach oraz tańca i śpiewu góralskiego. Mamy nadzieję, że obcowanie z muzyką, zwłaszcza regionalną i tradycjami zabawkarskimi sprawiły, że nabyte umiejętności będą kontynuowane. Gratulujemy najbardziej wytrwałym i życzymy dalszego rozwijania swojego talentu. Już dziś, od września niektórzy uczestnicy warsztatów muzycznych są uczniami szkół muzycznych. Na imprezie podsumowującej projekt spotkali się prawie wszyscy uczestnicy warsztatów muzycznych, zintegrowali się, odebrali „Potwierdzenia ” udziału w warsztatach muzycznych, a na zakończenie skorzystali z przygotowanego poczęstunku. Projekt był współfinansowany z EFRROW w ramach małych projektów objęty PROW 2007-2013.

 GOK stryszawa

Warsztaty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Św. Jan Paweł II, patron rodzin w sztuce ludowej, to temat tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu rzeźbiarskiego.

W sobotę, 11 października 2014 o godz.11.00 w Kościele Parafialnym w Suchej Beskidzkiej odbył się uroczysty wernisaż wystawy pokonkursowej XIII Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego z cyklu „Patroni naszych kościołów”.  W tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków roku, ze względu na kanonizację naszego Rodaka organizatorzy postanowili, że tematem tegorocznej edycji konkursu będzie „Św. Jan Paweł II, Patron Rodzin w sztuce ludowej”. Honorowy patronat nad konkursem i wystawa objął Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski. Organizatorom udało się zainspirować  tematem 25 twórców ludowych, nieprofesjonalnych artystów rzeźbiarzy, którzy złożyli na konkurs 40 prac.

 Wernisaż rozpoczął ks. Andrzej Klimara, który przywitał wszystkich przybyłych i nawiązując do tematu i roli sztuki uroczyście otwarł wystawę . Następnie słowa uznania i podziękowania do twórców-rzeźbiarzy skierowali zaproszeni goście: Joanna Bobowska – poseł na Sejm RP, Tadeusz Gancarz – starosta suski,  Rafał Lasek -  wójt gminy Stryszawa. Przebieg całości uświetnił krótki koncert w wykonaniu chóru „Jasień” i kapeli „Skoblicka” działających w Suchej Beskidzkiej. Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz dyplomów rzeźbiarzom. Komisja pod przewodnictwem Wiesława Kwaka – dyrektora MOK-Zamek w Suchej Beskidzkiej przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:                   

I miejsce

Leszek Cieślik z Żywca - nagroda Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka i  nagroda Burmistrza Miasta Żywca

II miejsce

Józef Kubica z Żywca - nagroda Dyrektora MCK w Żywcu

trzy równorzędne III miejsca

- Maria i Czesław Kubik z Czechowic-Dziedzic
- Andrzej Pochopień z Kuźni Raciborskiej
- Czesława Pala z Krakowa

trzy równorzędne wyróżnienia

- Józef Lizoń z Rogów
- Henryk Stanclik z Bielska Białej – nagroda Prezesa STL o. Beskidzki
- Mieczysław Głuch z Makowa Podhalańskiego - nagroda Dyrektora GBP w Wilkowicach

cztery równorzędne wyróżnień II stopnia

- Emilia Leśniak ze Stryszawy
- Franciszek Wiercioch z Krakowa
- Kazimierz Kwatyra z Rabki Zdroju
- Stanisław Wągiel z Żarnówki

pięć równorzędnych wyróżnień III stopnia

- Józef Mazur z Zawoi
- Władysława Bronicka z Wadowic
- Marcin Dylewski z Rabki Zdroju
- Janina Leśniak z Jastrzębia Zdroju
- Zygmunt Wójtowicz z Rabki Zdroju

oraz osiem równorzędnych wyróżnień IV stopnia

- Julian Ryndak z Limanowej
- Zdzisław Słonina z Świątnik Górnych
- Jan Mrozek z Brzegu Opolskiego
- Józef Gaweł z Libiąża
- Paweł Janowski z Sułowa
- Józef Wrona z Tokarni
- Tadeusz Pawełek z Żywca
- Jacek Skubisz z Bieńkówki

Fundatorami nagród byli:

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka
Burmistrz Miasta Żywca i Miejskie Centrum Kultury w Żywcu
Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej
Stowarzyszenie Twórców Ludowych O. Beskidzki Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach

Licznie zgromadzeni byli pod wrażeniem oglądanej wystawy, każdy mógł zrobić zdjęcie z autorem pracy i porozmawiać z nim. Organizatorzy jak co roku przygotowali również katalog wystawy, który każdy z obecnych mógł sobie zabrać. Wydany katalog tegorocznej wystawy pokonkursowej został sfinansowany ze środków Powiatu Suskiego oraz Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich.

Organizatorzy, Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie dziękują wszystkim współorganizatorom: Parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej, Burmistrzowi Miasta Sucha Beskidzka, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury - Zamek w Suchej Beskidzkiej, Starostwu Powiatowemu w Suchej Beskidzkiej, Stowarzyszeniu Gmin Babiogórskich
z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, Regionalnemu Ośrodkowi Kultury w Bielsku-Białej, Miejskiemu Centrum Kultury w Żywcu oraz Stowarzyszeniu Twórców Ludowych
O. Beskidzki za wsparcie i wszelka pomoc w organizacji konkursu i wystawy.

Zapraszamy do oglądania wystawy w Kościele parafialnym w Suchej Beskidzkiej do 3 listopada.

Patronat medialny:

- Małopolska Kronika Beskidzka
- Kurier Stryszawski
- beskidzka24.pl
- sucha24.pl
- powiatsuski24.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
„Frontem do pejzażu”, czyli wystawa malarstwa Władysława Fronta
w Stryszawie.

Ludowy artysta o wspaniałej osobowości, poczuciu humoru, kochający ludzi, przyrodę i góry, pełen pogody ducha i optymizmu człowiek. Właśnie takimi słowami możemy określić Władysława Fronta i taki został zapamiętany wśród mieszkańców Stryszawy.

Postać Władysława Fronta i jego malarstwo postanowiono w Stryszawie na nowo odkryć. 30 września br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie uroczyście otwarto czasową wystawę jego prac.

Talent, jakim obdarzony był malarz, należy do wyjątkowo rzadkich i cenionych. Kopiował przede wszystkim religijne obrazy słynnych malarzy. Obok treści religijnych, malarza interesowały także inne tematy: kopiował kwiaty, obrazy ze zwierzętami. Samodzielne prace artysty to głównie babiogórskie pejzaże, malownicze widoki Zawoi i Stryszawy, zabudowania, stare chałupy i studnie, drzewa i kwiaty. Najbardziej lubił malować Babią Górę, górski krajobraz, rodzinną wioskę, ludzi przy pracy. Jego obrazy ukazują oryginalne pejzaże, życie codzienne wsi.

Wiele obrazów „malarza Babiej Góry” znajduje się w rękach prywatnych oraz w instytucjach, kościołach. Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Stryszawie udało się m.in. zinwentaryzować przynajmniej część jego dzieł, wykonać fotografie około stu obrazom, stworzyć mobilną wystawę złożoną ze zdjęć, którą będzie można wypożyczać oraz wydać publikacje promujące artystę. Podsumowaniem dotychczasowych działań było przygotowanie wystawy prac W. Fronta, na którą składają się oryginalne obrazy malarza użyczone głównie przez prywatnych właścicieli. Udało się wystawić ponad 30 obrazów o różnej tematyce.

Na uroczyste otwarcie wystawy przybyli m.in. starosta suski – Tadeusz Gancarz, samorządowcy, mieszkańcy Stryszawy, nauczyciele ale przede wszystkim rodzina, przyjaciele i znajomi Władysława Fronta. Były wspomnienia, anegdoty z życia stryszawskiego malarza. Emocje wzbudził fragment wywiadu z malarzem, który został nagrany na taśmę magnetofonową w roku 1973. Przedstawiono również prezentację o artyście i jego dziełach.

Życzliwy dla świata i ludzi, pogodny i uśmiechnięty, miał poczucie humoru i dar barwnego opowiadania, gawędziarz. Jego opowieści były interesujące, dowcipne. Radosny, pełny energii i wrażliwości na ludzi i przyrodę. Wrodzona kultura osobista dyktowała mu skromne zachowanie. Tak właśnie został zapamiętany przez mieszkańców Stryszawy Władysław Front. Zapraszamy do obejrzenia wystawy jego prac! Wystawę można obejrzeć w galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie do końca października br. 

 

 

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zaprasza na wystawę
pt. "Władysław Front, malarz ze Stryszawy"

Miejsce: galeria GOK Stryszawa
Termin: 30.09.2014 - 31.10.2014r.

Pobierz afisz wystawy

Wstęp wolny!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

INFORMACJA O ZAJĘCIACH Z TAŃCA NOWOCZESNEGO

Od 7 października ruszają ponownie zajęcia z tańca nowoczesnego.
Zajęcia będą się odbywały we wtorki od godz. 16.00.

Chętnych prosimy o zgłaszanie się do końca września do Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie, tel. 33 874 70 03.

Prowadzący: Mateusz Pochopień.

Szczegółowe informacje pod podanym wyżej numerem telefonu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

XI Rajd górski im. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Celem organizowanego od 11 lat rajdu jest upamiętnienie pobytu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Stryszawie, propagowanie piękna Beskidzów, ich przyrody, a także zachęcenie do uprawiania turystyki górskiej.
W tegorocznym rajdzie wzięło udział ok. 380 uczestników, którzy reprezentowali 11 szkół.  Wszyscy uczestnicy dotarli na szczyt Jałowca ok. godz. 12.00, gdzie zostali przywitani przez organizatorów. Spotkanie na szczycie rozpoczęło się od modlitwy i wspomnieniu zarówno Prymasa 1000-lecia, jak i ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce we wrześniu 1939r. Każda ze szkół uczestnicząca w rajdzie otrzymała pamiątkowy dyplom, znaczki rajdowe i poczęstunek.
Organizatorzy i współorganizatorzy Rajdu:
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy Stryszawa
Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, PTTK o. Sucha Beskidzka.
W organizacji rajdu pomagali:
Ochotnicza Straż Pożarna w Stryszawie, Ochotnicza Straż Pożarna w Targoszowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Krzeszowie, Nadleśnictwo Sucha.
Sponsorami tegorocznego rajdu byli:
- Zakład Przetwórstwa Mięsnego MEDES z Naprawy
- Kuracjusz Beskidzki
- Piekarnia Baca z Krzeszowa
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

XVI Dożynki Województwa Małopolskiego odbyły się w Osieku.
W kategorii wieńca tradycyjnego
Gminę Stryszawa reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy Górnej.

Zobacz fotogalerię

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Pożegnanie lata w Krzeszowie

W sobotę, 30 sierpnia br. odbyła się ostatnia impreza plenerowa „Pożegnanie Lata” w Krzeszowie. Sprzyjająca pogoda, sprawiła iż uczestnicy dobrze się bawili. Już od godz. 16.00 dzieci i młodzież brali udział w przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie konkursach z nagrodami. Mogli również skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni i zamku,  podziwiać i zakupić kolorowe cudeńka z origami, aby w końcu przenieść się w świat iluzji, w który wprowadził wszystkich magik z ciekawym programem pełnym różnych trików.  Następnie na scenie wystąpiła jeszcze znana kapela ludowa „Istebna”, zespół instrumentalny „Cantina Brass” oraz zespół „Spod Grojca”, który bawił wszystkich do późnych godzin nocnych.  Pożegnaniem lata w Krzeszowie pożegnano przede wszystkim okres wakacji 2014, który przeszedł tym samym do historii.

GOK Stryszawa
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminne Dożynki 2014

W niedzielę, 24 sierpnia br. Gmina Stryszawa jak co roku uroczyście obchodziła Dożynki, które rozpoczęły się o godz. 12.00 Mszą Św. Dziękczynną w Kościele pw. Św. App. Piotra i Pawła w Lachowicach. Gospodarzem tegorocznego święta plonów było Sołectwo Lachowice. Po uroczystej Mszy Św. z asystą księży z sąsiednich parafii w barwnym korowodzie prowadzonym przez Gminną Orkiestrę Dętą wszyscy uczestnicy udali się na plac przy remizie OSP Lachowice, gdzie odbywał się dalszy ciąg uroczystości. Nastąpiło powitanie gości oraz podziękowania dla rolników i organizatorów ze strony Sołtysa Lachowic – Grzegorza Krawczyka oraz Wójta Gminy Stryszawa – Rafała Laska. Następnie na ręce wójta starostowie dożynek uroczyście przekazali chleb. Głos zabrali również zaproszeni goście: Andrzej Pająk – Senator RP oraz Joanna Bobowska – Poseł na Sejm RP, którzy zaszczycili gospodarzy swoją obecnością na dożynkach. Jednym z punktów programu imprezy był Konkurs Wieńca Dożynkowego. Grupy Wieńcowe poszczególnych sołectw przygotowały wieńce w dwóch kategoriach: tradycyjnej i współczesnej. Jury pod przewodnictwem Andrzeja Pecia, etnografa z Centrum Szkoleniowego eduskrypt. pl dokonało wyboru i przyznało nagrody. Najładniejszy wieniec tradycyjny wykonała Grupa Wieńcowa reprezentująca Sołectwo Stryszawy Górnej, a w kategorii wieńca współczesnego laur przypadł Sołectwu Krzeszów. Zwycięskie grupy w obu kategoriach będą reprezentowały Gminę Stryszawa na Dożynkach Powiatowych, które w tym roku odbędą się w Makowie Podhalańskim 14 września. Dodatkowo Grupa Wieńcowa ze Stryszawy Górnej weźmie udział w Wojewódzkim Konkursie Wieńca Dożynkowego podczas Dożynek Województwa Małopolskiego w Osieku, 31 sierpnia. Mimo niesprzyjającej aury uczestnicy świętowali i dobrze się bawili. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji: ciekawy program na scenie, konkursy dla dzieci, smaczny poczęstunek, kiermasz rękodzieła. Na scenie wystąpili kolejno: Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa, Dziecięcy Zespół Regionalny „Stryszawskie Gronicki”, Kapela „Spod Jałowca”, Kapela „Mała Ziemia Suska”, uczestnik X Factora Kamil Kołodziejczyk z zespołem „Zbyrcoki”, który swoim temperamentem, emocjami i świetnym wokalem rozgrzał zgromadzoną publiczność. Na zakończenie do zabawy pod gołym niebem zapraszał zespół „Klezmer”.

Organizatorzy dziękują sponsorowi, Bankowi Spółdzielczemu w Suchej Beskidzkiej za wsparcie finansowe organizowanych XIV Dożynek Gminnych oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości.

GOK Stryszawa

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Fotorelacja z uroczystości poświecenia i przekazania sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Targoszowie.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Zbójowanie pod Jałowcem


Tegoroczne "zbójowanie" odbyło sie późnym popołudniem 27 lipca br. obok remizy OSP w Stryszawie. Impreza rozpoczęła sie konkursem plastycznym i konkursami sprawnościowymi z nagrodami dla dzieci i młodziezy. Na scenie zagrał młodzieżowy zespół "Cantina Brass" oraz zespół folkowy "Kumple Janosika".Ostatnim punktem imprezy był festyn trwający do późnych godzin nocnych.

GOK Stryszawa
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kurowskie Warzenie Bigosu

Pobierz afisz imprezy

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
zaprasza na wystawę fotograficzną
Babiogórskiego Parku Narodowego pt. "W babiogórskich kniejach".


Wystawę można obejrzeć w dniach 14 - 25 lipca 2014r.

Pobierz plakat wystawy


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ostatni koncert
Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej


W niedzielę, 13 lipca 2014 w kościele św. Anny w Stryszawie Górnej odbył się ostatni koncert tegorocznej edycji Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Uczta muzyczna jaką zgotował  Chór „Organum” i Zespół instrumentalny „Ricercar” pod dyrekcją Bogusława Grzybka na długo pozostanie w pamięci organizatorów i uczestników koncertu.  Można powiedzieć, że muzycy swój koncert rozpoczęli już podczas popołudniowej Mszy św. o godzinie 15.30, w czasie której zgromadzonym dostarczyli wielu wrażeń zachęcając do pozostanie na koncercie, który miał miejsce tuż po Mszy św. Publiczność zachwycona koncertem gromko oklaskiwała talent i kunszt wykonawczy każdego zaprezentowanego utworu. Zgromadzeni mogli usłyszeć wiele dzieł z literatury muzycznej kompozytorów polskich jak i zagranicznych, zarówno tych najstarszych z XVII w. jak i współczesnych. Szczególne miejsce w zaprezentowanym programie zajęły utwory G.G. Gorczyckiego, A. Vivaldiʹego czy twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki.  Jednak „Panis Angelicus” C. Franckʹa w wykonaniu chóru, solistki – sopranistki Ewy Plechawskiej z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego ujęło publiczność tak bardzo, że muzycy bisowali właśnie tym utworem. Wyjątkową atmosferę koncertu podsycały wypowiedzi dyrygenta B. Grzybka pełne sympatii, miłych wspomnień i ciepłych słów związanym z każdym prezentowanym utworem i z życiem muzycznym chóru i zespołu. Na zakończenie kierownik artystyczny Festiwalu dr hab. Wacław Golonka wyraził nadzieję na kontynuację Festiwalu w przyszłym roku, a organizatorzy dziękując wszystkim uczestnikom koncertów, kierownictwu artystycznemu, patronatowi honorowemu, medialnemu i osobom zaangażowanym w organizację i promocję Festiwalu już zaprosili na pierwszy, majowy koncert, inaugurujący kolejną edycję Festiwalu w roku 2015.

 

GOK Stryszawa


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jarmark Twórczości Regionalnej

W niedziele, 6 lipca 2014 w ogrodzie, przy siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie odbyła się impreza plenerowa „ Jarmark Twórczości Regionalnej” promująca Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej jako miejsce kultywowania tradycji zabawkarskich. Zaplanowany przez organizatorów cel  przedsięwzięcia został osiągnięty. Pod zakupionymi w ramach projektu namiotami zorganizowano estetyczne stoiska dla  twórców ludowych i rękodzielników z terenu Podbabiogórza, którzy licznie przybyli na imprezę i prezentowali swoją twórczość, wzbudzając duże zainteresowanie zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Przybywający na tę imprezę mógł również skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez panie ze stryszawskich kół gospodyń.  Zorganizowane było również stoisko z informacja kulturalno-turystyczną, na którym m.in. rozdysponowana została ulotka  promująca Beskidzkie Centrum.  Liczną grupę uczestników stanowiły dzieci, dla których organizatorzy przygotowali konkursy, animacje m.in.  malowanie buziek, balonowe zwierzaki, szkółkę szczudlarską czy konkurencje sportowe. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się również warsztaty z malowania zabawek prowadzone przez instruktora GOK i duże zabawki w stworzonym w zeszłym roku,  w ramach małych projektów współfinansowany ze środków  UE z PROW 2007-29013 Parku Drewnianej Zabawki Ludowej. Dzieci nie miały czasu na nudę. Bardzo dużo osób zobaczyło wystawy zabawek wewnątrz budynku.

Całą imprezę,  w regionalnym stroju i z góralskim dowcipem poprowadziła Anna Pituła, znana stand-uperka ze Stryszawy.

Na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne i taneczne działające przy GOK, m.in. orkiestra dęta, kapela ludowa oraz dzieci uczące się grać, tańczyć i śpiewać na warsztatach muzycznych organizowanych od kilku miesięcy w ramach innego małego projektu realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie współfinansowanego w ramach PROW 2007-2013.

Każdy uczestnik imprezy mógł zobaczyć, poznać i zasmakować w tradycjach Podbabiogórza. Zadowoleni  z mile spędzonego, niedzielnego wypoczynku uczestnicy, zarówno mieszkańcy jak i przyjezdni już deklarowali  swój udział w Jarmarku Twórczości Regionalnej w przyszłym roku. Organizatorom nie pozostaje nic innego jak wpisać imprezę jako cykliczną do kalendarza imprez na kolejne lata.

GOK Stryszawa


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013.

       ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

XVIII Święto Zabawki to premiera dla nowego, scenicznego zadaszenia.

Na tegoroczne Święto Zabawki Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zakupił zadaszenie estradowe, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym br. zostały ogłoszone wyniki pozytywnie rozpatrzonych wniosków, złożonych jeszcze w listopadzie 2013r. Dotychczas używana scena była już mocno wyeksploatowana i nie spełniała wymogów technicznych wielu zespołów. W związku z tym zaistniała potrzeba kupna nowego i profesjonalnego zadaszenia, dlatego też wśród wybranych projektów znalazł się również i nasz.

Zadaszenie nad sceną zostało rozłożone po raz pierwszy podczas tegorocznego Święta Zabawki i od razu przypadło do gustu zarówno występującym pod nią artystami, jak i zgromadzonej wokół niej publiczności. Scena wraz z zadaszeniem powinna służyć wiele lat. Będzie ono rozkładane podczas imprez plenerowych organizowanych na terenie naszej gminy.


Dofinansowano ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

GOK Stryszawa

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nowy podest sceniczny zakupiony za środki unijne

W tym roku podczas największej gminnej imprezy jaką jest Święto Zabawki Ludowej po raz pierwszy rozłożono modułowy podest sceniczny współfinansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej na małe projekty w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Podest o wymiarach 8 m x 6 m. składa się z 24 modułów, które mogą być rozkładane w różnorodny sposób i tworzyć mniejszą lub większ