DE
EN
PL
Pogoda jest aktualizowana
Prev Marzec 2018Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Archiwum - rok 2013
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
ROK  2013
Babiogórska Szopka Regionalna

19 grudnia br. ogłoszono wyniki XIII edycji konkursu Babiogórska Szopka Regionalna, etap gminny. Na konkurs wpłynęło 14 szopek w dwóch kategoriach: dziecięcej i rodzinnej. Komisja oceniająca szopki brała pod uwagę m.in. sposób wykonania i materiały. Ważny był również motyw Babiej Góry zawarty w szopce. Poniżej prezentujemy tegorocznych laureatów.
Kategoria dziecięca:
I miejsce – Weronika Łacka (SP w Kukowie)
II miejsce  - Weronika i Wojciech Jankowski (PSP Hucisko-Pewelka) oraz Konrad Świerkosz (ZSP Lachowice)
III miejsce – Zuzanna Stanik, Karolina Świerkosz, Karol Zyzański (ZSP Lachowice)
Wyróżnienia - Karol Dyduch, Sylwester Błachut, Dominik Błachut (SP Kuków)
Kategoria rodzinna:
I miejsce – Anna i Barbara Palichleb (SP Kuków)
II miejsce – Wiktoria Widuch z rodziną (PSP Hucisko Pewelka), Magdalena i Krystyna Baca (ZSP Lachowice)
III miejsce – Dominik Lalik (SP Kuków)

Najlepsze prace z pierwszych miejsc zostały zakwalifikowane do etapu powiatowego, którego wyniki zostaną ogłoszone 19 stycznia 2014 o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Budzowie.


GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


7 grudnia br. w Kojszówce po raz trzeci zorganizowano powiatowy konkurs kulinarny „Podbabiogórska Wigilia”. W tegorocznym konkursie wzięło udział siedem Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku głównymi potrawami, podlegającymi ocenie były: danie z ryby oraz kompot. Naszą gminę reprezentowało Koło Gospodyń ze Stryszawy Górnej, które zajęło pierwsze miejsce.

Fot: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej
GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Wigilia Klubów 4H

W sobotę, 7 grudnia w Sali widowiskowej OSP Lachowice odbyła się uroczysta Powiatowa Wigilia Klubów 4H. Dzieci i młodzież skupiona w działających na terenie powiatu suskiego Klubach 4H co roku spotykają się na tradycyjnej Wigilii, tym razem zorganizowanej w gminie Stryszawa. Uczestnicy,  przywożą własnoręcznie przygotowane ozdoby choinkowe, którymi dekorują przygotowane drzewko.

Oprócz 10 grup reprezentujących gminy: Jordanów, Budzów, Zawoję i Stryszawę na uroczystość przybyli m.in. zaproszeni goście: Rafał Lasek - Wójt Gminy Stryszawa, Stanisław Pudo - Wójt Gminy Jordanów, Józef Pochopień – Przewodniczący Rady Gminy Stryszawa, Ryszard Czaicki – Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, ks. Wiesław Ryżka – Proboszcz Parafii w Lachowicach, Jadwiga Frątczak – Mróz – dyrektor GOKSiP w Jordanowie, przedstawiciele OSP Lachowice oraz organizatorzy - pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Suchej Beskidzkiej i współorganizatorzy reprezentujący Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie. Po powitaniu wszystkich uczestników wystąpiła grupa teatralna „Maska” i chór z pobliskiego Gimnazjum nr 2 w Lachowicach z przedstawieniem bożonarodzeniowym pt. „Świąteczna ulica”, które wprowadziło świąteczny nastrój. Było łamanie się opłatkiem, wspólny posiłek, śpiewanie kolęd i oczekiwany przez wszystkie dzieci Św. Mikołaj z podarkami.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Mikołaj w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej


6 grudnia 2013 o godz. 15.00 sala wystawowa  Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie wypełniła się po brzegi. Na spotkanie z Mikołajem przybyły dzieci z całej gminy, które zostały wyróżnione w Konkursie plastycznym pt. „Najładniejsza kartka mikołajkowo-świąteczna” oraz te najmłodsze wraz z rodzicami.  Na konkurs wpłynęło aż 228 prac. Komisja wyróżniła  66 kartek, w tym 43 w kategorii klas I-III oraz 23 w kategorii  klas IV-VI. Podczas „Mikołajkowego spotkania” ogłoszono wyniki i wręczono przygotowane przez organizatorów nagrody.
Na początku, podczas oczekiwania na przybycie Mikołaja wystąpiła młodzież z kapeli ludowej działającej przy GOK wprowadzając świąteczny nastrój. Radości było wiele, kiedy w końcu pojawił się oczekiwany gość, aby wręczyć dzieciom podarki.GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Złote Warzechy 2013 rozdane

W sobotę, 16 listopada w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lachowicach odbyła się trzynasta już edycja Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”. Głównym celem konkursu jest powrót do tradycyjnej kuchni oraz popularyzacja i promocja tradycji kulinarnych regionu Podbabiogórza. Ważna jest również integracja i wymiana doświadczeń między wszystkimi gospodyniami działającymi na terenie powiatu suskiego. Dzięki konkursowi możemy pozyskać stare przepisy naszych babć i udostępnić je by nie zaginęły, aby młode pokolenie miało z czego korzystać i żeby te dawne, smaczne potrawy wciąż gościły na naszych stołach. Poza tym na konkursie podziwiać możemy stroje regionalne oraz piękne dekoracje stołów.
Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, a współorganizatorami Urząd Gminy Stryszawa, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Lachowicach. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Po przywitaniu gości, uczestników i wszystkich przybyłych na tę „kulinarną ucztę”, dyrektor GOK przedstawiła list skierowany do organizatorów i uczestników, zwłaszcza Kół Gospodyń Wiejskich od Marszałka Województwa Małopolskiego. Następnie ciepłe słowa wsparcia dla gospodyń kultywujących tradycyjną kuchnię i produkty regionalne skierowali  obecni goście: Joanna Bobowska – Posłanka na Sejm RP oraz Andrzej Pająk – Senator RP.
W trzynastej edycji wzięło udział 16 grup, które przygotowały potrawy z jarzyn, promując przy okazji zdrową żywność.
Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: „Potrawy typowo regionalne”, „Współczesne potrawy oparte na tradycjach potraw regionalnych” i „Tradycyjne nalewki”.
Organizatorzy powołali dwie komisje. Jedna pod przewodnictwem Janiny Totoś (MODR O/Sucha Beskidzka) oceniała potrawy, druga pod przewodnictwem prof. Tadeusza Palecznego (kulturoznawca UJ, Stowarzyszenie „Bractwo Zbójników spod Babiej Góry”) oceniała nalewki. Zadanie jak zwykle nie było łatwe. Jednak co do zwycięzców, zdobywców „Złotych Warzech 2013” nie było wątpliwości.
Wyniki przedstawiają się następująco:

Potrawy typowo regionalne:
I miejsce – Zembrzyckie KG „Mioduszyna” za kwacankę na drupkak
II miejsce – KGW Hucisko-Pewelka za zupę ziemniaczaną
III miejsce – KGW Kuków za kapustę kiszoną z fasolą

Współczesne potrawy oparte na tradycjach potraw regionalnych:
I miejsce – KGW Baczyn za korpielankę na baraninie
II miejsce – KGW Lachowice za tartę szpinakową
III miejsce – KGW Wieprzec za duszonki
KGW Wieprzec otrzymało również specjalne wyróżnienie Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej. Nagrodę rzeczową wręczył Prezes MIR, Ryszard Czaicki.

Tradycyjne nalewki:
I miejsce – KGW Stryszawa Górna za nalewkę z pestek jabłek
II miejsce – ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej za „nalewkę farmaceuty”
III miejsce – Suskie Stowarzyszenie Kobiet „Samopomoc” za nalewkę „tarniówkę”

Specjalne wyróżnienie Stowarzyszenia „Bractwa Zbójników spod Babiej Góry”  otrzymała: KGW Budzów za „gruszkówkę”. Nagrodę wręczył prof. Tadeusz Paleczny, reprezentujący Bractwo Zbójników. Dodatkowo każda uczestnicząca w konkursie grupa otrzymała pamiątkową łyżkę, podziękowanie oraz wydany niedawno tomik wierszy autorstwa prof. Tadeusza Palecznego
z dedykacją.
Wyróżnienia otrzymały również pozostałe grupy, które przygotowały równie smaczne potrawy i nalewki: KGW Palcza, KGW Stryszawa Dolna, KGW Targoszów, KGW Kurów, Stowarzyszenie „Nasza Skawica”, Stowarzyszenie KGW „Marcowianki”.

Zarówno na początku imprezy jak i podczas obrad komisji towarzyszyła uczestnikom kapela ludowa „Spod Jałowca”, działająca przy GOK w Stryszawie. Wystąpił również Zbigniew Kolecki, burmistrz Jordanowa zachęcając wszystkich do wspólnego biesiadowania.

Po ogłoszeniu wyników, wręczeniu nagród słowa gratulacji dla laureatów i wszystkich uczestników skierował Tadeusz Gancarz, Starosta Powiatu Suskiego oraz Rafał Lasek, Wójt Gminy Stryszawa, który już zaprosił wszystkich na kolejną, czternastą edycję za rok.

Partner Przedsięwzięcia: Województwo Małopolskie


Patronat medialny:
       
          
 

GOK Stryszawa

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

XII Powiatowe Dyktando Ortograficzne

30 października 2013r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im . Marii Skłodowskiej – Curie odbyło się XII Powiatowe Dyktando Ortograficzne. Na tegoroczne zmagania z poprawną pisownią w języku polskim przybyło 34 uczestników, w tym 21 reprezentantów szkół podstawowych i  13 ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu suskiego. Jak co roku tekst dyktanda przygotowała dr Ewa Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. O godz. 10.00 starsza grupa pisała tekst „jak z tchórza zrobić bohatera”, a godzinę później młodsi uczestnicy „składali przysięgę”, bardzo zresztą aktualną: „Odtąd śmieci już sortuję i strażnikiem śmieciowym będę!”. Jak zwykle dyktando okazało się arcytrudne, jednak jurorzy po dokładnym sprawdzeniu wszystkich prac wyłonili tegorocznych mistrzów ortografii. Wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria: szkoły podstawowe

I miejsce – Joanna Krowicka, Szkoła Podstawowa nr 1 ZS im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej

II miejsce – Alicja Wilczyńska, SP 2 w Zawoi Wilcznej

III miejsce – Dominika Kwaśna, Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Hucisku-Pewelce

Kategoria: gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Wojciech Bury, Gimnazjum ZS im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej

II miejsce – Aureliusz Wala, Technikum ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej

III miejsce – Przemysław Piątek, Gimnazjum nr 1 w Makowie Podhalańskim

W oczekiwaniu na wyniki na uczestników czekał poczęstunek, chętni  mogli też wziąć udział w przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie warsztatach bibułkarskich tworząc samodzielnie piękne róże. 
O godz. 14.00 nastąpiło podsumowanie i ogłoszenie wyników.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz foldery o tradycjach zabawkarskich gminy Stryszawa, a laureaci dodatkowo nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, które wręczyli m.in. Wicestarosta suski Jan Woźny oraz Dyrektor ZSO w Suchej Beskidzkiej Jan Zadora. Podczas ogłoszenia wyników padło wiele ciepłych słów: gratulacji, podziękowań, wyrazów uznania skierowanych do uczestników, nauczycieli, organizatorów, jurorów i wszystkich partnerów wspierających Powiatowe Dyktando. 

Patronat medialny nad dyktandem objęli: Małopolska Kronika Beskidzka, beskidzka24.pl, powiatsuski24.pl, Kurier Stryszawski.

 

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Promocja książki pt. „Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie” 

3 października br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie odbyła się promocja książki pt. „Zwyczaje i obrzędy ludowe na Żywiecczyźnie” oraz spotkanie z jednym z autorów książki, folklorystą i choreografem Janem Gąsiorkiem.

Na 900 stronach publikacji można odnaleźć opisy zwyczajów i obrzędów całej historycznej Żywiecczyzny. Książka będzie stanowić ciekawe źródło informacji dla folklorystów, muzyków, choreografów, naukowców i każdego pasjonata żywieckiego folkloru. Również odnajdziemy w niej kolorowe fotografie oraz zapisy nutowe dawnych, żywieckich melodii. Oprócz zaprezentowania książki, podczas spotkania Jan Gąsiorek omówił kilka zwyczajów i obrzędów z tego regionu.

Osoby zainteresowane nabyciem publikacji proszone są o kontakt z wydawcą – Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym „Grojcowianie” w Wieprzu, tel. 33 867 65 95, e-mail: grojcowianie@grojcowianie.org

   

Cena publikacji: 120 zł.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Wernisaż pokonkursowej wystawy
"Matka Boża Makowska w sztuce ludowej".

 

W sobotę, 28 września 2013r. o godz.11.00 w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim odbył się uroczysty wernisaż wystawy XII Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego z cyklu „Patroni naszych kościołów”. Tematem tegorocznej edycji była od wieków patronująca Makowowi i całej okolicy Matka Boża Makowska, Opiekunka i Królowa Rodzin. Przed twórcami ludowymi, rzeźbiarzami-amatorami, do których skierowany jest od 12 lat konkurs stanęło trudne zadanie. Jednak nie tylko poradzili sobie z tematem, ale zaprezentowali wysoki i wyrównany poziom prac złożonych na konkurs. Matka Boża zainspirowała rzeźbiarzy, a wśród nich znalazło się wielu, którzy nieraz pielgrzymowali aby modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Makowskiej. Wielu artystów, biorąc udział w konkursie chciało wyrazić wdzięczność Maryi i Jej Synowi, a wystawa ich prac zorganizowana w tutejszym kościele była już dla nich swego rodzaju nagrodą. W tym roku honorowy patronat nad konkursem objął Ks. Kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

Licznie przybyłych na otwarcie wystawy artystów z rodzinami, zaproszonych gości i mieszkańców przywitał ks. Tadeusz Różałowski, proboszcz parafii i zarazem Dziekan Dekanatu Maków Podhalański oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie, która odczytała także list Arcybiskupa, Metropolity Krakowskiego skierowany do twórców i organizatorów. Ksiądz Proboszcz przedstawił również krótko historię kościoła i cudownego obrazu oraz odczytał modlitwę do Matki Bożej Makowskiej napisaną przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie skierowali swoje słowo do rzeźbiarzy i wszystkich przybyłych na tę uroczystość do tej przepięknej Świątyni: Paweł Sala - Burmistrz Makowa Podhalańskiego, Tadeusz Gancarz – Starosta Powiatu Suskiego, Rafał Lasek – Wójt Gminy Stryszawa. Zgromadzeni na wernisażu doznali wielu wrażeń artystycznych zarówno podczas oglądania wystawy jak i przygotowanego z tej okazji wyjątkowego koncertu z utworami maryjnymi, w którym wystąpiła solistka Katarzyna Nowak z Makowa Podhalańskiego przy akompaniamencie fortepianu, na którym zagrał Wiesław Ryszawy, organista z makowskiego kościoła. Piękny głos i zaprezentowany program wzruszył chyba każdego z obecnych. Wzruszeniom nie było końca, gdy podczas ogłaszania wyników i wręczania nagród przemówił Józef Hulka z Łękawicy, wyjątkowy artysta i człowiek.

Organizatorzy przygotowali jak co roku pamiątkowy katalog wystawy pokonkursowej, rozdysponowany wśród zwiedzających.

W dwunastej edycji konkursu wzięli udział twórcy ludowi oraz amatorzy z całej Polski. W sumie 24 artystów złożyło łącznie 30 prac. Z racji tematu wystąpiła większa niż w poprzednich latach ilość płaskorzeźb, ale równie dużo było rzeźb w drewnie, a także kilka w kamieniu. 

Komisja pod przewodnictwem Wiesława Kwaka, artysty rzeźbiarza, Dyrektor MOK Zamek w Suchej Beskidzkiej po obejrzeniu prac postanowiła przyznać następujące nagrody:

cztery równorzędne I nagrody otrzymali:
- Andrzej Pochopień z Kuźni Raciborskiej – nagroda Burmistrza Miasta Maków Podhalański
- Leszek Cieślik z Żywca - nagroda Burmistrza Miasta Żywca
- Władysława Bronicka z Tomic – nagroda Starosty Powiatu Suskiego

- Jan Bojko z Jaworzynki

cztery równorzędne II nagrody otrzymali:
-
Józef Hulka z Łękawicy – nagroda specjalna proboszcza parafii, ks. Tadeusza Różałowskiego, Dziekana Dekanatu Maków Podhalański
- Emilia Leśniak ze Stryszawy
- Zdzisław Słonina ze Świątników Górnych
- Józef Kubica z Żywca - nagroda Dyrektora MCK w Żywcu

cztery równorzędne III nagrody otrzymali:
-
Jacek Skubisz z Bieńkówki
- Julian Ryndak z Limanowej
- Józef Mazur z Zawoi
- Maria i Czesław Kubik z Czechowic-Dziedzic

oraz cztery równorzędne wyróżnienia I stopnia otrzymali:
- Franciszek Wiercioch z Krakowa

- Czesława Pala z Krakowa

- Adam Chowaniak z Zawoi

- Wiesław Wilga z Żywca – nagroda Dyrektora MCK w Żywcu

oraz osiem równorzędnych wyróżnień II stopnia otrzymali:
- Tadeusz Pawełek z Żywca

- Józef Wrona z Tokarni

- Józef Gaweł z Libiąża

- Jerzy Rupa z Pszczyny

- Eugeniusz Bogucki z Zakopanego

- Zygmunt Wójtowicz z Rabki Zdroju

- Stanisław Wągiel z Żarnówki

- Stanisław Głuszek z Filipowic

Konkurs zorganizowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie i Urząd Gminy w Stryszawie przy współpracy Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim, Urzędu Miejskiego w Makowie Podhalańskim, MBP w Makowie Podhalańskim, Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło.

Organizatorzy dziękują wszystkim współorganizatorom, którzy wsparli konkurs i organizację wystawy oraz sponsorom: Fabryce Osłonek Białkowych Fabios S.A., Cukierni i Piekarni „Urbańscy”.

Patronat medialny:
Kurier Stryszawski
powiatsuski24.pl
Małopolska Kronika Beskidzka
beskidzka24.pl

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Grupy wieńcowe Gminy Stryszawa na Dożynkach Powiatowych

W niedzielę, 8 września dwie grupy wieńcowe: KGW Stryszawa Górna i KGW Hucisko-Pewelka wzięły udział w obchodach XII Dożynek Powiatowych oraz w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego.  W tym roku gospodarzem uroczystości była Gmina Zawoja. Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym w Skawicy, następnie w korowodzie wszyscy udali się na plac przy Zespole Szkół w Skawicy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Nasze gospodynie pięknie zaprezentowały się na scenie podczas ośpiewania wieńca, a ponieważ wieńce też miały piękne to ostatecznie komisja przyznała naszym grupom wysokie miejsca. KGW Hucisko-Pewelka w kategorii wieńca współczesnego zajęła I miejsce, a KGW Stryszawa Górna w kategorii wieńca tradycyjnego II miejsce. Podczas dożynek wręczano również nagrody i wyróżnienia dla zasłużonych rolników, za „Najpiękniejszy Ogród i Obejście”, za „Produkt Lokalny Podbabiogórza” oraz nagrody w konkursie „Turystyka i rekreacja dziedzictwem kulturowym Podbabiogórza”. Wiele tych nagród przypadło również dla mieszkańców naszej gminy – rolników, twórców, agroturystów, a także dla Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej. Jesteśmy dumni i gratulujemy.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pożegnanie lata w Krzeszowie

W sobotę, 31 sierpnia br. jak co roku w Krzeszowie żegnano lato, a przede wszystkim wakacje. Pogoda nie sprawiła zawodu i impreza plenerowa zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie przy współpracy z UG Stryszawa i OSP Krzeszów udała się. Program rozpoczął się konkursami dla dzieci, które chętnie brały w nich udział. Następnie program „Bajkowy Świat Smerfów” porwał dzieci do wspólnej zabawy w krainę dobrze wszystkim znanych niebieskich stworków. Dzieci mogły jeszcze tego popołudnia wyszaleć się na dmuchanej zjeżdżalni. Dla miłośników góralskiego folkloru na scenie wystąpiła kapela „Ziemia Suska” w 9-cio osobowym składzie, a następnie zespół „Klezmer” grając do tańca, bawił wszystkich do drugiej w nocy. Podczas imprezy można było wziąć udział w konkursach i loteriach przygotowanych przez stoiska z kosmetykami „Avon”, ale też spotkać miejscowych rękodzielników. Całą imprezę prowadziła znana już wszystkim  konferansjerka – Anna Pituła.  

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Tegoroczne gminne Dożynki odbyły się 18 sierpnia w Stryszawie Górnej. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KGW Stryszawa Górna i KGW Lachowice reprezentowały naszą gminę na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich w Rajczy. Fotogaleria.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powiatowy Przegląd Dziecięcych Zespołów Regionalnych


Przegląd zorganizowano po raz pierwszy w Makowie Podhalańskim. Naszą gminę reprezentowała dziecięca kapela ludowa oraz Dziecięcy Zespół Regionalny "Stryszawskie Gronicki" działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie.
Zobacz fotorelację.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ostatni koncert w kościele św. Anny w Stryszawie

W niedzielę 14 lipca br., w kościele św. Anny w Stryszawie miał miejsce ostatni koncert tegorocznego, V Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać  programu w wykonaniu młodych, obiecujących artystów w składzie: Joanna Radziszewka – sopran, Renãte Stivrina – organy i Kamil Gumiela – saksofon. Duet saksofonowo-organowy to dość  rzadkie i nietypowe połączenie, dlatego jeszcze bardziej wzbudziło zainteresowanie przybyłych na koncert melomanów. Oprócz znanych i zawsze chętnie słuchanych: Ave Maria – G. Cacciniego i G. Gounoda czy Panis Angelicus - C.Franka można było usłyszeć m.in. Vocalise S. Rachmaninoffa  czy przepiękną Fantazję koncertującą na temat Bogurodzicy M. Sawy w wykonaniu saksofonu i organów. Podczas koncertu można było również wysłuchać współczesnej kompozycji własnej młodej, utalentowanej kompozytorki Renãte Stivrina z Łotwy. Jej utwór do elektronicznej warstwy dźwiękowej zagrał na saksofonie Kamil Gumiela. Publiczność chyba po raz pierwszy w krótkiej historii Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej mogła posłuchać tego typu muzyki współczesnej, dość trudnej w odbiorze dla przeciętnego słuchacza. Jednak gromkie brawa, jakimi podziękowali występującym artystom mogły świadczyć tylko o tym, że koncert się podobał. Prowadzący koncert i zarazem kierownik artystyczny festiwalu, dr hab. Wacław Golonka dziękując wszystkim za przybycie, wyraził nadzieję na kontynuację tych artystycznych wydarzeń, jakim są koncerty w tej urokliwej części Beskidów, we wnętrzach pięknych kościołów gminy Stryszawa.

Organizatorzy Festiwalu dziękują rektorowi Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Zdzisławowi Łapińskiemu za patronat honorowy nad festiwalem, dr hab. Wacławowi Golonce za kierownictwo artystyczne zapewniające wysoki poziom tej imprezy, wszystkim artystom, proboszczom parafii za współpracę i zaangażowanie oraz  patronatom medialnym za popularyzację i promocję festiwalu.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drugi koncert Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

W niedzielę, 9 czerwca br. o godz. 17.00 zabytkowy, przepiękny, drewniany kościół w Lachowicach wypełnił się publicznością przybyłą na drugi koncert V Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Organizatorzy dbają o to, aby każdy z koncertów był niepowtarzalny zarówno jeżeli chodzi o skład wykonawczy jak i program, nad którym rokrocznie czuwa kierownik artystyczny festiwalu – Wacław Golonka.  Wyjątkowy skład instrumentalny koncertu połączony z urokliwym  miejscem spowodował, że kolejny raz koncert pozostawił wiele niezapomnianych przeżyć wśród uczestników, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Koncert podzielony był na trzy części. W pierwszej i trzeciej wystąpił duet fletowo-gitarowy w składzie: Renata Guzik i Marzanna Japołł-Perlik. Przedstawiony przez artystki program, w którym zabrzmiały utwory z okresu baroku, klasycyzmu i kompozytorów współczesnych, mistrzów muzyki gitarowej bardzo zaciekawił publiczność. Tym bardziej, że gitara pojawiła się po raz pierwszy w tej edycji festiwalu i choć nie należy do zbyt głośnych instrumentów to dzięki dobrej akustyce kościoła była doskonale słyszana w każdym jego punkcie bez nagłośnienia. W środkowej części zabrzmiały zabytkowe organy, na których zagrał obiecujący młody organista Jan Baciak, będący u progu swej artystycznej kariery, student AM w Krakowie, laureat wielu konkursów. W jego wykonaniu mogliśmy wysłuchać m.in. utwory J.L. Krebsa czy J.S. Bacha – mistrza muzyki organowej. Organizatorzy po raz kolejny przekonali się, że koncerty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a Festiwal z roku na rok zyskuje nowych odbiorców, dlatego też ten kierunek działalności kulturalnej jest bardzo potrzebny. Zapraszamy na ostatni koncert do kościoła św. Anny w Stryszawie, 14 lipca o godz. 16.30.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

XVII Święto Zabawki Ludowej już za nami.

Tegoroczne obchody Święta Zabawki Ludowej, którego tematem była popularna zabawka drewniana „Konik na biegunach” rozpoczęły się otwarciem wystawy pokonkursowej w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej przy Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród uczestnicy pojechali „Ciuchcią”  na plac, gdzie Wójt Gminy – Rafał Lasek, Starosta Powiatu – Tadeusz Gancarz uroczyście otwarli siedemnaste już Święto. W tym roku ta największa w gminie Stryszawa impreza kulturalna o charakterze folklorystycznym odbywała się w dniach 1 i 2 czerwca, co połączyło się z Dniem Dziecka. To właśnie dzieci były „uprzywilejowaną” grupą uczestników, a zabawka i jej twórcy wzbudzali zainteresowanie nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla najmłodszych: pokazy baniek mydlanych, balonowe zwierzaki, szczudlarze, wesołe miasteczko, przejazdy „Ciuchcią” kursującą między miejscem odbywanie imprezy, a Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej i wiele innych animacji. Twórcy ludowi – zabawkarze stworzyli w plenerze na specjalnie przygotowanych stoiskach całe warsztaty pracy. Tworzyli zabawki na oczach uczestników, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Można było nie tylko podpatrzeć twórcę przy pracy, porozmawiać z nim, ale również spróbować swoich sił. Dorośli próbowali „wystrugać” zabawkę z kawałka drewna, a dzieci chętnie ją malowały i zdobiły. Stworzenie takich warsztatów było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W ten sposób główny cel imprezy jakim jest popularyzacja i promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego został osiągnięty. Na początku imprezy na estradzie odbywał się konkurs dla dzieci i młodzieży ze szkół na „Najlepiej Prezentująca się Grupę”. Grupy, jak co roku miały przygotować krótki program artystyczny zgodny z tegorocznym tematem, sztandar oraz wykazać się z wiedzy związanej z historią zabawkarstwa. Ze względu na coraz wyższy poziom prezentacji jury nie miała łatwego zadania. Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich przyznała, w kategorii szkół podstawowych: pierwsze miejsce – SP 2 w Stryszawie, drugie ZSP w Lachowicach, a trzecie Klubowi 4 H z Jachówki. Natomiast w kategorii gimnazjalnej przyznała: pierwsze miejsce Gimnazjum nr 1 w Stryszawie, drugie – Gimnazjum nr 2 w Lachowicach, a trzecie Gimnazjum ZSS w Krzeszowie.

Przez całe dwa dni, zgodnie z programem na scenie występowały m.in. kapele ludowe, zespoły regionalne z Podbabiogórza i okolic, a także popularni od lat w całej Polsce wykonawcy. Zaproszone gwiazdy: w sobotę  Baciary, a w niedzielę Kabaret Jurki i Andrzej Rybiński sprawiły, że frekwencja mimo niesprzyjającej pogody przerosła oczekiwania organizatorów. Tryskająca góralskim dowcipem konferansjerka stryszawskiej stand-uperki, Anny Pituły poprawiła wszystkim humory i spowodowała, że dobra zabawa przy dźwiękach zespołu „Contra” trwała do późnych sobotnich godzin. Na stoiskach nie zabrakło też dobrego jedzenia, w tym także potraw regionalnych przygotowanych przez stryszawskie koła gospodyń. Natomiast w niedzielę, już od godz.15.00 wszyscy amatorzy żurku mogli go spróbować przy stoiskach przygotowanych przez restauracje naszego regionu w ramach „Konkursu na Najsmaczniejszy Żurek”.  Zarówno nagrodę publiczności jak i komisji oceniającej otrzymała restauracja „Groń” ze Stryszawy. Gratulujemy.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy Stryszawa i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej dziękują sponsorom, którzy wsparli tegoroczna edycję Święta Zabawki Ludowej przyczyniając się tym samym do jej uatrakcyjnienia.

 

Partnerem XVII Święta Zabawki Ludowej było Województwo Małopolskie, a pokazy i warsztaty pracy twórców dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji projektu pn. „Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej – miejsce z tradycją”.

GOK Stryszawa

 

                            

 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Pierwszy z koncertów V Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej
i Kameralnej za nami

W niedzielę 12 maja br. o godz. 18.00 w kościele MB Nieustającej Pomocy w Krzeszowie odbył się pierwszy koncert,  inaugurujący V Beskidzki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.  Koncert na trąbkę i organy w wykonaniu znanych muzyków: prof. Stanisława Dziewiora oraz dr hab. Wacława Golonki wywarł ogromne wrażenie na uczestniczącej w nim publiczności. Zarówno zaprezentowany repertuar  jak i mistrzowskie wykonanie utworów spotkało się z wielkim uznaniem miłośników muzyki. W programie znalazły się przede wszystkim utwory kompozytorów epoki baroku, wśród których nie zabrakło J.S. Bacha i G.F. Haendla jak również opracowania muzyki filmowej Ave Maria z filmu „Pasja” , czy Gabriel’s Oboe z filmu „Misja” z muzyką E. Morricone. Mogliśmy również usłyszeć Improwizację na organy W. Golonki na temat pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”.  Każdy kto zdecydował się spędzić ten niedzielny wieczór z muzyką klasyczną i przybył na koncert wyniósł wiele niezapomnianych artystycznych wrażeń. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejny koncert, 9 czerwca w kościele św. App. Piotra i Pawła w Lachowicach. 

GOK Stryszawa
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

XXVI Małopolski Festiwal Form Muzycznych i Tanecznych
„Talenty Małopolski 2013”

Na tegorocznych „Talentach Małopolski 2013”, które odbyły się w Zawoi naszą gminę reprezentowały trzy zespoły muzyczne: Zespół „Big Bang Band” – zespół wokalno-instrumentalny z ZSS w Krzeszowie ( kategoria do lat 15), Orkiestra Estradowa „Górski Band” (kategoria do lat 21) oraz „Czibo” – zespół wokalno- instrumentalny (kategoria do lat 21). Wszystkich wykonawców było 38. Do etapu wojewódzkiego w Dobczycach nominację dostało 6 solistów i Zespół Muzyki Dawnej z Suchej Beskidzkiej. Komisja przyznała również 8 wyróżnień. Dwa nasze zespoły: „Górski Band” i „Czibo” zdobyły wyróżnienie. Gratulujemy.

GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyniki Festiwalu Ekologicznego „Eko-2013”

W poniedziałek, 22 kwietnia br. sala widowiskowa remizy OSP Lachowice pękała w szwach od uczestników tegorocznej edycji Festiwalu „EKO- 2013” gromadząc prawie 300 osób. W trzech konkursach (plastycznym, muzycznym i wiedzy) zorganizowanych w ramach Festiwalu wzięły udział dzieci i młodzież z całego powiatu suskiego. Jak ważne są i jak bardzo leżą na sercu sprawy ekologii, czystego środowiska, a przede wszystkim wody można było się przekonać oglądając wystawę nagrodzonych plakatów oraz słuchając piosenek z autorskimi, specjalnie z tej okazji napisanymi tekstami. Tematem Festiwalu w roku 2013 była woda. Organizatorzy, Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie,  Gmina Stryszawa oraz współorganizatorzy: Babiogórski Park Narodowy w Zawoi, Nadleśnictwo Sucha, Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, OSP Lachowice w ten sposób włączyli się w obchody Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody ogłoszonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a także ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej w zakresie postępowania z elektroodpadami. 22 kwietnia to także Światowy Dzień Ziemi, który dzięki Festiwalowi jest wyjątkowo uroczyście obchodzony w naszej gminie. Organizatorzy mają nadzieję, że ta edukacja przyniesie wymierne efekty na przyszłość. „Młodzi Ekolodzy” będą bardziej dbać o środowisko. 

 

Wyniki wszystkich konkursów przedstawiały się następująco:

Konkurs Wiedzy Ekologicznej „Młody Ekolog”

W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce: Michał Burliga – SP 1 Budzów
II miejsce: Bogumiła Nieciąg – SP Bieńkówka
III miejsce: Ilona Bachul – SP 1 ZS Maków Podhalański

W  kategorii gimnazjów:

I miejsce: Oliwia Wójciga – Gimnazjum ZSS Krzeszów
II miejsce: Nicole Zembol – Gimnazjum ZS Bystra
III miejsce: Kamila Gancarz – Gimnazjum nr 1 Stryszawa

Przegląd Piosenki Ekologicznej ( 33 wykonawców)

W I kategorii: dzieci młodszych z klas I-III szkół podstawowych oraz przedszkoli

I miejsce: exaequo Zespół „Kropelki”- Przedszkole Samorządowe w Stryszawie, Zespół „Kropelki” – SP Zachełmna, Adrianna Basiura – solistka, SP 4 Zawoja- Przesłop, Natalia Kruźlak – solistka, SP Jachówka, Mikołaj Socha – solista, Przedszkole Samorządowe w Baczynie
II miejsce: exaequo Zespół „Kropelki”- Przedszkole w Lachowicach, Zespół „Maluchy”- SP 1 ZS Maków Podhalański
III miejsce: Zespół „Wesołe Promyki” – SP 1 w Budzowie
Wyróżnienie: Dagmara Głuc – SP 1 Budzów

W II kategorii: dzieci starsze z klas IV-VI szkół podstawowych

I miejsce: exaequo Zespół Muzyczny - Zespół Szkoły i Schroniska Mł. Stryszawa, Zespół, „Wesołe nutki” – SP 2 Budzów, Kamil Chromy – solista, SP Baczyn, Emilia Lenik – SP Palcza
II miejsce: Zespół Muzyczny – SP 2 Stryszawa
IIII miejsce: Zespół „Eko-Nutki” - SP Baczyn

W III kategorii: gimnazja

I miejsce: exaequo Marcelina Chromy – solistka, Gimnazjum Budzów, Zespół wokalno-instrumentalny – Gimnazjum Budzów
II miejsce: Zespół muzyczny – Gimnazjum nr 2 Lachowice
III miejsce: Zespół „Big Bang Band” – Gimnazjum ZSS Krzeszów

Każdy uczestnik Festiwalu otrzymał dyplom, nasiona kwiatów do zasiania, publikacje BgPN, a także poczęstunek. Natomiast laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów i współorganizatorów.  Obecny na ogłoszeniu wyników Wójt Gminy Stryszawa – Rafał Lasek wyraził zadowolenie z tak dużego zainteresowania się szkół i przedszkoli Festiwalem i zaprosił wszystkich do udziału w przyszłym roku.

GOK dziękuje Zarządowi OSP Lachowice, a nade wszystko Panu Józefowi Pochopień, Przewodniczącemu Rady Gminy Stryszawa za zaangażowanie i wszelką pomoc w organizacji Festiwalu.

 

GOK Stryszawa-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasze gospodynie na Konkursie Potraw i Palm Wielkanocnych

IX Powiatowy Konkurs Potraw i Palm Wielkanocnych rozstrzygnięty został w sobotę, 23 marca 2013r. w Domu Wiejskim w Bieńkówce. Każdy z uczestników miał wrażenie, że to już święta. Przystrojone świątecznie stoły zastawione tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi  oraz palmy przyciągały wzrok nie tylko komisji oceniającej, ale wszystkich zebranych. Na stołach obok koszyczka ze „świeconką” nie zabrakło żurku, pieczeni, szynek i chrzanu przygotowywanego na różne sposoby oraz mazurków i bab wielkanocnych. Smaki niektórych potraw były wyjątkową uczta dla podniebienia degustujących, przypomniały dawno zapomniane potrawy z dzieciństwa. Nasze gospodynie z KGW Stryszawa Górna i KGW Kurów wspaniale się prezentowały zdobywając dwa trzecie miejsca. Stryszawa Górna za palmę, a Kurów za potrawy - koszyk wielkanocny. Gratulujemy.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Konkurs "Ozdoby Wielkanocnego Stołu-pisanki"

18 marca br. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. ,,Ozdoby Wielkanocnego Stołu – Pisanki”. Jak co roku konkurs zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, a do oceny napłynęły różne prace: począwszy od małych, kurzych jaj, po strusie lub wielkie wykonane ze sznurka.
Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie konkursem oraz wysoki poziom wykonania prac.
Na  uznanie zasługuje również różnorodność technik, które wykorzystali uczestnicy do przygotowania swoich pisanek. Prace wykonano między innymi z różnego rodzaju ziarenek, plasteliny, bibuły, serwetek, cekinek. Choć mile widziane były tradycyjne pisanki to było ich stosunkowo mało.
Powołane do konkursu Jury przyznało 26 wyróżnień: 13 w kategorii I (przedszkola, szkoły podstawowe- kl. I-III), 11 w kategorii II (szkoły podstawowe kl. IV-VI), oraz 2 w kategorii IV (Dorośli). Rozdanie nagród odbyło się 22 marca br. Wszyscy wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe zakupione przez organizatora.
Każdego kto chciałby nacieszyć oczy różnobarwnymi pisankami, zapraszamy na wystawę pokonkursową, która będzie dostępna do dnia 27 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Konkurs recytatorski

Wyjątkowo zimowa aura nie przeszkodziła zgłoszonym do Konkursu Recytatorskiego uczniom dojechać na czas do Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie, gdzie w piątek, 15 marca od godz. 10.00 w sali wystawowej odbyły się gminne eliminacje tegoż konkursu. W przesłuchaniach wzięło udział 20 uczestników, w tym 12 ze szkół podstawowych i 8 ze szkół gimnazjalnych. Komisja,  której przewodniczyła mgr Marzena Polak, polonistka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej po wysłuchaniu wszystkich wytypowała do etapu powiatowego następujących uczniów, w kategorii szkół podstawowych z klas I – III:

- Krystynę Bacę – Szkoła Podstawowa w Lachowicach,
- Magdalenę Dyduch – Szkoła Podstawowa w Kukowie,

w kategorii szkół podstawowych (klasy IV – VI):

- Katarzynę Lenik – Szkoła Podstawowa w Kukowie,

- Karolinę Bury – Zespół Szkoły i Schroniska Mł. w Stryszawie,

w kategorii szkół gimnazjalnych:
- Klaudię Siwiec – Gimnazjum nr 2 w Lachowicach
- Patrycję Lachowszczak – ZSS Gimnazjum w Krzeszowie
- Kamilę Gancarz – Gimnazjum nr 1 w Stryszawie

Organizatorzy przygotowali dla uczestników i ich opiekunów poczęstunek,  z którego skorzystali w przerwie podczas oczekiwania na ogłoszenie wyników.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci konkursu  nagrody książkowe za zakwalifikowanie się do etapu powiatowego ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury
w Stryszawie. Komisja wysoko oceniła poziom artystyczny uczestników oraz repertuar dostosowany do wieku uczestników.  Każdy taki konkurs pozostawia po sobie wiele niezapomnianych wrażeń i na długo pozostaje w pamięci, również i ten do takich będzie należeć.
Zwycięzcom życzymy udanych występów w powiatowych zmaganiach, które dla szkół podstawowych odbędą się już 21 marca w Zespole Szkół nr 1 w Makowie Podhalańskim, a dla gimnazjów 11 kwietnia w Budzowie. Wszyscy trzymamy kciuki.


Renata Chudzik
GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Hej Kolęda Kolęda"


7 stycznia 2013r. w remizie OSP Lachowice już od rana usłyszeć można  było przepiękne polskie kolędy i pastorałki. Te dawniejsze, znane wszystkim i te całkiem nowe, które dzieci i młodzież ze szkół gminy Stryszawa zaśpiewały na XIII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.  W przeglądzie kolejno wystąpiły chór i zespoły wokalno-instrumentalne z: Gimnazjum przy ZSS w Krzeszowie, Szkoły Podstawowej w Kukowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lachowicach oraz Gimnazjum nr 2 w Lachowicach. Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki i wyrównany poziom wykonawczy. Organizatorzy dla każdego uczestnika przygotowali poczęstunek i słodki podarunek. Po wspólnym odśpiewaniu kilku kolęd obecni na przeglądzie goście: Józef Pochopień - przewodniczący Rady Gminy Stryszawa oraz Krzysztof Górski – kapelmistrz gminnej orkiestry dętej wręczyli zespołom dyplomy uczestnictwa i nagrody finansowe.  Oby tradycja wspólnego kolędowania nigdy nie zaginęła w naszych domach - tego życzą wszystkim organizatorzy i uczestnicy tegorocznego przeglądu.


GOK Stryszawa
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

II Spotkanie Noworoczne Kół Gospodyń Wiejskich

 „Spotkanie Noworoczne” wszystkich kół gospodyń wiejskich działających w gminie Stryszawa zainicjowane po raz pierwszy w zeszłym roku stanie się tradycją. W tym roku po raz drugi gospodynie spotkały się, aby wspólnie przywitać Nowy Rok, zintegrować się, pośpiewać kolędy, oraz znane pieśni ludowe i zabawić się. Tym razem organizatorkami spotkania, które odbyło się w sobotę, 26 stycznia br.  były gospodynie ze Stryszawy Górnej. Imprezę rozpoczęła Przewodnicząca miejscowego koła – Ewa Spytek, która przywitała wszystkie uczestniczki i zaproszonych gości. Wśród nich były władze gminne, powiatowe, samorządowcy, sołtysi,  a także władze państwowe w osobie Andrzeja Pająka – senatora RP.  W przemówieniach gości: Tadeusza Gancarza – starosty suskiego oraz Andrzeja Pająka – senatora RP padły słowa podziękowań dla gospodyń za dotychczasową działalność, gratulacji i życzeń na nadchodzący rok. Zaraz po rozpoczęciu ze swoim programem wystąpił młodzieżowy zespół „Czibo” ze Stryszawy, który ma na swoim koncie już wiele osiągnięć, m.in. udział w Przeglądzie „Małopolskie talenty”.
Pięknie przystrojoną salę widowiskową w OSP Stryszawa wypełniły gospodynie w strojach regionalnych,  które szybko wprowadziły wszystkich w radosny, biesiadny nastrój. Smaczne jedzenie, śpiew i muzyka, zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy, która trwała do późnych godzin wieczornych. Członkinie kół gospodyń wiejskich nie szczędziły pochwał  tegorocznym organizatorkom i już planują następne spotkanie w innej miejscowości naszej gminy.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koncert Noworoczny 2013

W niedzielę, 20 stycznia 2013r. tradycyjnie już od kilku lat Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa organizuje Koncert Noworoczny dla mieszkańców. Tak się składa, że właśnie w styczniu orkiestra obchodzi rocznicę powstania, w tym roku ósmą. Jest to okazja do podsumowań, gratulacji i podziękowań. Orkiestra spotyka się na próbach w remizie OSP Kuków i tam do tej pory odbywały się koncerty. W tym roku jednak muzyków gościł Krzeszów. Po raz pierwszy koncert odbył się w sali widowiskowej remizy OSP Krzeszów.  Krzysztof Górski - kapelmistrz orkiestry przywitał wszystkich przybyłych na koncert: władze gminne, samorządowców oraz mieszkańców. Przedstawił także osiągnięcia orkiestry za ostatni rok, 2012. Następnie rozpoczął się koncert, który poprowadziła Renata Chudzik – dyrektor GOK. Muzycy zaczęli swój półtoragodzinny koncert od kolędy, a następnie zaprezentowali  16 utworów. W pierwszej części koncertu zgromadzona publiczność mogła usłyszeć utwory grane przez orkiestrę na konkursach. To właśnie za ich wykonanie odnosiła sukcesy.  W kolejnych częściach swoje popisy mieli soliści, były utwory taneczne, a także nowe, po raz pierwszy wykonywane przez muzyków.  Na zakończenie koncertu zabrzmiała wiązanka melodii ludowych w utworze Intrada Regionalna. Orkiestra otrzymała gromkie brawa, gratulacje i życzenia dalszych sukcesów, a całość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat”.

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galerie powiązane z artykułem:
Gmina Stryszawa
Stryszawa 17
34-205 Stryszawa
tel. 33 874 72 72, 33 874 72 26
fax. 33 874 72 72


Imieniny:
Aleksandryny, Józefa, Nicety
Użytkowników on-line: 111

jesteś tutaj: