DE
EN
PL
Pogoda jest aktualizowana
Prev Marzec 2018Next
PoWtŚrCzPiSoNd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Archiwum - rok 2012
A A A Pdf Print16x16 Mail16x16
ROK  2012

I miejsce naszych gospodyń w konkursie "Podbabiogórska Wigilia"

8 grudnia br. w Kojszówce odbył się II Powiatowy Konkurs Kulinarny „Podbabiogórska Wigilia”. Organizatorem tejże imprezy była Ochotnicza Straż Pożarna w Kojszówce, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej oraz Urzędem Miasta i Gminy Maków Podhalański.
Z każdej gminy mogła wziąć udział jedna organizacja, która musiała przygotować tradycyjne potrawy wigilijne: zupę, danie z ryb, danie gorące, ciasto oraz kompot.
Z terenu naszej gminy w konkursie wzięło udział Koło Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy Dolnej.
Powołana do oceny potraw komisja zwracała uwagę nie tylko na smak, ale i estetykę podania oraz związek potrawy z regionem. Okazało się, że brano również pod uwagę czas przygotowania potrawy oraz stopień trudności.
Przygotowane przez stryszawskie Koło Gospodyń Wiejskich potrawy tak urzekły komisję, że postanowiła ona przyznać naszym paniom I miejsce !
Po wręczeniu zwycięzcom nagrody pieniężnej oraz dyplomów rozpoczęła się degustacja przygotowanych, świątecznych smakołyków. O czym warto wspomnieć – podczas konkursu zorganizowano zbiórkę artykułów spożywczych dla kleryków studiujących w seminarium duchowym we Lwowie.   

GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mikołaj w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie

6 grudnia br. o godz. 15.00 w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie odbyło się w „Spotkanie z Mikołajem”, na które zaproszono dzieci ze szkół podstawowych naszej gminy wyróżnione w konkursie plastycznym pt. „Najładniejsza kartka mikołajkowo-świąteczna” oraz mieszkańców naszej gminy z najmłodszymi pociechami, którzy wcześniej wyrazili chęć udziału w „mikołajkach”. Na początku wystąpiły dzieci i młodzież ucząca się grać i śpiewać na warsztatach muzyki ludowej wprowadzając świąteczny nastrój. Zimowa aura w tym dniu wyjątkowo sprzyjała Mikołajowi, który po występie kapeli przybył do uczestników i wręczył nagrody laureatom konkursu i wszystkim pozostałym. 60 uczestników otrzymało równorzędne nagrody. Ich kartki okazały się najładniejsze, najbardziej pomysłowe, wykonane różnymi ciekawymi technikami, estetyczne i samodzielnie wykonane. Dzieci chętnie pozowały do zdjęcia z Mikołajem, na którego czekały od dawna, a który wszystkie dzieci obdarowała uśmiechem, ciepłym słowem i prezentem. Zebrani podziwiali prace laureatów konkursu, ale również zobaczyli pozostałe wystawy: zabawki ludowej i rzeźbiarską pt. „Św. Józef w sztuce ludowej”.

Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom, opiekunom i sponsorom, bo dzięki ich wsparciu tak dużo dzieci mogło cieszyć się nagrodą.

Sponsorzy:

Włodzimierz Pająk – Sklep spożywczy „Pajączek” w Stryszawie

Marcin Głuszek – Sklep spożywczo – przemysłowy – Stryszawa PKP

Tomasz Kowaliczek – Sklep „Warzywa i owoce” w Stryszawie


GOK Stryszawa

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych 
"O Złotą Warzechę"

W sobotę, 10 listopada 2012r. o godz. 13.00 sala widowiskowa w remizie OSP Stryszawa wypełniła się po brzegi uczestnikami XII Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”.  Wójt Gminy Stryszawa  Rafał Lasek razem ze Starostą Powiatu Suskiego Tadeuszem Gancarzem uroczyście otwarli konkurs, przywitali zaproszonych gości i wszystkich przybyłych, a szczególne słowa skierowali do grup konkursowych dziękując za udział w tym dorocznym „święcie tradycji kulinarnych Podbabiogórza”. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie odczytała list od Marszałka Województwa Małopolskiego skierowany do uczestników i organizatorów, a następnie głos zabrali goście honorowi: Joanna Bobowska, posłanka na Sejm RP oraz Andrzej Pająk, senator RP, którym dziedzictwo kulturowe naszego terenu jest szczególnie bliskie, dlatego wspierają wszystkie nasze inicjatywy związane z kultywowaniem tradycji regionu. Tematem tegorocznej rywalizacji „O Złotą Warzechę” były potrawy z kaszy, zarówno te jadane od dawien dawna jak i te zmienione współcześnie, a oparte o tradycje. W związku z tematem przygotowanych, wyjątkowo smacznych zresztą potraw przez gospodynie nie sposób przytoczyć znanego z dzieciństwa wierszyka: 
Kipi kasza, kipi groch,
Lepsza kasza niż ten groch
Bo od grochu boli brzuch
A po kaszy człowiek zdrów.”
Ile różnych potraw można przygotować z wykorzystaniem kaszy dziwili się wszyscy, którzy je degustowali. Królowała kasza gryczana, ale były też inne: jęczmienna, jaglana czy współcześnie często używana pszeniczna kasza kuskus. Komisja oceniająca potrawy pod przewodnictwem Anny Bierawy z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego jak i ta oceniająca tradycyjne nalewki, której przewodniczącym był Andrzej Peć – etnograf, reprezentujący Eduskrypt.pl i Stowarzyszenie „Bractwo Zbójników spod Babiej Góry” miały duży problem, gdyż poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Ostatecznie po długich naradach ogłoszono wyniki, które przedstawiają się następująco:

 

w I kategorii – potraw typowo regionalnych:

I miejsce – KGW Stryszawa Górna za swojską kiskę z kapustą zasmażaną

II miejsce – KGW „Lubniczanki” Lachowice za pierogi z kaszą

III miejsce – KGW Jachówka za pierogi z kaszą gryczaną

w II kategorii – współczesnych potraw opartych na tradycjach regionalnych:

I miejsce – KGW Hucisko-Pewelka za sakiewki z kaszą jęczmienną

II miejsce – ex aequo Zespół Szkół im W. Witosa z Suchej Beskidzkiej za roladki z perliczki nadziewane z kaszą w sosie grzybowym oraz Gaździny od Zbójników spod Babiej Góry z Marcówki za becułki z cebuli z kaszą

III miejsce – KGW Zachełmna za kaczkę nadziewaną kaszą

Przyznano również wyróżnienie specjalne Stowarzyszenia „Bractwo Zbójników Spod Babiej Góry” dla KGW Baczyn za naleśniki z miętą nadziewane kaszą.

w III kategorii – nalewki:

I miejsce – KGW Kuków za nalewkę – balsam „Niebo w gębie”

II miejsce – KGW „Redz” Tarnawa Górna za nalewkę z jarzębiny

III miejsce – KGW Baczyn za nalewkę miodowo-cytrynową

Przyznano również wyróżnienie specjalne Stowarzyszenia „Bractwo Zbójników Spod Babiej Góry” dla Suskiego Stowarzyszenia Kobiet „Samopomoc” za nalewkę „Zwiastun lata II”.

W konkursie wzięło udział 15 grup. Każda grupa otrzymała nagrody pieniężne w zależności od zajętego miejsca, pamiątkowe dyplomy-podziękowania i drewniane łyżki, a laureaci „Złote Warzechy”. Od początku do końca imprezy zabawiała zebranych młodzieżowa kapela ludowa „Spod Jałowca”, działająca przy GOK w Stryszawie.

Organizatorzy i współorganizatorzy konkursu: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy Stryszawa oraz Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej. 

Partner tegorocznej edycji konkursu:  Województwo Małopolskie
                  


Renata Chudzik
GOK Stryszawa


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ogłoszono wyniki XI Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego
„Św. Józef Robotnik w Sztuce Ludowej”

W sobotę,  29 października 2012r. na godz. 11.00, do pięknie położonego kościoła w Zawoi Przysłop przy Klasztorze Oo. Karmelitów Bosych zjechali się twórcy – rzeźbiarze, uczestnicy jedenastej już edycji konkursu z cyklu „Patroni naszych kościołów”,  zaproszeni goście, rodziny i znajomi artystów oraz mieszkańcy, aby wziąć udział w uroczystym otwarciu wystawy. Tematem prac w tym roku był św. Józef Robotnik, patron tego właśnie kościoła.  Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Micherdzińskiego z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oceniło łącznie 44 rzeźby i płaskorzeźby 32 autorów z różnych stron Polski. Przeważały prace wykonane w drewnie, ale były też rzeźby w kamieniu.
Wernisaż otwarł O. Jakub Jaroszewicz, gospodarz świątyni witając  wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Następnie zapoznał licznie zgromadzonych z historią powstania klasztoru i kościoła oraz przybliżył postać św. Józefa. Przy wspomnieniu św. Józefa zebrani pomodlili się Litanią do tegoż świętego oraz pieśnią z towarzyszeniem organów.  Słowa do uczestników wernisażu skierowali również: ks. Tadeusz Różałowski – Dziekan Dekanatu Maków Podhalański, który objął patronatem honorowym tegoroczny konkurs, Tadeusz Chowaniak - Wójt Gminy Zawoja, Tadeusz Gancarz – Starosta Powiatu Suskiego oraz Andrzej Pająk – Senator RP. 
W dalszej części uroczystości wystąpiła kapela zespołu regionalnego „Juzyna” z Zawoi, która przygotowała specjalny program z tej okazji i za swój koncert została nagrodzona gromkimi brawami. Dopiero po tej części nastąpiło oczekiwane przez wszystkich ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród. Laureatami konkursu zostali:

I miejsce:
Józef Hulka z Łękawicy

II miejsce:
Leszek Cieślik z Żywca
Józef Kubica z Żywca

III miejsce:
Jan Bojko z Jaworzynki
Józef Mazur z Zawoi
Eugeniusz Węgiełek z Pęcławia

Wyróżnienia I stopnia:
Jakub Derwich z Żywca
Andrzej Pochopień z Kuźni Raciborskiej
Józef Wrona z Tokarni
Emilia Leśniak ze Stryszawy
Jerzy Rupa z Pszczyny

Wyróżnienia II stopnia:
Jacek Skubisz z Bieńkówki
Józef Gaweł z Libiąża
Julian Ryndak z Limanowej
Władysława Bronicka z Wadowic
Adam Chowaniak z Zawoi
Zygmunt Wójtowicz z Rabki - Zdroju
Florian Świerkosz ze Stryszawy
Janina Leśniak ze Stryszawy
Franciszek Wiercioch z Krakowa
Zdzisław Słonina ze Świątnik Górnych
Maria i Czesław Kubik z Czechowic-Dziedzic
Tadeusz Pawełek z Żywca

Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu każdy mógł dokładnie obejrzeć wystawę, zabrać katalog, porozmawiać  z artystą i złożyć gratulacje laureatom.
Organizatorzy zapraszają wszystkich do odwiedzenia wystawy w tym wyjątkowym miejscu, sprzyjającym modlitewnej kontemplacji do 15 października br. Później wystawę będzie można jeszcze zobaczyć w innych miejscach, m.in. w Żywcu, Suchej Beskidzkiej, Wilkowicach i Stryszawie. Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie i Urząd Gminy w Stryszawie bardzo dziękują wszystkim współorganizatorom, którzy wsparli konkurs, a są to:

Parafia p.w. św. Józefa Robotnika w Zawoi Przysłop
Urząd Gminy Zawoja
Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej
Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich
Miejskie Centrum Kultury w Żywcu
Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach
Stowarzyszenie Twórców Ludowych O. Beskidzki
Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło
Babiogórskie Centrum kultury
Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku- Białej
Przedsiębiorstwo PHU „DROGBUD” z Zawoi

 


R.
Ch., GOK Stryszawa


Patronat Medialny:


   Galerie powiązane z artykułem:
Gmina Stryszawa
Stryszawa 17
34-205 Stryszawa
tel. 33 874 72 72, 33 874 72 26
fax. 33 874 72 72


Imieniny:
Edwarda, Narcyza, Zbysława
Użytkowników on-line: 165

jesteś tutaj: